Loading...

Faiz indirimi

18 Ağustos 2016 22:23
A
a
Gündemden taşıyacağımız diğer bir konuda faiz indirimi. Faiz indirimi ülkenin ekonomisiyle, çarkların işlemesiyle alakalı bir konu. MÜSİAT ve ticaret odasında yapılan toplantılarda görüyoruz ve yeni kapı ruhunun da bütün iş hayatına yansıması gerektiğini düşünüyoruz. Sürdürülebilir ve bu ülkenin çarklarının devamlı döndürülmesi bakımından, durmak yok üretime devam, durmak yok yapılan bütün yatırımların ve bütün iş alanlarının hareketini ve işleyişini devam ettirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. bu çerçevede sayın cumhurbaşkanının bir ifadesi önümüze geldi. Tabi kritik ve önemli günlerden geçiliyor, tabi ülkeyi ayakta tutabilmenin bedelleri var. Nasıl şu kadar insan şehit olduysa, şu kadar insan tankların önüne kendini attıysa, kurşunlarla karşılaştıysa, iş âleminin de finans çevrelerinde buna benzer önümüzdeki çıkış dönemiyle alakalı süreçte mutlaka finans kaynaklarının da bir bedel ödemesi, bir fedakârlık yapması gerekliliği var. Onun için bankacılık sektörünü faiz ve kredi konusunda Sayın Cumhurbaşkanının: birazcık az kazanın ama kredilerle ilgili sürdürülebilirliği yakalamak bakımından faiz oranlarına indirim yapılması çağrısını ifade ettiğini görüyoruz.  Bunun peşinden de bütün bankaların faizlerde bir indirime gittiğini görüyoruz. Ziraat Bankası aylık oranları 1 in altına indirdi. 0.82 ye çekti, diğerleri de peş peşe konutla ve diğer kredilerle ilgili faiz oranlarını 1 in altına indirdiğini açıkladılar. Bu bir seferberliğin içine katkı koymaktır, bu fedakârlık süreci içersinde bütün kesimlerin bu fedakârlığa katılması noktasında finans kesiminin de, finans çevrelerinde bankacılık ve finans sektörünün de burada bir fedakârlık yapması gerekli idi. Çünkü ülke de bu günler devam ederse, bu bankalarda var hastanelerde var, iş yerleri de var, insanlarda var. Onun için herkes kendine düşen fedakârlığı yapabilmeli diye düşünüyoruz. Böyle bir faiz indiriminde de bu anlayışa bu ifadeye bu çağrıya uyan bankacılık sektörünü görüyoruz ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz.
 Bankalara konut kredisi faizlerini yüzde dokuza çekmeleri konunda yapılan çağrılar karşılık buldu. Bankalar peş peşe yaptıkları açıklamalarla konut kredilerinde faiz oranlarını yüzde 1 in altına çekmeye başladı. Kredilerdeki düşüş direncinin sürmesi buna benzer olumlu gelişmelerin devam ediyor olması, hükümetin darbe girişimin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve ekonomide canlılık sağlamak amacıyla kredi faizlerinin düşürülmesi yönündeki adımları sonuç vermeye başladı. Başarısız darbe girişimi sonrası ilk adımı gayrimenkul sektörü attı faizleri yüzde 0,7 ye çekerek uygun ödeme planı kampanya başlatıldı. Bu arada da banka konut kredisi faiz uygulamalarını yüzde 1 in altına çekerken önce devlet bankalarıyla başladı daha sonra Türkiye Ekonomi Bankası, Deniz Bank, Şeker Bank, Kuveyt Türk, Halk Bank ve Vakıf Bankta konut kredilerindeki faiz oranlarını yüzde 1 in altına çektiler. bu ekonomik işleyişin sürdürülebilmesi bakımından, piyasaların rahatlaması bakımından, piyasalara bir güven gelebilmesi yönünden durmak yok üretime devam iş hayatına destek verilsin sloganı ile belirlenen hedefler konusundaki, her kesimin kendine göre yaptıkları fedakarlıkları içerisinde bankacılık ve finans sektöründe bu yöndeki uygun jestidir.
Diğer sektörlerle ilgili bu hamleye, yani kriz dönemiyle karşılaşmamak için ekonominin canlı tutulması çabasına hep birlikte gayret verilecektir diye düşünüyoruz. Tabi bu arada Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben de mutlaka bütün bankaların bu faiz indirimi konusuna gayret vermesini, bu yönde vatandaşın şikâyet etmesi gerektiği durumlarda da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvurabileceklerini söyledi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat