Loading...

Faruk Çelik ismini kabullenememişler

10 Mayıs 2019 21:56
A
a
Faruk Çelik o dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıydı...
Aynı dönem belde statüsündeki Tirilye'nin Belediye Başkanı da AK Partili Ali Turan'dı.
Başkan Turan, Mudanya-Tirilye arasındaki yolun genişletilerek daha güvenli hale getirilmesine destek veren Bakan Çelik'e jest yapmak adına 19. yüzyılda kilisi olarak kullanılan günümüzde ise restore edilerek kültür merkezine dönüştürülen tarihi yapıya Faruk Çelik Kültür Merkezi ismi verilmesini sağlamıştı.
Bu durum o dönemde de çok tartışılmıştı.
Hatta Faruk Çelik'i arayıp, "İsminizin kültür merkezine verilmesi ne diyorsunuz?" diye sormuştum.
O da isminin kültür merkezine verilmesi konusunda bir talebinin söz konusu olmadığını söylemişti.
O günden sonra isim tartışmaları bir türlü bitmedi.
Nitekim, CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın 2014 yılındaki ilk hizmet döneminde belediye meclisinde 3'te 2'lik salt çoğunluğu oluşturacak destek bulamadığı için değişiklik talebi gerçekleşememişti.
Başkan Türkyılmaz, 31 Mart'ta ikinci dönemine dair kazandığı belediyenin mayıs ayı meclis toplantısında beş yıl önce yapamadığı isim değişikliği konusunu yeniden gündeme getirdi.
Gündem dışı önergelerin sonuncusu olarak İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Aybars Yılanlı'nın da destek verdiği CHP'li 15 üyenin imzasının bulunduğu önerge görüşüldü.
Eski Bakan Faruk Çelik'in ismini taşıyan Tirilye'deki kültür merkezinin adı, CHP'lilerin talebine İYİ Parti ve MHP'li birer üyelerin de destek vermesiyle "Tirilye Kültür Merkezi" olarak değiştirildi.
Faruk Çelik Kültür Merkezi'nin isminin Tirilye Kültür Merkezi olarak değiştirilmesine yapılacak bir sürü iş varken bu tür isimlerle oynanmasının lüzumsuz gördüklerini kaydeden AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, muhalefete hitaben, "Siz bugün bu ismi değiştirirseniz yarın öbür gün de sizden sonra gelenler farklı isimlere takılacaklardır. O nedenle bu önergenin geri çekilmesini teklif ediyorum" dedi.
Kahraman'nın ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Ergül Batman, Tirilye'de yaşayanların Faruk Çelik ismini kabullenmediği ve isimden rahatsızlık duyduklarını iletmelerinden ötürü bu önergeyi gündeme getirmek istediklerini söyledi.
Cumhur İttifakı çatısı altında AK Parti'den Mudanya Belediye Meclisi'ne giren MHP'li Zeki Saygılı ise, AK Parti Grup Sözcüsü'ne katılmadığını belirtti.
Parti grup sözcülerinin konuşmalarının ardından yapılan oylamada isim değişikliği konusunda AK Parti'den 6, MHP'den 2 üye ret verirken, MHP'li Zeki Saygılı da Millet İttifakı ile birlikte değişikliği kabul etti.
Böylece yıllardır tartışma konusu olan Tirilye Kültür Merkezi ismi oy çokluğuyla kabul edildi.
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Tirilye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi adına isim değişikliğin önemli olduğunu kaydetti.
Eminim ki, isminin verilirken de ifade ettiği gibi bilgisi olmadığı son gelişmelerden de habersiz olan eski Bakan Faruk Çelik, bence Tirilye'ye gidip adının yazılı bulunduğu tabelayı kendisinin indirtip adının bu şekilde bir daha gündeme getirilmemesi için noktayı koymasıdır.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat