Loading...

Gürkan Altun: “Avukatsız adalet olur mu?...’’ Bursa Barosu’nda seçim var

10 Ekim 2018 20:49
A
a
“Avukatsız adalet olmaz.  Biz avukatlar, tarih boyunca baskılara, keyfiliklere, hukuk tanımazlıklara, yasa bilmezliklere karşı direndik, direneceğiz’’
diyordu Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun ve ekliyordu:
“Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez. Can güvenliğinin olmadığı, yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi mümkün değildir.  Savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir.’’
***********************
Geçtiğimiz salı günü, Bursa Adliye Binası’nın önünde, avukatlara yönelik baskılara ilişkin olarak Gürkan Altun’un yaptığı basın açıklamasından sonra avukatlar Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçiyorlardı.
Yürüyüşte baro başkanlığına aday olan Şerafettin Yavuz’un da yer alması dayanışma adına güzel bir görüntüydü.
***********************
Devlet üniversitelerinde 30 özel üniversitelerde 41 olmak üzere Türkiye’ de 71 hukuk fakültesi var.
3231 avukatın bulunduğu Bursa Barosu’na her yıl yüzlerce yeni avukat kaydoluyor; mesela bu yılki stajyer avukat sayısı 550.
Avukatlar bir yandan adalet ararken; diğer yandan da ağır ekonomik koşullarda bürolarını açık tutmaya, yaşam mücadelesi vermeye çalışıyorlar. Nitekim daha geçen gün bir genç avukat İstanbul’da borçları yüzünden intihar etti.
Meslektaşlarının yanında düşük ücretlerle çalışan avukatların sorunları da ayrı tabii; kamuda işe girmede ise liyakatten çok politik tercihler etkili.
 
 
GENEL KURUL HAFTA SONUNDA
 
 
 
Türkiye’nin dördüncü barosu olan Bursa Barosu’nda Genel Kurul 13 -14 Ekim tarihlerinde yani hafta sonu yapılacak.
110 yıllık Bursa Barosu, cumhuriyetin kuruluş felsefesine bağlıdır; laiklik konusunda duyarlıdır; hukuk devletinin, Bursa’daki çevre ve insan hakları mücadelesinin; demokrasinin güvencelerindendir.
Bursa Barosu ayrıca kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar konularında etkin bir mücadele yürütmüştür.
***********************
Gürkan Altun diyor ki: “DOSAB tarafından kentin tam ortasına kurulmak istenen termik santral mücadelesinde de en ön saftaydık, 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti'nin üzerine yapılan AVM'ye karşı da. Kentimizi, çevremizi ve yaşamımızı ilgilendiren bütün hukuki problemlerle ilgili çalışmalar yapıp davalar açtık, kentimizin ve hemşerilerimizin yaşam alanlarının rant uğruna katledilmesine karşı durduk. Bursa'nın 'Barosu' olmaya devam edeceğiz.’’
İşte tam bu nedenle, Bursa Barosu Genel Kurulu, sadece avukatlar açısından değil; Bursalılar  için de hayati önemde.
***********************
Altun, cumhuriyetin aydınlanma felsefesine, demokrasinin erdemlerine inanan; demokratik, laik, sosyal hukuk devletinden yana tavır alan; mesleğinin sorunlarına vakıf; yöneticilik birikimi edinmiş ve görev döneminde başarılı işlere imza atmış bir isim olarak meslektaşlarında oluşturduğu güvenle seçimi rahatlıkla alacaktır.

 
 
ALTUN’UN LİSTESİ
 
 
Gürkan Altun’un yönetim kurulu listesini yazayım:
Aslı Evke Yetkin, Aygül Güneş, Ayşe Gonca Gülçin, Hulusi Tığlıoğlu, Hüsniye Altın Yeşil, İlker Yılmaz, Metin Öztosun, Sefer Bülent Yaylalı, Yener Poroy, Yıldırım Hacıoğlu.
Bursa Barosu TBB Delege Adayları ise şu isimlerden oluşuyor:
Ali Arabacı, Asude Şenol, Ebru Piri Kaya, İsmail İşel, İzzet Boğa, Mefharet Öztürk Ceylantepe, Neslihan Aktosun, Onur Yavuz, Önder Asa, Serap Akkul, Suna Soydaş, Zeki Kahraman.
***********************
Bursa Barosu Olağan Genel Kurulu kentimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun.
Avukatlarımıza her zaman destek olmalıyız; gün olur hepimize bir avukat gerekebilir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat