Loading...

Her şeyi engelliyoruz ama turizm bekliyoruz

20 Mart 2018 21:54
A
a
İznik’te yıllardır değişimler oldu ve oluyor. Gerek hükümetler, gerek bürokrasi gerekse de yerel yönetimler geldi geçti. Her gelen yönetimler, bürokratlar ve hükümetler İznik ile ilgili vaatlerinin ilk sırasına turizmi koydular. Turizmin gelişmesi yönünde yüzlerce vaatlerde bulundular. Bu söylentilerle yönetildik ve yönetiliyoruz.
Göreve gelen her yönetici ve yönetimler, turizmin gelişimine katkı sağlayacak etkenleri yasaklayarak, iptal ederek, engelleyerek turizmi geliştirmeye çalıştıklarını iddia ettiler. Örnek vermek gerekirse tek hedefimiz yerli ve yabancı turistleri İznik’e çekmek. Onların ilçeye kazanç bırakmalarını sağlayarak, vatandaşlarımızın, esnafın kazanmasını sağlamak. Herkesin düşüncesi bu.
Turizm istiyoruz öyle değil mi? 
Fakat gelecek olan yerli ve yabancı turistler sahil boyunca rahatça istediğini yiyip içemeyecek. Alkol alıp vatandaşlarımızı ve misafirleri rahatsız edenlere istenilen cezayı kesilmesine herkes razı. Ama tüm alkol içenlere yasak getirerek bir ilçeye yerli ve yabancı turistin gelmeyeceğini tatil beldelerinden görüyor ve biliyoruz. Seyahat özgürlüğü kısıtlanan bir turistin o ilçeye gelmesi kadar da saçma bir şey yoktur.
Turizm istiyoruz öyle değil mi? 
Fakat akşam saat sekizden sonra özel aracı olmayan hiç kimse İznik’e gelemiyor. Akşam saat 8 ve 9’dan sonraları İznik terk edilmiş bir kenti andırıyor.
İznik bunları hak etmiyor.
Turizm istiyoruz öyle değil mi? Tüm bunların yanı sıra bir şekilde yolu düşüp İznik’e gelen yerli ve yabancı turistler de şu zamana kadar hiçbir tarihi alanın hepsini gezip ilçeden ayrılamamıştır. Yılların çaresizliği İznik Müzesi, Roma tiyatrosu, Yeşil Cami bölgesi, İstanbul Kapı, Osmanlı’nın İlk medresesi, Abdulvahap Tepesi ve daha birçok cadde ve sokak.
İznik ve Bursa da iktidar partisi ile yönetiliyor. İktidar partisi ile yönetilen bazı il ve bunlara bağlı ilçeler, dünya turizminde üst sıralarda yer alıyor. Gemlik, Antalya ve bazı ilçeleri, Muğla’nın bazı ilçeleri, Aydın’ın bazı ilçeleri iktidar bu il ve ilçelerde uygulanan politikaları, neden İznik’te uygulamıyor? Bunun yanı sıra muhalefet partilerinin yönetimde söz sahibi olduğu ilçelerde de turizmin önemli noktalara ulaştığını görüyoruz. İznik muhalefet partilerini bırakın, iktidarın sözde en sağlam olduğu yerlerden biri. Fakat İznik muhalefet partilerinin yönetimde söz sahibi olduğu turizmde öncü ilçelerden bile çok çok geride.
Kısıtlamanın, engellemenin olduğu bir yerde turizmin gelişmesi hayalden öteye gidemez. Hiç birbirimizi kandırmayalım. Tüm bunların ışığında gelin siz düşünün İznik’te turizm nasıl gelişir? Bodrum, Alanya, Kuşadası, Kapadokya, Cumalıkızık, Kumla, Çeşme, Beypazarı, Safranbolu vb. Tüm bu şehirlerin ya denizi ya tarihi ya da tek bir özelliği var. Ama İznik’te ne sadece tarih, ne sadece göl, ne de sadece doğa var. İznik’te tüm bunların hepsi var.
 
1000
icon
Burak 20 Ağustos 2018 15:28

Çok doğru katılıyorum

0 0 Cevap Yaz
recep çetin 6 Nisan 2018 23:01

Adam haklı anlatmaya gerek yok iznik sahiline aracıyla girençıktığında kesinön takım yaptırıyor

0 0 Cevap Yaz
Süleyman 21 Mart 2018 00:04

Peki suç kimin..

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat