Loading...

HERGÜNÜMÜZ KERBELA

10 Eylül 2019 21:47
A
a
Dinimizde bazı gün ve geceler Allah (C.C) nezdinde daha değerlidir. Bu gün ve gecelerde yapılan kulluk ve ibadetlerin yaratıcı nezdinde karşılıkları da katbekattır. İşte aylar içinde var olan Muharrem ayı da böyledir. Kuranı kerimde bu aya kıymet atfedilmiştir. Muharrem ayı içersinde de en kıymetli gün ve gece geçen Pazartesi günü idrak ettiğimiz aşure günüdür. Bugünü de değerli kılan da, cenabı hakkın bir çok duaları aşure günü kabul etmesidir. Hz. Nuh (AS)’ın tufandan kurtulması, Hz. (Yunus)’un  balığın karnından  çıkması, H. İbrahim’in (AS)’ın ateşte yanmaması, Hz Adem (AS) ile Havva validemizin birbirlerine kavuşması bugünde vuku bulmuştur. Onun içindir ki İslam aleminin çoğu bu ayda Hz Nuh (AS)’nın sünnetine uyarak,  çeşitli yemiş ve bakliyatla yapılan aşure dediğimiz tatlı yaparak konu komşuya tasadduk ederler.
                               Maalesef muharrem ayında tarihte bir çok olumlu hadiseler cereyan ettiği halde, Peygamberimiz (SAV)’in vefatından sonra biricik torunu olan Hz Ali (RA) ile Peygamberimizin kızı olan Hz. Fatıma (RA)’ın evliliklerinden doğan Hz Hüseyin (RA)’ın şahadeti de aşure ayı da denilen muharrem ayı içinde vuku bulmuştur… Kerbela olayı İslam tarihinde çok büyük acıların yaşanmasına sebep olduğu gibi, İslam ümmetinin de ayrışmasına vesile olmuştur. Bugün İran’ın tamamına yakını ve Ortadoğu İslam coğrafyasında çok büyük güç olan Şia dediğimiz mezhep ,bu olay nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bugünlerde İran ve ona yakın TV kanalları açtığımızda, İnsanların toplu halde kendilerine zincirlerle, sopalarla ve çeşitli işkence aletleri ile vurduklarını ve kan revan içinde kaldıklarını görürsünüz. Onlara göre Hz Hüseyin çocukları, ailesi ve yanında 72 Müslüman’la birlikte, kendilerini çağıran küfe halkına gelirlerken, Kendisini halife ilan eden ashabtan Hz. Muaviyenin oğlu Yezitin askerleri tarafından kuşatılarak aç ve susuz bırakılmak suretiyle eziyet edilmelerini anmak ve o günleri ve o acıları aynen yaşamaları için kendilerine de eziyet ettiklerini  söylerler.  Ama bugün aynı Şiiler ordusu ile birlikte Irak’a Suriye’ye Yemen’e müdahale ederek Kerbela acısını Müslümanlara yaşatıyorlar. Maalesef her sene-i devriyesinde  İslam alemi olarak kerbelayı anıyoruz, ama kerbelayı bir türlü anlamıyoruz. Kebelayı anlamak,  Hz. Hüseyin gibi yaşam sürmektir. Bugün kerbelayı anma uğruna kendilerine zulmedenler, gene menfaatlerini ve mezhep taassuplarını tatmin amacıyla acılardan acı devşiriyorlar. Halbuki Hz. Hüseyin İslam aleminde  yeni kerbelalar yaşanmaması için kendisini feda etmiştir. Bugünün Müslüman’ı kerbeladan ayrılık gayrilik çıkarmamalı, aksine birlik, beraberlik ve kardeşlik çıkarmalıdır. Şunu iyice bilmeliyiz ki, Hz Hüseyin ve arkadaşlarının uğruna can verdikleri bu yol, Hz. Muhammed (SAV) yoludur.
                               Üzülerek ifade etmeliyiz ki, bugün kerbelayı ve aşureyi hiç anlamıyoruz. Şam da, Irak da, Yemen de, Suriye de ve dünyanın değişik bir sürü bölgelerinde yeni kerbelalar yaşanıyor.
                               Müslümanların kanı akmaya devam ediyor. İzzet ve Şerefleri tarihte görülmemiş bir şekilde, bugün birbirlerinin elleriyle yok ediliyor. Savaş ve terör yüzünden İslam alemi büyük bir ızdırap içersinde.  Milyonlarca Müslüman çoluk çocuğu ile birlikte yerinden yurdundan kovulmuş, Avrupalı keferenin kapısında, adeta Azraillinden medet umar hale gelmiş durumda. Çocuklarımız, gençlerimiz umutlarını ve hayallerini yitiriyor. İslam’ın Harimi İsmeti olan Mescidi Aka Yahudi çizmeleri altında kirletiliyor. İnsanlık vicdanını ve merhametini kaybetmiş durumda. Kalp kırmayı Kabeyi yıkmakla eş değer gören bir dinin mensupları, bugün nasıl oluyor da, çoluk-çocuk demeden katliamlar yapabiliyor?
                               Belki de günümüz Müslüman’ın, yaşadığı kaos ortamından çıkışının tek yolu, muharrem ayının sembolü olan aşure aşı gibi olmaktan geçiyor. Zira aşureye konan 8.10 çeşit birbirine benzemez görünen yiyeceklerin tek bir kazan da kaynadığında nasıl ki apayrı tek bir tat oluyor da insana hayat veriyorsa, siyahıyla, beyazıyla, alevisi ile sünnisi ile çeşit çeşit olmuş yürekler, İslam potasına girip, İman ve İslam ateşi ile yandıktan sonra bir olup, dünyaya ve insanlığa hayat vermeli tat vermelidir. Yeni  kerbelalar yaşanmaması için ,İslam aleminin birlik ve dirlik olması elzemdir.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat