Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

İĞNEYİ KENDİMİZE.......

11 Eylül 2018 21:45
A
a
Okullar açılıyor, oryantasyon denilen bir uygulamayla bir hafta erken gidenler  başladılar, haftaya tüm öğrenciler sınıflarında yerlerini alacaklar. Üniversite kayıtları yapılıyor, yerleşemeyenler ikinci tercihleri bekliyor, açıkta kalmış yerleşememiş lise öğrencileri olduğundan bahsediliyor ve tabi ki bağışlar gündemde. Yani değişen hiç bir şey yok, özeli devleti aynı yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor. Aynı tas, aynı hamam.
Mili eğitim bakanı ne yenilikler yapar, memnun kalınır kalınmaz bilmem.
 Benim diyeceğim kendimizin yapacaklarıyla ilgili. Kimse evimizin içine karışmıyor, çocuğumuzu bildiğimiz gibi büyütüyoruz.
Müfredatı eksik bulursak ya da öğrencimizin yetersiz olduğunu düşünürsek, öğretime dair takviye almak mümkün.
Eğitim aile de başlar dediğimiz noktaya geliyoruz yine. Okumayan öğrencinin müsebbibi biziz, kitap okumadan başarılı olmasını bekleyemeyiz. Kitap alışverişi ve okuma saatleri, daha küçükken masal saatleri oldukça elzem.
Öğrencinin merak etmesini sağlamak bizim elimizde. Başarının en ciddi kriterlerinden biri merak etmektir. Araştırması, öğrenmesi merakla başlar.
 İlgi duymadığı dersi merak etmesini sağlamak, onu yerinde öğretmeyi denemek tek başımıza yapacağımız bir eylemdir. Daha önce de yazmıştım müzeler, parklar, doğa gezileri, hayvanat bahçeleri çocukların ilgisini çeker, oralarda bildiğimiz kadarını bile anlatsak bir şeyler öğrenir, merak etmeye başlar ayrıca iyi ve kaliteli zaman geçirmiş oluruz. . Kinestetik öğrenme modeli olanlar için bu geziler çok yararlı olur.
Öğrencilerin geneli görerek, dokunarak öğreniyor sadece dinleyerek öğrenenler azınlıktalar.
Diğer yandan neredeyse tüm çocuklara ‘hiperaktif’ teşhisi konduğu günümüzde biraz hareket edip enerji atmaları onlara da ailelere de iyi gelecektir.
Anne babalar olarak iyi bir eğitim almasını sağlamak görevimiz, lakin bu sadece okul seçmek, öğretmen seçmek manasına gelmiyor. Zaman ayırmadan, emek harcamadan sadece gözetmen olarak veya lojistik destek sağlayarak anne babalık sorumluluğumuzu yerine getiremeyiz.
Zaman zaman bu hatırlatmaları yapmaya devam edeceğim.
Yeni eğitim öğretim yılında çeşitli sorunlar eksikler olabilir ama biz önce kendimizden sorumluyuz. İğneyi kendimize batırmalıyız yani. En iyi okul daima ailedir. Mutlu çocuk ve mutlu öğrenci başarılı olmaya en yakın olandır, bir başka yazı da ‘mutlu öğrenci’ tanımını ayrıntılı açmak istiyorum çok önemli çünkü.
2018_2019 eğitim öğretim yılının başta yavrularımız olmak üzere herkes için başarılı ve mutlu geçmesini dilerim.
 
1000
icon
orhan aslan 11 Eylül 2018 23:47

Tebriklee

0 1 Cevap Yaz
Özca 11 Eylül 2018 22:46

Güzel ve faydalı bir hatırlatma.Aynı zamanda önerilerinizden dolayı teşekkürler.Içten samimi duygu ve düşüncelerin kalemle dile gelmesi.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat