Loading...

İnegöl'ün Fatihi bunu hak etmiyor

6 Eylül 2019 21:22
A
a

Bursa'nın hangi köşesine giderseniz gidin mutlaka tarihine damga vurmuş kahramanların kabirleri ve onların bıraktığı pek çok tarihi eserle karşılaşıyorsunuz. Bir süredir LİNE TV ekranlarında yayınlanan Geleceğimiz Turizm Programının bu haftaki çekimleri için profesyonel rehber, tarihçi Aykan Özyürek ile birlikte İnegöl'deydik. Köftesi, mobilyası ve şifalı kaplıcalarıyla bilindik ilçenin Osmanlı tarihine damga vuran pek çok olaya da tanıklık ettiğini çekimlerimiz esnasında öğreniyoruz. 5 bin yıllık geçmişe sahip İnegöl'un MÖ isminin Ancele Koma, Osmanlı döneminde ise "Turgut İli" olduğunu biliyor muydunuz? Önce Turgut Alp kimdir ona bakalım. Osmanlı'nın kuruluş aşamasında padişahlardan sonra öne çıkan kişi. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin silah arkadaşı ve Osmanlı'nın kuruluş evresine damga vurmuş bir komutan. İyi ok ve kılıç kullanan, insani özellikleri yüksek olup erdemli kişiliğiyle bu şanı almıştır. Turgut Alp'in asıl ünü, İnegöl ve çevresinin 1298 yılında fethini gerçekleştirmesinden gelmiştir. Genç dönem Osmanlı kayıtlarında bu yörenin isminin "Turgut İli" olarak anılmaktadır. Osman Gazi, fethin gerçekleşmesinde önemli katkıları bulunan Turgut Alp'e İnegöl ve çevresinin tımar olarak verir. Turgut Alp, Bursa'nın fetihinde de bulunur. 124 yaşında vefat eden Turgut Alp, adının verildiği İnegöl İlçesi'nin Turgut Alp Köyü'n de kabri ve türbesi bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı tarihinin gelişiminin anlatıldığı Diriliş Ertuğrul ve Diriliş Osmanlı dizilerinde öne çıkan Turgut Alp karakteri sonrası türbesi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Osmanlının ilk dönemine damga vuran komutan ve İnegöl'ün Fatihi olarak bilinen Turgut Alp için her yıl kabri başında anma törenleri düzenlenmektedir. Böylesine önemli bir kişiliğe sahip Turgut Alp'in kabrini ziyarete gelenlerle

karşılaştığımız da ilgililere iletilmesini istedikleri bir ricaları oldu. Cerrah Mahallesi'nden geçilerek yaklaşık 5 kilometrelik yolculuk sonrası ulaşılan türbenin yollarının bakımsız olduğunu ve biran önce onarılmasını istiyorlar. Hatta bu nedenden dolayı bazı tur rehberlerinin bu nedenden dolayı müşterilerini buraya getirmeyi tercih etmediklerini söylüyorlar. Son derece haklılar. İnegöl ve çevresinin düşman işgalinden kurtaran askerlerin başında yer alan öncü komutan Turgut Alp'e yakışmayan bu denli ilgisizlik kent dışından gelenlerin dahi dikkatini çekiyorsa, burada bir sorun var demektir. Elçiye zeval olmazmış diyerek Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yolun yapımını, İnegöl Belediyesi'nin de türbenin ve etrafının çevre düzenlemesini üstlenerek yapmalıdır. Daha sonra da İnegöl Fatihi'nin türbesinin burada olduğunun tanıtımının yapılmasıdır. İnegöl'e de yakışan budur.

1000
icon
Münir Kandemir 10 Eylül 2019 14:30

Ersel bey yazınızda belirtilen Turgut Alp in türbesinin yolu kilit taşıdır. Sözkonusu yol yoğun yağışlarda yağmur sularının geçerken bıraktıkları toprağın altında kalmıştır. Ve toprak kaplanmıştır. Bu duruma kalıcı bir çözüm bulunur umuyorum.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat