Loading...

İnsan anlayışları

31 Temmuz 2018 22:05
A
a
Standart bir insan tipinden bahsedilemez. İnsanlar, hem bilinç seviyelerine göre, hem de fizyolojik durumlarına göre farklı tipler oluştururlar. Bütün insanlar aynı sözleri kullansalar da başka başka dilleri konuşur. Bakış açıları farklıdır. Realiteyi değerlendirmeleri başkadır. Çünkü onlar değişik yapıda insanlardır. Kimileri basit anlayışa sahip, kimileri basit anlayışın ötesindedir.
Bir insanın basit bir anlayışa sahip olduğunu nasıl anlarsınız?
Cevabım şudur: Bazı insanlar, Kendi fikri, inancı, siyasi görüşü uğruna, şekilden şekle, tipten tipe, dönüşüveriyor. Bakış açısı , sıfır veya sıfıra yakın dereceye  sahip kimse; 360 derece bakış açısına sahip bir kimseyle diyaloğa girebiliyor. Penceresinin perdesini bile aralamadan, dışarıya bakmaya çalışıyor, penceresinin buğularını silme ihtiyacı hissetmeden fikir yarışına girebiliyor. Ah şu ağızdan çıkan ve hiç bir halta yaramayan boş sözcükler.. Sadece dikkat dağıtıcı bir gürültüden ibaret. Üstelik bu sözcükler; akıl, iyilik ya da gereklilik içeren sözcük sayısından da fazla...
Peki ne zaman bir kişi basit anlayışın ötesindedir?
Size şunu söyleyebilirim: "Bir insan her şeyde, her şeyi görüyorsa o, basit bir anlayışın ötesindedir. Düşündüğü sürece özeldir. Kendisi için en iyi hayatı yaratma gücüne sahip olduğunun farkına vardığı anda.. Ama maalesef çoğumuz böyle bir gücün olduğunu bile bilmiyor. Halbuki bu güç, her insanda mevcut ve sadece bazılarımız bu gücü fark edip bilerek kullanıyor.
Ve Yine...
Hayatta işimize geldiği gibi yaşamamız bile bakış açımızla, anlayışımızla birlikte gelişen süreçtir. Hayatta sizin için önemli olan her ne ise onları görürsünüz, onları algılarsınız veya onları idrak edersiniz ve o gördüklerinizi yorumlarsınız. Bir gün, basit ve sıradan bir şeyin tam ortasında gözün açılıverir. İşte tam o anda, bir çoğumuzun hayalleri yıkılır. O andan itibaren, umutlarınız ve hayallerinizin bağlı olduğu sağlam kökler, birer birer kopmaya başlar. Ve düşünmeye başlarsın... Yaşamı anlamaya başladığın andır. Algıların açılır. Yıldızların dışına çıkarsın. Dünyanın bütün güzelliğini, hüznü, aşkı, duyumsarsın. O zaman yapman gereken tek bir şey kalmıştır. Dikkatle öğrenmiş olduklarını topluma aktararak basit insan anlayışlarını yok etmek. Başarıyla sonuçlandırılması gereken bu yolda nicelikten çok niteliğe ihtiyacın olur. Sen yeter ki aydınlığa çıkmaktan vazgeçme. Yıldızlar o kadar da uzak değiller.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat