Loading...

İnsan ve bilgisayarın çatışması… Misi’de Köy Enstitüleri şenliği

15 Nisan 2019 21:06
A
a
Bilim adamlarının evrenin en gizemli yanlarından biri olan Kara Deliği fotoğrafladığı bir dönemde; biz, on beş gündür İstanbul’daki oyları sayamıyoruz.
********************
Stephen Hawking ne diyordu: “Sıradan insanın sonu geldi.’’
Yani artık daha sağlıklı, uzun ömürlü, daha zeki, daha güçlü; ileri teknoloji kullanan, çağdaş bilimsel eğitim almış nesiller geliyor.
Bu gelişimin gerisinde kalıp sıradanlaştınız mı, şansınız yok. Birey olarak da yok, toplum olarak da yok.
Laik, bilimsel eğitimi ıskalarsanız hayat da sizi ıskalar.
Hamasetle, demagojiyle akıldan koparsak; kır kurnazlığıyla vakit öldürürsek; cehaletin kibriyle avunursak yerimizde sayarız.

 
 
TEKNOLOJİYE KARŞI İNSANLIK
 
 BirGün gazetesinde Ümit Alan ne güzel yazmış:
“Gerd Leonhard’ın 2016 tarihli Technology vs. Humanity (Türkçede: Teknolojiye Karşı İnsanlık, Siyah Kitap, 2018) kitabı, “insanlığın önümüzdeki 20 yılda değişimi, geçtiğimiz 300 yıldan daha fazla olacak” iddiasıyla başlıyor. Bu öylesine atılmış bir iddia da değil. Moore yasasına dayanıyor. Bu kanıtlanmış yasa şunu diyor; her 18 ila 24 ayda bir, bin dolara alabileceğiniz bir işlemcinin hızı ikiye katlanır. İnsan ile makinenin çatışması giderek yaklaşıyor. Çünkü ünlü bilim insanı Ray Kurzweil’in öngörüsü şu: Bilgisayarlar, 2025 yılına gelmeden tek bir insan beyninin işlem gücünü geçecek; üstelik 2050 yılına dek tek bir bilgisayarın işlem gücü, tüm insan beyinlerinin toplam gücüne denk olacak. “
********************
İnsandan daha akıllı makineler geliyor.
“Yapay Zeka’’ ile yaklaşan bilimsel devrime hazır mıyız?
 
 
 
 
KÖY ENSTİTÜLERİ
 
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Bursa Şubesi, Misi Köyü'nde, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi’yle Köy Enstitüleri'nin Kuruluşunun 79. Yıl Kutlama Şenliği’ni gerçekleştirdi.
Şehir dışında olduğum için gidemedim bu anlamlı etkinliğe.
Derneğin Bursa şubesinin başarılı Başkanı Jülide Akköprülü’den aldığım bilgiye göre, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in katıldığı şenliğe ilgi büyükmüş.
Erdem, Nilüfer’e köy enstitülüleri heykeli dikme sözü vermiş.********************
Şef Dilek Sevüktekin Görgülü yönetimindeki YKKED Mandolin Topluluğu’nun konseri ile başlayan etkinlikte; Nazım Gürak eşliğindeki Gençler Halk Oyunları Topluluğunun gösterisinin ardından YKKED Kurucu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Makal'ın “Sönmeyen Eğitim Işığı: Köy Enstitülüleri’’ söyleşisi yapılmış; İsmail Çevik ve Pelin'in türkü dinletisi sonrasında ise Sanat Evinde “Ülkeyi Kucaklayan Adam: Tonguç’’ belgeseli izlenmiş  ve Köy Enstitüleri Sergisi ile şenlik tamamlanmış.
Köy Enstitüsü ruhunu yaşatanları alkışlıyorum.
********************
Köy Enstitüleri dünya çapında örnek alınası bir eğitim mucizesiydi.
Bu nedenle, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da beş Köy Enstitüsü açma projesi heyecan verici.

1000
icon
Eski Bursa'lılar Burada 16 Nisan 2019 07:58

Kanayan bir yaramız, Köy enstitüleri...

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat