Loading...

İstemiyorum

9 Haziran 2019 21:41
A
a
“Değiştin” diyorlar... Ben değişmedim. Farkındalıklarımı fark ettim sadece. Yorgunluğumu, geçen yıllarımda azalan duygularımı, görmezden gelerek yaşamı kolaylaştırdığını sandığım alışkanlıkların aslında kendime ne kadar zarar verdiğini anladım sadece. Gidememenin kalmaktan daha zor olduğunu, kırmamak adına kırılmanın nasıl dağıttığının farkına vardım, o kadar.
Canlılar içinde en zalim olanı insandır... Doğada hiçbir canlı mecbur kalmadıkça zarar vermez başka bir canlıya. Ama insan, insan öyle mi?
Nefsi duyguları barındırdığından dolayı acımasızdır belki de. Dün yeni tanıştığım meslek sahibi bir bayan konuğumdu... Evli ve iki çocuğu var. Bir de gözlerinden okunan apaçık mutsuzluğu ve esareti. On yıldır aynı evin içinde fakat ayrı yaşadıkları, eğitimli bir kocanın söylediklerini anlattığında kanım dondu adeta. Boşanmayı dile getirdiğinde, eğitimli kocanın sözleri aynen şöyle: “ Benden boşanırsan, seni, çocukları ve sonra kendimi öldürürüm.”
Bu nasıl bir zulüm?
Televizyonda izlediğimiz kadın katliamlarının bir perde öncesi sanki. Bir insan nasıl bu kadar bencil ve hadsiz olabilir? Nasıl bu kadar acımasız davranabilir? Bu insanı haklı çıkartacak bir savunma yazacak avukatı, hiçbir hukuk fakültesi mezun edemez. Hiçbir insan; gerçekte insani duyguları taşıyorsa tabii, bunu tasvip edemez. Bu nasıl bir cürettir böyle! Biliyorum ki, dün benim konuğum olan arkadaşım gibi pek çok kadın var bu ükede... Korunamayan pek çok kadın... Mutsuzluğunu açıklayamayan pek çok kadın var. En büyük sebeplerden bir tanesi, şüphesiz ekonomik özgürlük sahibi olamayışları... Olanların bile, diğerleri gibi duygusal şiddete maruz kalışları.
Konuşmamız esnasında kurduğu cümleler öyle mantıklı ve bir o kadar da insancıl.
“Zaman içinde bir şeylerin eskidiğini fark edemiyor insan”, derken gözleri buğulanıyor. Ve devam ediyor: “Aslında bu, iki taraf için de çok yıpratıcı” diyor. Yine, kendine son derece kötü davranan bir adamın sonuçta insan olduğunu düşünerek kelimelerini özenle seçiyor.
Kızıyorum... Kadının olumlu ve insancıl tavırlarına rağmen, adamdaki nasıl bir bencillik ve inattır ki sonunu bu denli çıkmaza sürükleyebiliyor. Bir kadını canıyla, çocuklarıyla tehdit etmek ne demek? Zorlamak hiçbir dinde bile yok.
“Nefes almak için açtığın pencereden, öyle bunalmışsındır ki bir anda atlayabilirsin.”
“Hissetmek” diye bir duygu var. Sevildiğini, takdir edildiğini, özlendiğini... Yani hissedilir bir şey. Camdan kafesler var görünmeyen. O kafeslerde öyle çok insan yaşıyor ki günümüzde. Kimi işine geldiği için, kimi alıştığı için, kimileri artık boş verdiği için. Kimileri de o camları kıramadığı için yaşıyor ne yazık ki. Anlatmanın yalan olduğu uçuşan zamanlarda anlamsız kılıyor tüm vazgeçişleri. Yorulmak diye de bir duygu var çünkü. Aynı cümleleri kurmak, aynı serzenişlerde bulunmak çok yorucu. Çünkü artık; güvensiz, hissiz, çoğu zaman sessiz, tepkisiz ve artık pek çok şeye karşı isteksiz oluyor insan. Ve yalnızlaşıyor. O yalnızlıklar ki, görünmeyen ve bir beden büyük gelen elbiseler gibi öylece yapışık kalıyor her birimizin üstünde.
“Mutlu olmak istiyorum... Bir günüm kaygısız geçsin. Bir sabah umutla uyanayım. Bir şansım olsun...” Bunları söylerken sesi titriyor. Gerçek olmasını istediğini hissediyorum, her şeye rağmen. Bir kadın olarak, o ve onun gibi kalbi ve hayatı esir tüm kadınlara özgürlük ve sevgi diliyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat