Loading...

Kıbrıslı olarak Türkıye’yi gezmek

24 Ağustos 2019 19:15
A
a
   Biliyorsunuz serde Kıbrıslılık var ya... Ama uzun zamandır da Kıbrıs'ın sıcaklarından kaçıp Turkiyenin serin yerlerinde dolanıp duruyoruz. Süre uzun olunca mecburen kendi aracınızla Girne den feribota binip, Mersin' in Taşucu limanından Türkiye 'ye çıkış yapıyoruz. Tabi doğal olarak da arabamızın direksiyonu sağdan, postamızda da şehir kodu yok. Işte o zaman gelsin maceralar. Herkes merak ediyor neden direksiyon ters de diye, alıştık espirili cevaplar veriyoruz gülüp geçiyoruz. Vatandaşın ilgisi yada bilgisizliği normal. Onlarca hikaye ve tatlı sohbet birikiyor yadımizda... Ama öyle şeyler de yaşıyoruz ki düşünmemek imkansız... Ehliyetimizi soran polise Kıbrıs ehliyetini gösterince bu  ehliyet sahtemi sitenden. Neden sahte plaka takıyorsunuz şehir kodunu niye yazdırmadınız diyene kadar...
   Ama bir olay oldu ki, neresinden tutsak elimiz de kalacak cinsten. Tam bir polis şiddetine uğradık.  Sıcak bir pazar sabahı dostlarımızla birlikte Gölyazı köyüne gitmek için yola çıktık, İzmir yolunun   Görükle kavşağı civarında hafif ticari ağaç modelinde olan polis otolarından biri siren çalarak kenara çekmemizi istedi. Biz Acı sitenden tedirgin ve şaşkın cep bulup çektik. Ne oldu hayırdır bir şey mi oldu dedik. Polis genç ve heyecanlı size cevap vermek zorunda değilim burda soruları ben sorarım edası ile bu arabanın plakası neden böyle dedi. Ve evrakları istedi elindeki evrakı okumadan bir sürü soru soruyordu. Bizde evrakları okumasını söyledik.  Okusa Kıbrıs kayıtlı olduğunu görecek ama o, ısrarla neden plakanın böyle olduğunu soruyor. Eşimde ona neden durdurdunuz bizi kural ihlali mi var, bir açıklama yapın dedikçe, Amerikan otoban polisi esasını sürdürmek ben sizi şüphemi buldum durdurdum. Araba da yanlız tek başına yolda böyle durdurması doğrumu bilemem ama bence riskli. Ya biz gerçekten suçlu olsak ... Tek başına kimseye haber vermeden yanlız görevini ifa eden polise kötü niyet beslesek. Bize bağırıp çağırmaya da başladı. Neresinden tutsan yanlış bir durum. Evraklara ve ifadelerimize bakınca aslında ne kadar bilgisiz olduğunun farkında oldukça da saldırısı sözlü şiddete dönüştü.  Biz yıllarca Insan Hakları Savunuculuğu yapmış kişiler olarak mudahele etsek olmayacak etmesek bize yakışmayacak..
 Neyse cahil genç dedik. Ne bir özür ne bir mahcubiyet duymadan evraklarımızı elimize tutuşturup kaçıp gitti. Durumu üstlerine bildirip bildirmeme konusunda kararsız kalıp yolumuza devam ettik. Ve eğitimin bilginin insanı iletişimin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha yaşayarak gördük.  Bu arada Doğu ve Güneydoğu da yolda asayiş ve trafik kontrolörlerinde böyle bir durum ne yaşadık ne gördük.  Allah da göstermesin. Sıcak da ekipler halinde görev yapan fedakâr kolluk kuvvetleri nezaketi asla elden bırakmadan vatandaşın GBT sını de sorguluyor, evragini da kontrol ediyor.  Oyu günler, hayırlı yolculuklar gibi nezaket cümlelerini eksik etmiyorlar. Neyse biz de macera bitmez. gerisi başka bir güne. Yolunuz hep açık olsun. Görevini hakkıyla yapan Insanı değerleri muhafaza eden tüm görev insanlarına da  Allah muhafaza etsin.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat