Loading...

Kurtlu elma; gerçekten de sağlıklı mı?..

9 Ekim 2019 21:06
A
a
Ekolojik yani organik tarımla tanıştığımda; henüz 17 yaşındaydım. 1977 yılında dil öğrenimi için gittiğim İngiltere’ de; yamru-yumru ve şekilsiz domateslerin, klasik yöntemlerle üretilen ve de manken gibi görünen domateslere göre 3 misli fiyatla satıldığını görmüştüm. Hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan, doğal şartlarda üretilen sebze ve meyvelerin iyi para ettiğini bundan tam 42 yıl önce öğrendim.
Yıllar geçti bu arada... Ekolojik ürünlerin özellikle AB ülkeleri ve Japonya’dan yoğun talep aldığı yıllara geldik işte... Artık Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, ekolojik olarak üretilen sebze-meyve talebinde bulunuyor.
Son günlerde ekonomik anlamda durgunluk günleri yaşayan Türkiye için önemli bir çıkış kapısı olan sebze-meyve ihracatı, eğer bundan sonra ekolojik alanlara yönlendirilebilir ise, hem dış ticaret açığında hem de cari açıkta çok daha olumlu iyileşmeler görülebilir.
Çünkü artık gelişmiş ülkelerdeki insanlar; “ilaçlarımız besinlerimiz, besinlerimiz de ilaçlarımız “şeklinde bir sağlıklı gıda felsefesinin sıkı takipçisi oluyorlar. 
                                  TARIMDA DA İNOVASYON ZAMANI!..
 
Fakat Türkiye; yıllardan beri tarımsal alandaki değişimi yaşayamıyor. Klasik yöntemlerin dışına çıkmamakta ısrarcı olan tarım yöneticileri, dünyadaki gelişmelerin çok uzağında yaşıyor. Türkiye tarım sektöründe; ekolojik (organik) anlamda bir kıpırdanma başladı ama, bunun da saman alevi gibi olmasından korkuyorum. Son 20 yıldır çok fazla kan kaybeden tarımın, yeniden canlanması epey zaman alacak gibi görünüyor.
Aslında Türkiye ekonomisinin krizlerden çıkış anahtarı: ihracattır. Yüksek performanslı ihracat içinde; planlı bir tarım yapılanması şarttır. Planlı tarım yapılanmasının içinde ise; anti-kimyasal şartlarda üretilen ekolojik ürünler yetiştirmek ve satmak en önemli kriter olabilir.
Raps, kanola, enginar, kapari, kekik ve böğürtlen gibi yeni ihracat ürünleri ile Türkiye’ nin önü açılabilir. Yakın bir tarihe kadar; bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye, artık gerçekleri görmeli ve klasik tarım yöntemlerinin dışına çıkarak yeni ufuklara yönlenmelidir.
Kurtlu meyvelerden- sebze yaprakları ile saplarına, yabani ot ve bitkilerden- çalı dallarına dek birçok ekolojik ürün Hollanda, Fransa, İsviçre ve Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilebilir.
Kurtlu elma... Enginar sapı ve yaprağı... Kekik...
İşte 3 sihirli ürün… Bu ürünlerin küçücük parçalarına dek,ayrı ayrı alıcısı mevcut. .
Ama ne yazık ki fazlaca üreticisi ve ihracatçısı yok bu ürünlerin…Avrupa’da Nature Shop gibi doğal gıda maddesi satan işyerlerinden yoğun talep alan bu sıra dışı tarım ürünleri üretiminin artırılması şart…
 
                       CANAN KARATAY DA KURTLU ELMA ÖNERİYOR.
 
Tabii ki kurtlu elma olayı ilginç…Baştan tiksindirici gelen bu ürün, doğallığı ve tedavi gücü ile sempati topluyor hemen ardından…Kurtlu elmadan kurtlu bölümler ayrıştırılarak, alternatif tıp amaçlı elma çayı ve kuru elma kompostoları elde ediliyor. Kimyasal kullanılmayan meyvelerin kabuklarının pürüzlü olması bu ürünlerde talebi arttırıyor. Bu tür meyveler kem çöp, hem de gövde olarak değerlendirilebiliyor. Elmanın kurtlu olması, içeriğinde hiçbir kimyasal katkı olmadığının göstergesi ve yurtdışı talebin artmasının temel nedeni…
Kurtlu elmanın bu bölümleri temizlenerek kendisinden antibiyotik anlamda faydalanılabiliyor. Bu elmaların kabuklarından yapılan sıcak çay, gargara olarak boğaz yolları enfeksiyonlarında bile kullanılıyor. Özellikle penisilin alerjisi olan çocuklarda, boğazdaki mikropları yok etmek için, kurtlu elma gargarası kullanmanın çok da iyi bir sonuç verdiğini belirtiyor doğal gıda uzmanları…
Yani işin temeli: organik yani doğal olması…Kurtlu olması da, organik ürünün sigortası…
Önceki günlerde bir TV programında açıklama yapan Prof. Dr. Canan Karatay, insanlara kurtlu elma tüketmelerini önerirken, işte bu mantaliteden esinleniyordu.
Enginar ise: sapı, kabuğu ve yaprağı olmak üzere 3 ayrı parça halinde alıcı buluyor. Hem yemek olarak, hem de karaciğer hastalıklarına karşı ilaç anlamında kullanılan enginar, batı ülkelerinde en çok ilgi gören sebzelerden biri olarak biliniyor.
Her derde deva olarak görülen kekik de, aranan bir ekolojik ürün sınıfında yer alıyor. Dağda, bayırda ve her türlü ortamda kendi kendine bile yetişen kekik, 25 gr.’lık poşetler halinde ve paketi 5 Euro’dan satın alınabiliyor Avrupa’nın Nature-Shop dükkanlarından…
İşte ekolojik ürünler...Ve İşte Türk çiftçisinin perişan hali ve tarım yöneticileri...Mesaj ortada...Almanya; önceki yıl yıl 306 ton ekolojik bitki parçasını 2,2 milyon euro ödeyerek satın aldı. Hollanda, Fransa ve İtalya’ da bu rakamlardan geri kalmadı. Öyleyse ne duruyoruz..?
Haydi yeni pazarlara...Yeni ürünlerle…Tarımda da bir  inovasyon şart oldu artık…
 
 
ÖZLÜ SÖZLER: Bütün gerçekler; başlangıçta küfür olarak kabul edilmiştir. (Bernard SHAW)
 
 
Her ailede bir kanser vakası mı?..


 
Son yıllarda giderek artan kanser olayları, herkesin canını sıkmaya başladı. Uzmanlar en fazla 10 yıllık bir süreçte; her ailede bir kanser olayı ile karşılaşılabileceğini söylüyor.
Ne kadar acı ve korkutucu bir durum değil mi..?
İnsanın inanası gelmiyor bu duruma…Artan kanser, ülser, katarakt, alerji ve cilt hastalıklarının; gıdalarda kullanılan pestisid ve tarımsal ilaçlardan da kaynaklandığı artık kesinleşti.
Ama bu işin bir çözümü var aslında…Bir tarım ve hayvancılık ülkesi de olan Türkiye’de ekolojik yani organik gıda üretimi-tüketimi artırılmalıdır.
Neden mi..? Aşağıda sıralayacağımızı nedenler; hiç olmazsa kış sebzesini-meyvesini kışın, yaz sebzesini-meyvesini yazın tüketmemiz gerektiğini de açıklıyor. Hastalıklara yakalanmamak için…
-Artık toprakta yetişen her şey doğal değil ve besinlerimizin eski artık neredeyse unutmaya başladık.
-Musluklarımızdan akan su bile; zehirler ve atıklarla artık içilmez hale geldi.
-Soluduğumuz hava 30 km. uzağımızdaki ormanın ya da bozkırın havasıyla artık aynı değil.
-Domates tadında domatesi, ekmek tadında ekmeği özledik.
-Beslenirken vücudumuza ne kadar antibiyotik, hormon ya da başka bir kimyasal madde aldığımızı bilmiyoruz ve korkuyoruz.
-Kimyasallarla yapılan her türlü üretimin, içtiğimiz suyu ve soluduğumuz havayı zehirlemesini istemiyoruz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat