Loading...

Müslümanın aması olmaz!

30 Aralık 2017 21:57
A
a
Sonsuz kâinat denizinde bir kum tanesi kadar bile yer kaplamayan dünyamızın, güneşin etrafında bir turu daha sağ salim tamamlamasını kutluyoruz bütün ülkece. Uyuyoruz ve uyanmaya da hiç niyetimiz yok. Nerede boş işler, orada biz. Üretmekten çok tüketmeye meyilli olduk. Üç kuruş para kazanıyoruz ama sırf “desinler’’ uğruna on katını harcıyoruz. Gösteriş merakı tavan yapmış bir millet olduk. Açlıktan nefesimiz kokacak durumdayız ama 3000 TL’lik telefonumuz var. Sırf ismi marka diye 800-1000TL’lik ayakkabılarımız var. Yanında da sırtımızda bir çanta gibi taşıdığımız borçlarımız var.
Evet, yine bir yılbaşı ve yine tüketim odakları iş başında. Sorsan hiç kimse yılbaşını kutlamıyor ama kafanı kaldırıp etrafına baktığında her yer süslü çam ağaçları, Noel baba kıyafetli insanlar, bilet kuyrukları, hediye paketleri vs. ile dolmuş durumda.
Ülkemize ilk kez gelen yabancı biri, sizce bu manzarayı gördüğünde ne diyecektir? Türkiye nasıl bir Müslüman ülke, tıpkı bize benziyorlar demeyecek midir? Fakat sorsan bizimkilere, “Biz Noel kutlamıyoruz, yılbaşını kutluyoruz” diyecekler. Ben de diyorum ki Müslüman’ın aması olmaz. Bizim şu an kullandığımız takvim miladi takvim, yani Hıristiyanların belirlemiş olduğu bir takvim. Çok kutlamak istiyorsanız neden Müslümanların takvimi olan hicri takvime göre yılbaşını kutlamıyorsunuz? Bu kadar hediyeleşmeyi seviyorsunuz, madem neden mübarek bayram günlerinde hediyeleşmiyorsunuz? Yapmayın Allah aşkına…
Gelelim piyango biletine. Geçenlerde televizyonda haberlerde bilet kuyruklarını gösteriyordu. Kuyruğun sonu yoktu sanki, o kadar kalabalık bir insan topluluğu. Hepsi de bilet almak için orada, üstelik haram olduğunu bile bile, insan bile bile kendini ateşe atar mı? Ben bu bilet işine kesinlikle haram olarak bakanlardanım. Benim gözümde bilet almak Allah’a hakaret etmekle eş değerde. Neden mi? Çünkü sonsuz kainat sahibi Allah’ın hazinesinden istemek yerine sanki haşa Allah vermekten aciz de ben bir bilet alayım şansım dönsün diyorsunuz. Yapmayın Allah aşkına. Allah sevdiği kuluna haram para nasip etmez. Siz Allah’ı nasıl bilirseniz o da sizi öyle bilir. Allah kalplerde olanı en iyi bilendir.
Allah (c.c) Maide suresi 90. ayette, “Ey inananlar, hamr (alkollü içki), kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz” buyuruyor. Devamında da yine Maide suresi 91. Ayette, “Şeytan, hamr ile ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister. Sizi, Allah’ı zikirden ve namazdan alıkoymak ister. Siz (zararları bilinirken) bunlardan hâlâ sakınmaz mısınız?”
Evet, ayetle sabittir ki kesinlikle piyango ve benzeri her türlü şans oyunu haramdır. Piyango biletine umut bağlayacağınıza dua etmeyi deneyin. Kalpten istenen her dua, Allah katında yer bulur ve siz gerçekten Allah’tan ne isterseniz Allah size onu verir.
Selam ve dua ile…
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat