Loading...

NASA uzaya isim taşımacılığı başladı

8 Haziran 2019 21:26
A
a
NASA çok enteresan bir kurum. Tanıtım ve pazarlama işini öyle güzel yapıyor ki sanırsın “Walt Disney” ya da başka bir sinema şirketi son çekilen filmi tanıtıyor. Bu yüzden yıllardır popülerliğini hiç yitirmedi. Enteresanlık bu kadar değil, öyle zamanlar da bilim ile ilgili haberler ortaya atıyor ki şaşırıyoruz. Ortaya attığı haberler ise dikkat çekme amacının ötesine geçmiyor, bilimsellikten uzak, kurgusal haberler hepsi.
Genellikle,“dünyamızı teğet geçecek göktaşları” dikkat çekme haberlerinin başında geliyor. Ne zaman popüleritesi kaybolmaya yüz tutsa hemen bir göktaşı haberi ortaya atarlar, haber genellikle şu formatta olur; “Dünyamızdan beş kat büyük bir göktaşı son hızla gezegenimize doğru gelmektedir. Bu göktaşı bu hızla dünyaya çarpsa dünyayı yok edebilir. Bu tür göktaşları zaman zaman diğer gezegenlere çarpmaktadırlar, ancak çok daha küçük boyutlarda olurlar.” Bu aldatmaya yönelik yorumlardan hemen sonra da şöyle açıklama gelir, “Yapılan hesaplamalara göre göktaşının gezegenimize çarpma olasılığı bulunmuyor.” Sanırsın ki NASA bu hesaplamaları yapmakla göktaşının yönünü değiştirdi de dünyamıza çarpmasına engel oldu.
NASA sadece bu tür haberlerle kalmıyor. Başka türlü haberleri de sık sık yayınlıyor, öyle ki, haberlerin büyük bir kısmı insanların ilgi alanına hitap ediyor ve bilimselden ziyade bilim-kurgu hissi veriyor. Mesela UFO benzeri cisimlere rastlandığı haberleri de sık sık yayınlanıyor. Ya da uzayda bazı değişik seslerin işitildiği haberleri genellikle insanların çok dikkatini çekiyor. Böylece NASA gündemde kalmaya devam ediyor.
Gelecek ile ilgili projelerini de zaman zaman bu maksada yönelik yani tanıtım ve pazarlama ile gündemde kalma çabalarına yönelik oluyor. Örneğin Mars’ta yaşam alanları tespit edip oraya insan göndermek, uzay yolculuğu düzenlemek ya da daha başka bilim-kurgu filmlerini aratmayacak şekilde geleceğe yönelik projeler üretmek. Tabii bu tür kurgu projelerini NASA yapınca bilimsel oluyor. Sıradan vatandaş yapsa daha değişik algılanır…
NASA’nın son projesi ise yine NASA’yı gündemde tutacak ve ilgiyi artıracak cinsten… Uzaya isim taşımak. Kişinin kendisini henüz taşıyamıyor, çok maliyetli. Ancak isteyen kimselerin isimlerini uzaya bedava götürecek. İnternet üzerinden başvuruları toplamaya başlamış. İsminin bir uzay aracı ile uzaya gitmesini isteyenler internette bilgilerini yazıyor, NASA bu isimleri bir kâğıda yazacak götürüp uzay boşluğuna bırakacakmış. İnsanlar günün birinde uzayda dolaşma fırsatı bulurlarsa belki o isimlerden tanıdık birinin ismi ile karşılaşırlar, belli mi olur… Ben şimdi ismimi yazdırıp göndereceğim, benim çocuklar büyüdüklerinde, uzayda dolaşmaya gidecekler, belki benim ismim ile karşılaşırlar. Sonra da derler ki “Baba sen inanmıyordun ama bak NASA bizi uzaya gezmeye getirdi, bak senin ismini bile gördük.” Hatta belki benim ismim ile bir “selfie” çekip anında dünyaya gönderirler, ben de o zaman inanmak zorunda kalırım!
Diyorum ya bilim-kurgu filmlerini aratmıyor, hayal dünyası böyle NASA’nın. Ama bu iş sadece gündemde kalma meselesi değil bence. Başka bir bit yeniği daha var. NASA hem gündemde kalmaya çalışırken aynı taş ile başka bir kuş daha avlamaya çalışıyor. Nedir o? NASA’nın çok büyük bir bütçeye ihtiyacı var ki, bu bütçenin büyük bir kısmı maaşlar ve az bir kısmı makine-teçhizatlar için harcanan paralar. Bu bütçeyi ABD hükümetinden almak da çok kolay değil, bu yüzden hem gündemde kalması gerekirken, hem de bir şey yapıyor gibi görünmek zorundadır. Hatta bazı özel projeler için ek kaynak gerektiğinde ortaya attığı haberler ile gündem oluşturup tamamlanması gereken bu projeye gerekli kaynağı bu şekilde sağlıyor. Aksi halde NASA’nın hem ABD halkına ve hem de ABD yöneticilerini bir şeyler ürettiğini nasıl anlatacak?
Hem sonra, inandırıcılığı olmayan bir kuruma kim o kadar bir bütçeye ayırır ki? İşte bu yüzden NASA reklam, tanıtım ve pazarlama işini çok iyi yapıyor. Bu anlayışı kuruluşundan bu yana değişmemiştir. Mesela, aya ayak basan ilk insan diye yaptıkları haber ve yayınlar tartışmalıdır. Birçok karşıt belgesele konu olmuş ve hâlâ hakiki bir aya gidiş olmadığı iddia ediliyor ama o dönem ve sonraki zamanlarda öyle bir hava yaratıldı ki, ABD topyekûn NASA ile gelişti ve sanki NASA olmasa ABD bu kadar güçlü bir devlet olmazdı. Tabii Rusya ile yaşanan soğuk savaş döneminde çok ciddi bir moral üstünlük sağladığı için NASA hem ABD devleti hem de milletin gözünde çok büyüdü.  O gün bugündür aynı “taktik” devam ediyor.
Bir de şunu ekleyip bitireyim; NASA’nın uzaya isim taşıma projesine Türkiye’den 1 milyon 200 bin başvuru olmuş, ABD’de bile bu sayı sadece 400 bin civarında kalmış. Türkiye’de de enteresan insanlar hayli artmış…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat