Loading...

Necibe Kurtulan’ın sonsuzluğa açılan ebruları

5 Kasım 2019 21:51
A
a
Mustafakemalpaşa Belediyesi Eski BaşkanıSadi Kurtulan demokrat kişiliği, birikimi ve hizmetleriyle AK Parti’nin Bursa’daki en başarılı belediye başkanlarındandı.
Ancak AK Parti onu hatalı bir kararla tekrar belediye başkan adayı olarak göstermedi. Siyasette liyakat her zaman geçer akçe olmuyor.
Kurtulan, sıkı bir okurumdur; hukukumuz bakidir. Politik görüş farklılıkları dostluklara, vefaya, kadir kıymet bilmeye asla engel değil.


 
EBRU
 
 
‘’Ebru;kıvamı arttırılmış bir sıvı üzerinde çeşitli boyaların yüzdürülmesi, ortaya çıkan desenin kağıt, cam, kumaş, ahşap, deri veya seramik üzerine alınması işlemidir. Osmanlı döneminde değerli kağıt ve evraklar için ebrulu kağıtlar tercih edilmiştir. Başlı başına bir sanat dalı olması zamanla gerçekleşmiş,Ebru  için kağıt süsleme sanatı denmiştir’’ diyerek konuya gireyim…

 
 
NECİBE KURTULAN
 
Sadi Kurtulan’ın nazik davetiyle; eşi, Necibe Kurtulan’ınTayyere Kültür MerkeziCemal Nadir Güler Salonu’ndaki Ebru sergisine gittim pazartesi öğlen vakti.
Açılışını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın; Osmangazi Belediye Başkanı  Mustafa Dündar’ın ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın yaptığı sergi daha ilk günden kalabalık bir izleyiciyle buluştu.
Kurtulan’ın ikramı olan o güzelim Kemalpaşa tatlılarını sohbet eşliğinde bir güzel yedim veo enerjiyle sergiyi gezdim.
Sergi daha önce Mustafakemalpaşa’da izlenime sunulmuştu.
***********************
Ebruların önünde hayran hayran durdum; her detaya özenle bakarak Ebrusanatınıninsanı alıp götüren güzelliğinin keyfini çıkardım.
Renk cümbüşü; desenlerle, motiflerle bütünleşmiş ortaya büyük bir estetik düzey çıkmıştı.
14 yıldır Ebru sanatına emek veren Necibe Hanım bir Ebru heveslisinin ötesinde tam bir Ebru ustası olmuş büyük bir yetenek. Kendisini canı gönülden kutluyorum.
Ne mutlu Sadi Beye,Necibe Hanıma mutlu evlilikleri sanatla taçlanmış.
 

 
SONSUZLUK DUYGUSU
 
Sözü Necibe Kurtulan’a bırakayım:
‘’Bekir Özsu hocamın bende emeği büyüktür. Son dört yılın çalışmalarının ürünü bu sergiyle  Ebruyaİilgi duyanlara ışık tutabilirsek mutlu oluruz.  Sonsuzluk duygusunu bana en iyi veren Ebru oldu. Her insanın ruhuna karakterine uygun sanat dalları var. Herkes bu tercihi ferdi olarak gerçekleştirir ve bu alanda derinleşerek kendini ifade eder. Asıl olan insanın mutluluğu ve topluma kazandırdığı güzel değerlerdir.’’
***********************
Necibe Kurtulan’ın bir Ebru çalışmasını barındıran sergi davetiyesi de çok estetikti.
Necibe Kurtulan bir çağrı çıkarmış davetiyede: ‘’Derun’a dokunuştur Ebru; davettir. Açılır kapılar görmesini bilene’’.
***********************
Sevgili okurum aç gönül kapılarını güzelliklere; aç ki ruhun şenlensin.
Sergi 4-9 Kasım tarihleri arasında gezilebilir; renklerin sonsuzluğundaki bu huzur çağrısına asla kayıtsız kalmayınız.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat