Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

Öfke baldan tatlı...

15 Mayıs 2019 21:34
A
a
Hayat fani, ölüm ani...
Kamyon arkası cümle gibi oldu değil mi?
Fakat inanılmaz bir gerçeklikte, ben geçtiğim hafta tam olarak bunu yaşadım.
Hayatın koşuşturmacası arasında, egolarımızla, günlük işlerle uğraşırken hiç olacağını sanmadığım bir şey oldu.
Ben yaptığım iş gereği kendimi geliştirebildim, farkındalığım arttı, insanlara önerdiklerimi uyguluyorum, ezbere konuşmuyorum. Bununla birlikte egomu  bende, hala,  kontrol edebilmeyi başarabilsem de sıfırlayabilmiş değilim.
Arkadaşıma kızmıştım, aradığında açamadım ama dönmedim de, kızgın olduğuma dair mesaj attım. Sonuç, o,  biz mesajlaştıktan iki gün sonra öldü. Birbirimize sevgimizi, saygımızı bilir ve ifade ederdik. Eğer ölmeseydi o gün arardı zaten, bundan eminim çünkü davranış modelini biliyorum.  Vicdan azabı duymuyorum,  birbirimize dair endişe taşımazdık sadece bir kez daha konuşma şansımız olurdu onu kaçırdık. 
Yaşadığım bir olayı, çok sevmeme rağmen ayrıntısıyla paylaştım çünkü daha anlaşılır, daha çok ders alınabilir olsun istedim.
Hepimiz insanız, hata yapmak en olağan hakkımız, her şey gerçekten bizim için, hayatta var olabilmek için günlük uğraşılara devam etmemiz gerek. Az önce ki satırda yazdıklarımın tümü doğru ama ölüm de hayatın en büyük gerçeği.
Kırmadan, kırılmadan yaşamı yönetmek, hayatı ıskalamamak ve ölümü unutmamak.
Yaşamın devamı bu yönde, tüm bu şartları bir arada yürütebilmemiz gerek.
Dostları&aileyi ihmal etmeden, hayatın rutinini sürdürerek, farkındalıklarımızla yaşamanın bir yolunu bulmalıyız.
Ölüm başlangıç sayılsa da, ebedi hayat olsa da, sonuçta kayıp hissinin en acıtıcı hali. Her evde yaşanan, bazı evlerde fazlaca acı haliyle görülen, hayatın en zor sınavı.
An’da kalmak, şimdiyi yaşayabilmek, küçük mutlulukları yakalayabilmek, paylaşmanın tadını keşfetmek, elde edeceğimiz en büyük zaferler.
Ah, keşke dememek de öyle, gerçek bir zafer.
Hayat zor sınavlara tabi tutup ağır bedeller ödetiyor. Her zaman hazırlıklı yakalanmayabiliyoruz. Korkarak, endişe ve panik duygusuyla yaşamaktan bahsetmiyorum, hazır olmak da çok mümkün değil belki ama keşke dememek mümkün.
Geçmişte yaşamak, devamlı geçmişi sorgulamak, keşkeler, eski öfkeleri, üzüntü ve acıları taze tutmak bizi sadece yorar bunun üzerine, karşımıza çıkacak ölüm gerçeği de yerle bir eder.
Hayata gülümseyelim, sunduğu küçük mutlulukları yakalayalım, anın tadını çıkaralım, geçmişi geçmişte bırakıp anda kalalım. Ölüm gerçeğini yok etmese de başa çıkmada gerçek bir destek oluyor. Hayat acımasız sınavlar yapsa da umulmadık anlarda mutluluk veren hediyeler gönderip, mucizeler yaşatıyor. Ölümün ardından geride güzel hatıralar kalıyorsa, pişmanlık yoksa, yaşanmışlıklar, paylaşım varsa acı daha kolay atlatılıyor.
Ölümü yaşamın merkezine oturtmadan ama unutmadan, hayata gülümseyerek yaşamak dileğiyle...
Acılar sizden uzak olsun, sevgiyle kalın...

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat