Loading...

Pembe evin limon ağacı… Ördekli’de Osmanlı Çayı… “Huzur’’ romanı

4 Aralık 2018 21:46
A
a
Pencere pervazındaki saksılarla, iki katlı şirin mi şirin, bir pembe boyalı ev.
Yanında limon ağacı.
********************
Yaprakların neftisi; limon ışıltısı sarı sarı üstüme yağmış; limon kokusu tenimi sarmış; arkadan denizin sesi geliyor sanki.
Ömür dediğin nedir ki.
Rastlantılardır, andır; anın içinden yansıyan yaşama sevincidir bir arka sokakta Mudanya’da.
Her şey gelir geçer; hatıra olur ömrümüz; iz bırakmaktır aslolan bir gönülde.

 
 
ÖRDEKLİ’DE ÇAY KEYFİ
 
Alışkanlık edindim; çarşamba akşamları ONTV’deki programıma gelirken mutlaka Abdal Mahallesi’ndeki Ördekli Kültür Merkezi’ne uğruyorum.
Sergi salonlarını şöyle bir gezip içeriye oturma bölümüne geçiyor; çantamı bırakıp, hemen büfeye yöneliyor; ruhumdan taşan heyecan dolu neşenin sesime yansıyan tatlı edasıyla, “bir Osmanlı çayı lütfen’’ diyorum.
********************
Çayım fincana itinayla dökülüp tepsiye konuyor; bal kasesinden tahta bal kaşığı ile fincana balımı ekliyor, çayın kokusu burnumdayken hızla küçük mermer fıskiyenin yanındaki masama seğirtiyor; oturur oturmaz ilk yudumu alıyorum.
İlk tattığımda tutkunu oldum Osmanlı çayının ve lezzetine, yumuşak içimine, kokusuna, boğazda bıraktığı kekremsi tada bayıldım.
Tadını çıkara çıkara, bitmesinden korkarak, yudum yudum içiyorum, çayımı.
********************
Tam bir kış çayı Osmanlı çayı; hem insanın tenini, hem ruhunu ısıtıyor.
Mermer havuzun mermer fıskiyesinden dökülen suyun tatlı şıpırtısı alaturka bir musikiye dönüşüyor; lambalardan yayılan yumuşacık ışığın içinde kalbim mutlulukla dolup taşıyor.
Mesela yanımda Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur’’ romanı mı var; tarihin içinde olmanın ürpertici heyecanıyla, kayboluyorum; romandaki Mümtaz ve Nuran’ın aşkında.
Çayım; kokusuyla, lezzetiyle asla kendini unutturmuyor; gözlerim romanın cümlelerinde, aklım çayda, sık sık fincanı ağzıma götürüyorum.


 
Huzur ve Bursa aşkım
 
 
Edebiyat eleştirmeni Fethi Naci, “Huzur’’ için “Türkçe’de okuduğum en güzel aşk romanı’’ der ve ekler:“Üstelik sadece tek aşkın, bir erkeğin bir kadına olan aşkının romanı da değil. İç içe iki aşkın romanı, birbirini besleyen, geliştiren iki aşkın: Mümtaz; Nuran’a olduğu kadar İstanbul’a da aşıktır. Huzur’da İstanbul sadece bir güzel şehir, roman kişilerinin içinde yaşadığı bir çevre değildir; başlı başına bir roman kişisidir, bir sevgilidir.’’
Bursa da benim için öyle; ona aşkla bağlıyım.
********************
Peki Osmanlı çayında hangi bitkiler harman oluyor: Zencefil, zerdeçal, çubuk tarçın, kekik, adaçayı, ıhlamur, elma kurusu, portakal kabuğu, limon kabuğu, karanfil, kuşburnu, nar çiçeği ve papatya.
Nasıl mı hazırlanıyor?
Bir demlik suya, bir tutam Osmanlı çayı atıyoruz; bir taşım kaynadıktan sonra demlemeye bırakıyoruz. Ve çayımız servise hazır.
********************
Hayattan keyif almayı biliyorsanız bir limon ağacı bir çay dahi size yaşamanın değerini fısıldayıp durur.
İnsan mutluluğun sadelikte, küçük şeylerde; sahip olmakta değil var olmakta olduğunu keşke yıllar akıp gitmeden önce fark edebilse.

1000
icon
Eski bursalilar burada 6 Aralık 2018 08:00

Basitlik ve sadelik ne güzel...

0 0 Cevap Yaz
Can Ertan 5 Aralık 2018 13:18

Çok teşekkürler sevgili dostum senin de yüreğine sağlık.

0 0 Cevap Yaz
Gürsel Özkan 4 Aralık 2018 23:07

"Hayattan keyif almayı biliyorsanız bir limon ağacı bir çay dahi size yaşamanın değerini fısıldayıp durur. İnsan mutluluğun sadelikte, küçük şeylerde; sahip olmakta değil var olmakta olduğunu keşke yıllar akıp gitmeden önce fark edebilse." Keşke... Yüreğinize sağlık.

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat