Loading...

Sanatı savunmaya mecbur bıraktıran bir çağa sesleniş!...

4 Eylül 2019 21:02
A
a
Oysa ki ne güzel bir sözdür "sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir"
Konu sanat olduğunda aklıma Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ifadesi gelir.
Çocukluğum boya kokusuna karışmış renkli bir hayal oyunuydu. Şimdi ise siyah beyaz sığ gerçeklerin kontrolü altında yaşamayı mecbur hissediyorum.
Peki neden?
Bu ben daha çocukken resim yapmamı engellemek amacıyla babamın resim defterimi ve boyalarımı saklamasından dolayı mı?
Hayır! Onu asla suçlamıyorum.
Bulunduğumuz sosyal çevrede sanatın değer görmemesi ile ilgili bir durum bu...
Cumhuriyet rejimi ile yönetildiğimiz için ülkemizde toplum ve devlet birbirinden ayrılmayan bir bütündür.
Bu doğrultuda şuan ki duruma baktığımızda sanatı el üstünde tutan, yetenekli bireylere destek sağlayan, topluma bu yönde ilham veren siyasi liderlerimiz parmakla sayılamayacak kadar az ya da hiç yok.
Durumun böyle olması bizi toplumsal olarak sanat konusunda ileri derecede bir yozlaşmaya itiyor. Bu şartları göz önünde bulunduran babamda doğal olarak kızının istikbali için kızının resim yapmaya olan tutkusunu perdelemek amacıyla içgüdüsel bir eyleme başvuruyor.
Haklı!
Peki sanat neden önemli?
Bu  soru geçtiğimiz günlerde ananem sayesinde dolaylı yoldan gündeme gelmiş ve beni garfil avlamıştır. Ananem Tamam Özcan (76) tam bir Anadolu kadınıdır. Yaşadığı zor dönem koşulları sebebiyle her hangi bir tahsili yoktur fakat her Anadolu kadını gibi en büyük uzmanlık alanı tarlada çalışmak, büyük baş ve küçük baş hayvancılığı ile ilgilenmektir. Geçtiğimiz günlerde bir sohbetimizde ona resim yapmayı çok özlediğimi ve buna zaman ayıramadığımı söyledim. Daha önceleri kendini saatlerce resim yapmaya adayan bir Nagehan’ı tanıdığı için buna istinaden “Daha önce resim yaptın da ne oldu?” gibi bir soruyla dengemi bozdu.
Buna verilecek bir çok cevabım, kalkan gibi asılabileceğim bir çok savunmam mevcuttu ama o an cevap veremedim. Sonra ortamda yarım bir sessizlik bende uzun bir düşünce…
 Gördüm ki resim yapmaktan uzak kalışım sanatla aramı açmıştı.  Sanattan uzak kalmam benim sanatı savunmamı etkisiz kılmıştı. İşin bir diğer garip tarafı da şu ki ben aslında hayatım boyunca sanatı savunmak zorunda hissetmekten yorulmuştum. Kendimi bildim bileli hep resimle uğraşmış biri olarak takdir edildiğim kadar eleştirilmiş (yaptığım çalışmalar üzerine bir eleştiri değil, sırf resim yaptığım için eleştirildim.) psikolojik olarak hırpalanmıştım. Görüyorum ki 26 yaşında bir birey olarak çocukluğumla şuan ki yaşım arasındaki zaman dilimi boyunca bu konuda hiçbir olumlu ilerleme sağlanamamış. Saatlerce boyalarla kağıda ince ince işlediğim benim için ilahi şölen sayılabilecek bu eylem, bir çoğu için boş bir çaba ve kabul edilemez bir şeydi ne yazık ki…
Sanatın bir önemi olmadığını düşünen birine, anlamlı bir düşünceyi en etkileyici ve en estetik haline kavuşturma çabasıyla insanlığın huzuruna sunmanın tarif edilmez mutluluğunu nasıl anlatabilirsin ki?
En başta içten gelerek sergilenen bir emeği hiçlemek psikolojik olarak gördüğüm en aşağılık tavırdır.  Ve bu tavrın altında yatan en büyük nokta eğitimsizliktir.
Aslında size  sanatın önemini, sanatın içinde bulunduğum tek bir dala tutunarak sayfalarca yazabilirim fakat  "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz... Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız..." diyen değerli Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk kadar iyi ifade edemem.
Dilerim benden sonraki nesiller yeteneklerini hiçbir baskı altında olmadan sergileyebilme şansı bulabilirler. Dilerim bu konuda deforme olmuş toplumumuz aydınlık dokunuşlarla kendini onarma sürecine girebilir. Sanat içerisinde hangi dal olursa olun zenginleşip çoğalmaya, bir filizken şımarıp büyümeye açıktır. Güzelliği ve estetiği benimseyen sanat, iyiliği ve huzuru beraberinde getirir.
 
1000
icon
Isa uysal 9 Eylül 2019 10:15

Tebrikler başarılar dilerim

0 1 Cevap Yaz
İsmet Necat Işık 5 Eylül 2019 12:28

Harika yazmışsınız. Elinize, kaleminize sağlık. Basın hayatınızda başarılar dilerim.

0 1 Cevap Yaz
İsmet Necat Işık 5 Eylül 2019 12:28

Harika yazmışsınız. Elinize, kaleminize sağlık. Basın hayatınızda başarılar dilerim.

0 1 Cevap Yaz
Ali zeki özcan 5 Eylül 2019 00:44

Sevgili yeğenim gördüğüm ilk yazında kendini ve çevreni ne kadar güzel anlatmışsın okurken bir sanatçı ancak bu kadar olabilir dedim bu yazinla kendini daha da geliştirebilecegin ve daha güzel yazılara imza atacağın inancı ile kutluyorum başarılar dilerim

0 1 Cevap Yaz
Yelda Demir 4 Eylül 2019 23:32

Cesartle yazılmış. Tebrik ederim. İleri ki yazılarınızı da takip ededeğim.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat