Loading...

Seçim sonuçları ve darbe

13 Nisan 2019 19:44
A
a
Bu hafta seçim sonuçlarını değerlendirmek istiyorum ama gündeme Sudan’daki darbe düştü. Her ne zaman bir ülke de darbe haberleri duysam hem içim inceden cız eder hem de derinden bir gurur yüreğimi kabartır. Ama içimin ince sızısı daha baskın gelir ve keşkelere yerini bırakır. Her darbe haberi bana 15 Temmuz’u hatırlatır ve milletimizle gurur duyarım. Ancak yine de her darbe, her askeri yönetim bir kısım masum insanın ölümü demektir, kıtlık, yokluk ve yoksulluk demektir. İç savaş demektir bazen ve zulüm demektir bazı kimseler için. Darbenin hangi ülkede yapıldığı da önemli değildir, İster Venezuela isterse Sudan fark etmez, önemli olan insanın insana yaptığıdır… Zor günler Sudan halkını bekliyor, Rabbim yardımcıları olsun ve haklarında hayırlı olanı versin.
Aslında seçimler üzerinden iki hafta geçmiş olmasına rağmen hâlâ yoğun bir şekilde seçimleri konuşuyoruz. Gereğinden fazla uzamasının nedeni var elbette, İstanbul ve Ankara gibi iki önemli büyük şehir belediyesi el değiştirdi. Gerçi Ankara belediyesinin yeni başkanı mazbatasını aldı ama İstanbul hâlâ muallakta. Ankara’da Mansur Yavaş farklı bir oran ile seçimi kazandığı için itirazların sonucu çok fazla etkileyeceği pek düşünülmüyor.  İstanbul’da ise aradaki fark oldukça düşük, yani oran ile belirtirsek binde iki gibi bir fark var. Rakamsal olarak seçim gecesi fark yirmidokuzbin civarında idi, ilçe bazında yapılan itirazlar ve bazı sandıkların ve bazı ilçelerde ise oyların tamamının açılıp sayılması ile fark on üç bin civarına kadar düştü. Bu yazıyı yazdığım sırada bazı yerlerde sayım sürerken, bir yandan da Yüksek Seçim Kurulu’nun yapılan itirazları değerlendirip karar vermesi bekleniyordu.
İstanbul’da tüm oyların yeniden sayılması söz konusu olursa sonuçlar çok farklı çıkabilir, çünkü on milyon civarında seçmen oy kullandı. Otuzikibin sandık vardı ve her sandıkta bir oy değişse bile aradaki farkın bir katı kadar daha oy AK Parti lehine geçebilir. Şu an sonuçlar CHP lehine on üç bin civarında fazla görünüyor. AK Parti haklı olarak bulduğu deliller ile birlikte YSK’ya itiraz etti ve kendi lehine taleplerde bulundu. Bu itiraza CHP kanadından tepki geliyor. Sanki birileri İstanbul’u CHP’nin elinden zorla almak istiyormuş gibi bir hava estiriyorlar. Oysa CHP de Artvin Yusufeli ilçesinde itiraz etti ve YSK seçimleri iptal edip 2 Haziran gününe seçimlerin yenilenmesi kararını verdi. Yine Türkiye genelinde hemen her parti kendi lehine olabileceğini düşündüğü sonuçlara itiraz ettiler, kimine lehte kimine ise aleyhte kararlar çıktı. AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan; “YSK son karar merciidir ve ne karar verirse uyarız” diye defalarca açıklamalar yaptı. Bu halde CHP’nin konuyu başka taraflara çekip amacından saptırmaya hakkı yoktur.
Sonuçlara genel olarak bakıldığında ise AK Parti her zaman olduğu gibi birinci parti olmuştur ve hemen hemen hiçbir oyunu kaybetmemiştir. Oy oranını arttırdığı da görülüyor. Yani gerçekte seçimin kazananı AK Parti’dir. Ama İstanbul ve Ankara’da büyükşehir belediyelerini kaybetmiş olması seçim başarısına gölge düşürmüştür. Başarılı olduğu halde başarısından ziyade İstanbul ve Ankara’daki durum konuşuluyor ve sanki tüm Türkiye’de seçimi kaybetmiş gibi konuşuluyor. Bazı çevreler bunu bilinçli olarak yaparken bazı Ak Partililer de farkına varmadan bu yanlış duruma çanak tutmaktadır.
İstanbul ve Ankara’da kaybetmesinin nedenine gelince iki veya üç sebep gösterilebilir. Birincisi HDP’nin durumu oldu. Yani HDP geçmişte bu şehirlerde aday gösterirdi bu seçimde aday göstermediği gibi alenen CHP’ye destek verdi.  HDP bu seçimde batı şehirlerinin hemen tümünde aynı şeyi yaptı. Geçmişte batı şehirlerinde kendi adaylarını çok farklı oy oranları çıkmamış olmasına bakarak HDP’nin etkisi azdır demek doğru olmayacaktır çünkü bu seçimde HDP batı şehirlerinde CHP’den çok daha fazla çalıştı ve HDP kendi seçmenini bir araya getirebildi ve onu yönlendirmeyi başardı.
İkincisi ise MHP’li olup Tayyip Erdoğan nefretinde diğer cephe ile hem fikir olanlardı. Bunlar büyük şehirler de çok fazla sayıdalar ve hiçbiri cumhur ittifakına oy vermedi. En iyi olanı saadet partisine oy verdi diğerleri CHP’ye verdiler.  Üçüncü önemli sebep ise AK Parti’deki durumdur. Yani Ak Parti kendi içerisinde birkaç önemli sorununu çözemedi ve millete bu sorunları çözdüğünü izah edemedi. Şöyle ki; Yıpranmışlık ve metal yorgunluğu hemen tüm ekip üzerinde vardı. Ayrıca Ak Partili olup fırıldak gibi dönenler ve son olarak da menfaatlarine ulaşamayan vatandaş sorumlu olarak AK Parti’yi görüyordu ve AK Parti’ye ders vermek için fırsat bulduğunu düşündü.
Sonuç olarak seçimin galibi özellikle doğuda sağladığı başarı da göz önüne alınırsa kesinlikle Ak Parti’dir ve elbette partiyi nerede ise tek başına sürükleyen Recep Tayyip Erdoğan’dır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat