Loading...

Şeker hastalığında beslenme

21 Aralık 2017 20:06
A
a
Diyabet ya da halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, insülin hormonu salgısının tamamen veya kısmen yetersizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Günümüzde şeker hastalığına zemin hazırlayan nedenler arasında obezite ve stres başı çekmektedir.
Diyabetin en yaygın belirtileri kan şekerinin yükselmesi (hiperglisemi), sık idrara çıkma, ağız kuruluğu ve susama hissi, açlık hissinin artması ve çok yemek yeme, yorgunluk, bulanık görme ve cilt yaralarının geç iyileşmesidir.
Şeker hastaları diyetlerinde dikkat edilmesi gereken ilk unsur bireyin hipoglisemiye girmesini yani kan şekeri seviyesinin olması gereken referanstan düşük olmasını engellemektir.
Diyabet beslenme programlarında bireylerin kan değerleri ve antropometrik (boy-kilo vb.) ölçümleri gözetilerek diyet programları hazırlanır. Bu bağlamda gün boyunca vücut için gereken karbonhidrat, kan şekeri dengesini sağlayacak miktarda ve öğünlerde dağılımı dengeli olacak şekilde beslenme programı uygulanması gerekir.
Diyabet hastalığı; endokrin bir hastalık çeşididir. Hormonlarımızın doğru çalışması bedenimizdeki yağ miktarı ile doğrudan ilgilidir. Yağ oranı olması gerekenden fazla olması durumunda hormonlar ve enzimler doğru çalışmayacaktır. Tip 2 diyabet hastalarının büyük bir kısmı fazla kiloludur. Bu sebepten dolayı, tedavinin verimliliğinin artması için kilolu diyabet hastalarının kilo vermesi gerekmektedir.
Peki diyabette beslenmemiz nasıl olmalı sorusuna gelecek olursak, bu tamamen kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü her bireyin boyu, kilosu, yaşı, fiziksel özellikleri, yaşam tarzı farklıdır. Öncelikle bireyin ihtiyaçlarını karşılayacak enerji miktarı belirlenmelidir.
Gün içerisinde kan şekeri dengesini sağlamak için ana öğün atlamamaya, bunun yanı sıra işlenmiş olmayan, katkı maddesi içermeyen meyve, kuru meyve, süt-yoğurt, tam tahıllı ekmek, kuruyemiş gibi besinlerle ufak ara öğünler yapılmaya özen gösterilmelidir.
Öğünlerde tüketilen karbonhidrat içeren besinlerin miktarı kadar cinsine de dikkat edilmelidir.
Kan şekerini hızlı yükselten ve çabuk acıkmamıza neden olan pirinç, makarna, beyaz ekmek, hamur işleri, şekerle hazırlanmış yiyecekler, şekerli veya gazlı içecekler yerine; kan şekerimizi yavaş yükselten, tam tahıllı (bulgur, kepekli makarna, tahıllı ekmekler vb.) besinler, kurubaklagiller, meyveler-sebzeler ve her ana öğünde süt-yoğurt ayran gibi süt ürünleri tercih edilmelidir.
Yine kan şekerimizi dengede tutmak için günlük diyette yeteri kadar posa alınmalıdır. En önemli posa kaynakları arasında meyveler-sebzeler, kepeği ayrılmamış tam tahıllı ürünler ve kuru baklagiller bulunmaktadır.
Sağlıklı beslenme bireye özgüdür. Herhangi bir sağlık problemimiz olabilir. Varolan problemimize uygun bir beslenme programı yaşam kalitemizi arttırarak bedenimizde ve kan değerlerimizde olumlu değişimler yaratacak, bu durum da motivasyonumuzu artıracaktır. Bu sebeple “Değişime kendinizden başlayın” sloganımızı hatırlatıyor, sağlıklı beslendiğiniz günlerin artarak devam etmesini diliyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat