Loading...

Sensin domates!

6 Eylül 2017 21:15
A
a
Akademya Dergisi ve Üsküdar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu’a katılan Emine Merve Akyüz, “Büyük Doğu-İbda Külliyatında Kadın” konulu bir konuşma yaptı. Biraz araştırdım, kendisi bir üniversite öğrencisi sanırım…
Akyüz’ü medyaya taşıyan şey geçen yıl yaptığı konuşmanın görüntülerinin hızla yayılması. Akyüz yukarıda ismini belirttiğim başlıklı konuşmasında, “Müslüman kadınında bir tesettür olmalıdır. Başları biraz açılmış, kabuğu soyulmuş domatesi kimse almak istemez. İşte bu anlamda tesettür de kadını mahfezin içine alır onun manasını ve suretini korur” diyor.
Çok dallandırıp budaklandırmadan, genç bir kadının ağzından duyduğum bu cümlenin beynimde oluşturduğu sancıyı tarif bile edemeyecek kelimeleri kendime saklayarak, utancımı, öfkemi, dilimin ucuna getirdiklerimi bastırarak şunları söylemek istiyorum:
  1. Bir kadının tercihleri, dini, yaşam biçimi, onuru, kadının tam olarak kendisi domates kabuğuyla tarif edilemeyecek kadar değerli ve dokunulmazdır.
  2. Üzgünüm Merveciğim ama kadın ‘alınan’, ‘alınmak istenen’ bir nesne, obje değildir. Bir sor bakalım kadınların ‘almak istediği’ ya da ‘almak istemediği’ erkekler de var mı yok mu? Karton kutuyla, bez parçasıyla, hasır sepetle kıyaslanamaz kadın. Büyük bir gaflet…
  3. Ayrıca SA-NA-NE! Benim saçımın telinden tahrik olacak erkekliği, zihniyeti ben kabul etmiyorum. Başımı da örtmüyorum. Dekolteyi de çok seviyorum. Benim inancımı sorgulamak, teraziye koymak, inancımı şekillendirmek, inancımı küçümsemek, inancım ve düşüncelerim sebebiyle beni baskı altında tutmak, inancım ve düşüncelerim sebebiyle dışlanmak, ötekileştirilmek, ağza sakız etmek hiçbir ilahiyatçının, hiçbir profesörün, hiçbir ekonomik veya siyasi gücün, hiçbir vatandaşın haddi değil. Laiklik, Cumhuriyet, kadın, çocuk, özgürlük, hak ve eşitlik benim inancımın sarsılmaz temeli. Ve bu temel değerlere dokunmak kimsenin haddi değil, senin de değil Merve…
  4. Bu söylemden sonra röportaj vermiş Akyüz… Ağzından çıkanı kulağı duymayan, hemcinsine karşı tarifsiz bir cinsiyetçilik ve terbiyeden nasibini almamış bu açıklamanın ardından yine kendisi mağdur olmuş. “Teşbihte hata olmaz” demiş. Eğer hemcinslerime, tercihlere ve özgürlüklere karşı saygım seninkine benzeseydi, emin ol çok fena teşbihlerle gelirdim şimdi… Domates, biber, patlıcan…
  5. Ayrıca, burada teşbihin sıkıntılı olması kadar, zihniyet de sıkıntılı zaten. Ben komple bu zihniyeti eleştiriyorum. Hâlâ verdiği röportajda, ‘İslâm’da kadın iffet ve hayâ madenidir. İslâm’da kadın iffet ve şerefi için yaşar’ demiş. İslam’da erkeklere namusla ilgili bir şeyler de söyleniyor değil mi? Namustan komple kadın sorumlu… Tecavüze de uğrasa, çocuk yaşta ‘namusundan sorumlu olmayan’ eli, kalbi, zihni pis adamlara gelin de verilse namustan hep kadın sorumlu değil mi? Vay halinize sizin!
  6. İslam’ı kendi arzu, şehvet, çıkar ve yobazlıklarına göre şekillendiren, kadını yerin dibine sokanlar sırf bu zihniyetleri dolayısıyla cennete gideceklerse, teşekkür edeyim ben almayayım… Ki benim yaradanım, benim inancımda böyle küstahlıklar yok!
  7. Ek olarak, verdiği röportajda hem kendisi, hem röportör, Akyüz’ü eleştirenleri Müslüman karşıtı ilan etmiş. Yani domates olmayı kabul etmeyen kadınları ve kadınları domates olarak görmeyen erkekleri Anadolu insanına, Müslümanlığa karşı bellemişler. Yani sınırı yumuşak küstahlık bitmek bilmiyor!
  8. Canım sana ‘Sensin domates’ demek istiyorum ama SEN DOMATES DEĞİL, KADINSIN!
Herkese bol saygılı günler! En çok sana Merve…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat