Loading...

Sermayeyi kediye yüklememenin yeni anahtarı!..

18 Kasım 2019 21:29
A
a
Ülkemizdeki ve kentimizdeki tüm sektörlerde adı konulmamış ciddi bir sıkıntı var ve bu sıkıntı işletmelerin gelecek belirleme projeksiyonlarının önündeki büyük bir engel…Gerçi kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı not yükseltme işlemi, piyasalara biraz moral kattı ama yine de yüksek işsizlik rakamları motivasyonu bozan bir etken olarak duruyor.
Piyasaların hem tahsilat anlamında, hem de satış performansı açısından sorunu büyük…Nakit paranın fazlaca dönmediği birçok işyerinde, işverenler çarkı çevirmek için farklı sektörlerde bile arayış ve yenilikler peşindeler…
Amaç: bu  zor dönemde de rahat nefes almak..!
Yaratıcı yeniliklerle kendilerine “nefes alacak” yollar açmak isteyen firmaların, artık Avrupa’daki ihracat danışman firmalarına da başvurarak, sorunlarına çözüm aradıkları biliniyor.
Piyasaları yakından takip eden, sık sık firma ziyaretleri yapan bir yazar olarak; Bursa ve ülke piyasalarındaki bu gelişmeleri zaman-zaman bu sütunlar aracılığı ile sizlerle paylaşıyorum.
Reel sektörün nabzını tutarken, ekonominin can sıkan sorunlarına da bazı parantezler açıyorum ve siz değerli okurlarıma;  hayatın içinden gelen bilgilendirmeler yapıyorum genellikle…                              UMUTLAR; NİŞ PAZARLAMA YÖNTEMİNDE
Bugün sizlere bazı somut örneklemeler de yaparak, son yıllarda büyük prim yapan yepyeni bir pazar alanını ve oldukça farklı bir pazarlama yöntemini anlatmak istiyorum.
Gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük ama seçkin bir müşteri gurubunun bu isteklerini daha iyi olarak karşılayabilmek için oluşturulan yeni bir satış metodu olan: niş pazarlama, son yıllarda ülkemizdeki bazı işletmeler için çıkış yolu olarak görülüyor.
Yaratıcı güçlerini, bilgi birikimlerini, deneyimlerini ve iş zekalarını en iyi şekilde kullanarak paralı müşterilerinin gereksinimlerine yanıt vermeye çalışan NİŞ  mal-hizmet üreticileri ve pazarlamacıları, ülkemiz için yepyeni bir piyasanın doğmasına yol açıyor.
Şimdi bu noktada; niş pazar ve pazarlamanın tanımını yapmak gerek galiba…Herkesi tatmin edecek standart ürünler yerine, az sayıda  tüketicinin gereksinimlerine yanıt verecek ürünler üreten ve sunan firmaların oluşturduğu niş pazarlar, “yüksek müşteri memnuniyeti ile maksimum kazançlar yaratan” bir piyasa özelliğini taşıyor.
Niş pazarlamanın özünde; dar alanda küçük bir müşteri kitlesi hedef alınarak, yüksek satış fiyatları ile onların müşteri memnuniyetleri maksimum düzeye çıkarmak yatmaktadır.
Rekabetin yüksek olduğu tıkanmış pazarlarda kapıları zorlamak yerine, ”zeka ve yaratıcılık “ silahlarını kullanarak dev işletmelerin göremediği veya görmezden geldiği kitlelere ulaşmayı hedefleyen niş pazarlamacıları, “az satış, çok tatmin” ilkesiyle belki küçük ama sağlam pazarlar yaratma çabasını taşırlar.
Görüldüğü gibi NİŞ pazarların müşteri portföyü az gibi görünse de, kazancı oldukça fazladır. O yüzden ülkemizde ve yaşadığımız kentte yeni iş arayışında olan girişimciler için yeni bir çıkış yolu olarak görülebilir. Hatta; bir anahtardır zor günlerden çıkışta kullanılacak…
Örnekler de vermek gerek bu pazar alanında…Sol elini kullanan insanlar için özel kaşık, çatal ve bıçak ile kalem yapan firmalar var artık pazarda…Ya da bir Arap şeyhi için altın varaklı klozet kapağı üreten üreticiler…Özel şapka ve gözlük isteyen tüketiciler de niş pazarlar oluşturmuş bazı zengin dünya ülkelerinde…Bu işin sınırı yok. Önemli olan kimsenin göremediğini görmek, satamadığını satmak….
                                 PAZARA ULAŞMAK İÇİN YAPILACAKLAR
Ama bu yeni ve modern pazara ulaşmak için de bol araştırma, iyi tahlil ve doğru yatırım kararı gerekiyor. Sermayeyi kediye yüklememek için; pazar NİŞ de olsa, para kazanmak ve ayakta kalmak her zaman temel ilke olmalıdır.
Öyleyse araştırma şart…Gündemi takip etmek ve ekonominin yaşamsal sorunlarına entegre olmak da gerekiyor. İşte niş pazar bulmanın yolu bu…Dünya piyasalarını dakikası-dakikasına izleyerek, yeni satış alanları bulabiliyor niş pazarlamacılar…“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” diyerek, yaratıcı zekalarını yeni satış noktalarına yöneltiyorlar.
Farkı yaratan, yüksek satış performansına da ulaşıyor çünkü…Hem de piyasa fiyatlarına oranla oldukça yüksek fiyatlar belirleyerek…
Öyleyse ne yapmalı…Niş pazarlara ulaşmanın tüm çabalarını göstermeli firmalar artık…
Çünkü; yarın artık bugündür.
Üretimi artırmak için, pazarlamanın da başarısı şarttır.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÖZLÜ SÖZLER: Eğer bir gün sizden sokakları süpürmeniz istenirse; Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı ve Shakespeare’nin şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki; gökteki ve yerdeki herkes durupBurada işini çok iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuşdesin. (Martin Luther KİNG)
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat