Loading...

Size oy veren herkes daha yaşanabilir Bursa istiyor

15 Nisan 2019 21:07
A
a
Önerimin ayrıntılarına girmeden önce, kentimizdeki 17 belediyenin meclisinden seçilen 102 üyeden oluşan Büyükşehir Belediye Meclisinin 2019-2024 dönemine dair hafta sonu yapılan ilk toplantısındaki gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.
İşimiz geriği yıllardır belediye meclisi toplantılarını takip ederim ama yeni oluşan bir meclisin bu denli heyecansız ve sönük bir başlangıç dönemine ilk kez tanıklık ettiğimi söyleyebilirim.
Nitekim de AK Parti'nin Grup Sözcüsü Fetih Yıldız, CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli, İYİ Parti Grup Sözcüsü Mehmet Demirtaş ve MHP Grup Sözcüsü Mustafa Engin Kargılı yeni döneme dair alınacak kararların kente değer katması anlamında, birlik beraberlik mesajları vermediler.
Halbuki TBMM'nin bir alt komisyonu konumundaki Büyükşehir Belediye Meclisleri şehirlerin yerel parlamentosudur.
Zira burada alınacak kararların o kentte yaşayan insanların, yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik beklentilerinin karşılık bulması anlamında önemlidir.
Yüzde 80'inin bir önceki döneme göre değiştiği Büyükşehir Belediye Meclisinin partilere göre dağılımının son şekli, şu şekilde oluştu:
AK Parti 59, CHP 22, İYİ Parti 11 ve MHP 10.
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yeni dönemde insanların günlük hayatını kolaylaştıracak, kentin gelişim ve değişimine katkı koyacak kararların alınmasını diliyoruz.

x x x x

Büyükşehir Belediye Meclisi'ne önerimdir

Bazı kentlerdeki belediyeler bunu yapıyor.
Mesela, kentimiz de bu yöndeki canlı yayını ilk olarak Gemlik Belediye Meclisi'nde gördük geçen hafta.
Çok da doğru bir karar olduğu kanısındayım.
Çünkü vatandaş yerel parlamento görevine seçtiği kişilerin haklarını nasıl koruyup kolladığını takip edip görmek istiyor.
Her ne kadar belediye meclis toplantıları yasal olarak halka açık olsa da katılım yok denecek kadar az sayıda oluyor.
Bunun sebebi, meclis toplantılarının ay da bir kez olmak üzere mesai gün ve saatleri içinde toplanmasından dolayı vatandaşın katılımını zorlaştırıyor.
Öyle ya, vatandaş işini gücünü bırakıp meclis toplantısına gelemeyeceğine göre seçtiği kişinin beş yıl süresince ne yaptığından habersiz oluyor.
Seçenle, seçilenin kopukluğunu ortadan kaldırmanın örnekleri olduğu gibi, basit ve de yasal boyutu var.
Daha doğrusu engel yok.
Hayatımızın her alanına dair ettiğimiz teknolojiyi kullanarak pilot uygulama olarak Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantılarını internet aracılığıyla canlı yayınlanması sağlanabilir.
Bu durum meclis üyelerinin sorumluluğunu ortaya koyacağı gibi performansını da arttıracaktır.
Velhasıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi toplantıları olmak üzere diğer ilçe belediye meclis toplantılarının da belediyenin internet adresinden canlı yayınlanmasını öneriyoruz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat