Loading...

Sizin olayınız ne beyefendi?

22 Eylül 2017 21:55
A
a
Döner bıçaklı kavgalar, çocuk tecavüzleri, kadın cinayetleri, şehir ortasında mafya hesaplaşmaları, uyuşturucu krizleri, canice işlenen cinayetler vs…
Toplumlar yozlaşır, bireyler devletlerin verdiği ideolojilerle şekillenir. Devletin ideolojik aygıtları vardır. Merak edenler Louis Althusser okuyabilir. Dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde burjuvalar, devletler, üretim araçlarını ellerinde bulunduranlar kendi fikirlerini lanse etmek ve çıkarlarını elde etmek adına ideolojilerini okul, medya, din, ahlak söylemleri gibi ideolojik üretimlerin oluşabileceği etmenleri kullanır.
Toplumlar yozlaşır… Değerler değişir. Değiştik…
Sokak ortasında çocuk kaçırmaya çalışan pedofililer var, öldürmedikçe serbest bırakılan…
İyi haller, cezai yaptırımların vasatlığı, adi suçlara karışmış insan artıklarını bile siyasi söylemlere alet edip prim yapabilecek bir politik dil var memlekette artık…
Manyağın biri sokakta uyuyan köpeğe tekme atıp, ‘mala zarar vermek’ suçundan yargılanıp salıveriliyor.
Kadınlara soyulmuş domates denilebiliyor. Bir aralar da kadın kahkahasına, taytına, gebe kadınlara takılmıştı hoş…
Mağaza yazmayı bilmeyip ‘mağza’ yazan bir adamın müftü olabildiği memlekette, bu zat başı açık kadınlara ikinci el ürün muamelesi yapıyor.
Kimlere kaldık kimlere…
Şiddet dilde başlıyor sonra tut tutabilirsen…
Sen kalkıp ‘9 yaşındaki çocukla evlenilebilir’ diye televizyonda konuşabiliyorsun, yüzlerce pedofiliye davetiye çıkarıyorsun.
Sen kalkıp ‘Dekolte şöyledir, başı açık kadın domatestir, ikinci eldir, kızlı erkekli bıdı bıdı’ diyorsun, kadın cinayetlerine davetiye çıkarıyorsun.
Onlarca, yüzlerce örnek verilebilir bu şekilde…
Gelelim okullara…
Eğitim sistemi tek kelimeyle berbat, müfredat çok kötü, okul kitapları aman aman…
Bu ülkenin kurucusu, lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu ülkenin şanlı tarihini kitaplardan, sokaklardan, yeni neslin zihninden çıkarmak isteyen bir zihniyet var ortada. Kusura bakmayın bayım, o kadar kolay değil o iş… Mustafa Kemal Atatürk ve onun bize bıraktıklarına olan sadakat, sevgi ve bağlılık ‘püf, üf’ ile esip rüzgar olacak kadar suni değil.
Polis okulların etrafında yoğun güvenlik önemi alıyor, zehir tacirlerinin ensesinde… Yeni Emniyet Müdürü Osman Ak ile birlikte operasyonlar ve önlemler arttı. Olması gereken de buydu zaten… Ancak polisin yakaladığına gereken cezayı vermekte çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Adalette problem var… Çok büyük problem…
Çocuklarımız zehir tacirlerinin odağında, okul servislerini kimler kullanıyor belli değil. Daha bir haftada Bursa’da olanlar dudak uçuklatıyor. Bir çocuğun kafasına dolap düşüyor, yoğun bakıma alınıyor. Bir lisede bir çocuk alev alev yanıyor. Dün de bir veli, bir öğretmeni öğrencilerinin gözü önünde bıçaklıyor. Geçtiğimiz aylarda da bir öğrenci önce kız arkadaşını silahla öldürüp ardından intihar etmişti. Arkadaş siz iyi misiniz? Belli ki değilsiniz ya da yetiştirmek istediğiniz nesil tam da bu!
Silahla, bıçakla nasıl okula girilebiliyor? Daha üniversite öğrencisi genç bir kadın nasıl hemcinslerine ‘domates’ diye hitap edebiliyor? Senin müftün kadınlara nasıl ikinci el ürün muamelesi yapabiliyor? (Kendisi yanlış anlaşıldığını söylemiş. Eminim öyledir!), tacizcisi, hırsızı, katil, zehir taciri elini kolunu sallayarak nasıl çıkıyor o adliye kapılarından?
Okullar yeni açıldı, koca bir yaz tatili var. Gerekli önlemleri almakla sorumlu kişiler yaz tatilinde nerede tatil yaptılar da o tatilin etkisinden hâlâ çıkamadılar? Dolabın, demir kapının, güvenlik kameralarının, masanın, sandalyenin sağlamlığını kontrol etmek görevlerinin arasında en önemsizi mi yoksa?
Sahi siz bu okullarda ne öğretiyorsunuz? Kime öğrettiriyorsunuz? Hazır TEOG falan da kalktı, iyice çorba oldu her şey. Ben de o çorbanın içinden fırlayıp sormak istiyorum bir kez daha: Siz bu okullarda çocuklara ne öğretiyorsunuz? Tam olarak ileride görmek istediğiniz araştırmayan, sorgulamayan, sizin inandıklarınıza inanan, yeri gelince şiddet uygulayabilen, ezberci, empatisiz bir nesil mi yoksa bu ülkeyi ileriye, bilime, demokrasiye, Cumhuriyet’e layık çocuklar mı?
Ben zihni temiz bir nesil istiyorum, sizin arzularınızla şekillendirilmiş bir nesil değil. Bu konuyla ilgili okullarla ilgili sorunlarım var…
Ben evine sağlam dönen çocuklar istiyorum, dolap veya sınıf arkadaşı tarafından yaralanmayan veya öldürülmeyen. Bu konuyla ilgili okullarla sorunlarım var…
Ben Türkiye Cumhuriyeti, laik bir devletin vatandaşı olarak din eğitimimi çocuğuma kendim vermek istiyorum. Eğer yardıma ihtiyacım olursa bunu sizden isteyebilecek bir özgüvene sahibim. Ama bu konuyla ilgili de okullarla sorunlarım var…
Çılgın, gözü dönmüş bir velinin ne sebeple olursa olsun çocukların gözünün önünde öğretmenini bıçaklamasını oldukça trajedik buluyorum. Bu okullara bıçakların, silahların nasıl girdiğini çok merak ediyorum.
Sahi bayım siz bu çocuklara okullarda İNSAN sevmeyi öğretiyor musunuz? HAYVAN sevgisini anlatıyor musunuz? İnsanlara din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan SAYGI duyulması gerektiğini aşılıyor musunuz? Siz bu çocukların sorgulamasına izin veriyor musunuz? Siz bu çocuklara KİTAP, GEZEGEN, HALK, ATATÜRK, SANAT, BİLİM sevgisi veriyor musunuz?
Merak ediyorum… Sizin olayınız ne beyefendi?
 
1000
icon
mehmet 28 Eylül 2017 20:48

151 yıl önce yazılan Dostoyevski nin Suç ve Ceza kitabında okumuştum Suç sosyal düzenin uygunsuzluğuna karşı bir protostodur, diye bir cümle okunuştum.bence çok doğru bir görüş Başka bir kitapta da,birde şöyle bir şey okumuştum aklımda kaldığı kadarıynan,padişah, hükümdar nasılsa halk da öyledir, halk nasılsa yöneticilerde öyledir, Adeletin çarkları derseniz ,sadece alt tabaka insanlara çalışır,diğerlerine çalışmaz..

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat