Loading...

Sosyal medya ve siyaset üzerine…

29 Kasım 2018 21:34
A
a
Seçim kampanyaları değişiyor gelişiyor…
 
Yeni medya olarak da adlandırdığımız sosyal medya siyasi iletişimde etkili bir güç haline geldi. Bu güçten yararlanmak isteyen siyaset kurumu da geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak seçim kampanyalarını farklı boyutlara taşıyor.
Sosyal ağlarda paylaşılan içeriğin zaman ve mekan sınırı olmaksızın hızla yayılması, tepkinin anında görülebilmesi, sosyal medyanın siyasi alandaki etkisini her geçen gün daha da artırıyor.
Seçmen de eski seçmen değil artık…
 
Başkanlık seçiminde Obama’nın sosyal medya üzerinden yürüttüğü seçim kampanyasıyla yakaladığı başarı sosyal ağların toplumu yönlendirmedeki etkisini göstermesi açısından ilk akla gelen örneklerden.
Ülkemizdeki duruma bakacak olursak özellikle liderlerin sosyal medya paylaşımlarının seçmende istenen algıyı yaratmada ve yönlendirmede etkili olduğunu söyleyebiliriz… Sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla geniş kitlelere ulaşarak gündem oluşturuyor ve parti teşkilatlarının ilgi ve heyecanını canlı tutabiliyorlar.
Ancak yeni iletişim olanaklarıyla birlikte siyaset anlayışı da değişmeye başladı. Bizim alışık olduğumuz sadece siyasetçilerin konuşup seçmenin dinlediği dönem bitti. Seçmen eski seçmen değil artık. Kendisine söylenenleri kayıtsız şartsız kabul etmiyor. Sorguluyor, görüş bildiriyor, yorum yapıyor, eleştiriyor.
Bu etkileşimli yeni süreçte kontrolün siyasetçiden kullanıcılara doğru geçmekte olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Seçmenler istedikleri siyasetçileri daha yakından takip ederek aracısız iletişim kurma şansı yakalıyor. Siyasetçiler de seçmenlerinin düşüncelerini doğrudan öğrenebiliyorlar… Siyasetçiler aldıkları geri bildirimlere göre değerlendirmeler yapabiliyor, yeni stratejiler belirleyebiliyorlar. Rakip partileri ve liderleri de takip etme imkanı buldukları için rakiplerinden daha etkili mesajlar üretmeye çalışarak kendilerini  geliştirme fırsatı da buluyorlar.
İnsanlar arasındaki mesafeleri, engelleri ortadan kaldıran bu iletişim şekli  bireylerin siyasete katılımını  artırmakta. Çünkü her kesimden insan sosyal medya ortamında aynı koşullarda öğrenme, araştırma, yorumlama, kendini ifade etme imkanına sahip oldu…
İletişimin bu yeni gücü  büyük kitleleri ikna ve organize etmedeki maliyeti de azalttı... Alışıla geldik iletişim stratejileri olan afişler, broşürler, el ilanları, yüz yüze toplantılar, mitingler, yürüyüşler, partilere ve adaylara büyük miktarlarda maliyet yüklerken sosyal medya bu maliyetleri düşürüyor. Kullanıcılara sağladığı eşit imkanlar yarışın en azından sosyal medyada daha adil olmasını sağlıyor.
Bütün partiler sosyal medyada güçlü ve etkili olma yarışında…
Sosyal ağlar, siyasetteki etkisini gösterince partiler arasındaki rekabet sosyal medya ortamlarında daha fazla öne çıkmaya başladı.
Seçmenin algısını etkilemede, tutumlarını değiştirmede sosyal medya gücünü rakiplerinden daha iyi kullanabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar.
Özellikle de gençlerimizin siyaseti daha çok sosyal medya üzerinden takip ederek düşüncelerini  sosyal medya hesapları aracılığıyla dile getiriyor olduğunu düşünürsek siyasi partilerin gençlere ulaşmalarında sosyal medyanın ne kadar  önemli bir araç olduğu ortadadır.
Facebook ve Twitter gibi  bilgiyi çok hızlı yayan paylaşım platformları siyasetçilerin gözdesi durumundalar...  Aynı siyasi düşüncelere sahip kullanıcılar bu ortamlarda bir araya gelip topluluklar oluşturarak diğer kullanıcıları ikna etmek için mücadele veriyorlar.
Siyaset kurumu kontrolünü kendisinin yapamadığı bu değişime dönüşüme ayak uydurmaya çalışıyor…
Zaman, mekan ve maddi olanak sınırı olmaksızın artık çok daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen partilerin özellikle seçim dönemlerinde sosyal medya iletişimine daha profesyonelce yaklaştıklarını ve uzmanlarla çalıştıklarını görüyoruz.
 
Sosyal medya ortamının uzmanlar tarafından yönetilmesi demek iletişim araçlarının daha etkili kullanılması demek…
Siyasetçinin hedef kitlesiyle daha hızlı iletişim kurabilmesi demek…
Mesajların analiz edilmesi, taleplerin iyi anlaşılması demek…
Partilerin doğru yöntemlerle daha büyük kitlelere ulaşabilmesi demek…
 
Ne var ki seçmenleri  yönlendirmek ve destek alabilmek için bu alanları herkesten daha bilinçli kullanmaları gereken siyasetçiler bazen kutuplaşmaya veya gerginliğe zemin hazırlayarak  insanları siyasetten uzaklaştırabiliyorlar da…
 
Partilerin sosyal medya  hesaplarının ve liderlerinin milyonlarca takipçisi var… Yazdıkları her kelime verdikleri her mesaj karşılık buluyor.
Özellikle liderlerin toplumu kucaklayıcı bir dil kullanmalarının toplum huzuru
açısından önemli, milli birlik ve beraberliğimiz açısından gerekli olduğunu düşünüyorum.
 
Bazen sosyal  medyada üzerinden servis edilen rakip parti veya adayların karalanmasına yönelik maksatlı haberlerin ağlarda hızla yayıldığını görüyoruz.  Kaynağı belli olmayan, doğruluğu teyit edilmemiş bu bilgilerin dolaşıma girmesinin önlenebilmesi için  medya okuryazarlığı bilincinin topluma yayılmasını sağlamamız da önemli…
We Are Social'ın  2018 yılı küresel internet raporuna göre Türkiye; Facebook’ta kullanıcı sıralamasında dünyada 9’uncu, Twitter’da ise dünya'da 5’inci sıradayız. Bunları göz önüne aldığımızda, sosyal medya iyi yönetilebildiği takdirde seçimlerde belirleyici bir güç olur…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat