Loading...

Serkan Ömer Abbasigil

SU AKAR YOLUNU BULUR

13 Mayıs 2018 21:07
A
a
Bir süredir eğitim çalışmalarımın yoğunluğu nedeniyle gönüllülük esasına dayalı olarak yazdığım köşemden ve okurlarımdan uzak kaldım. Bir süre daha sizinle buluşmalarımız fasılalı olarak devam edecek gibi gözüküyor. Yeni Marmara Gazetesi  şimdiye kadar gönderdiğim yazılarımı yayınlayarak benim fikirlerimi özgürce ifade etmemi sağlamıştır. Gazetenin köşe yazarlarına yönelik tarafsız, özgür ve medyada olması gereken ortamı yerel basın ölçeğinde sağlamaları etik bir davranıştır. Okuyucularımız da sanrım bunu takdirle karşılamaktadır.
Sizden uzak kaldığım sürede, beklenen ama beklenmedik kadar yakın tarihli bir seçim süreci içine girmiş bulunmaktayız. Seçim sürecinde medyada farklı görüşlerin ifade edilmesi  daha da önem kazanmaktadır. 14 Kasım 2017 tarihinde “Temsilde adalet gerçek demokrasinin gereğidir” adlı bir yazı kaleme almıştım. O tarihte henüz seçimlerde hangi seçim sisteminin uygulanacağı üzerinde tartışmalar sürmekte ve yüzde on barajının kaldırılıp kaldırılmayacağı da belli değildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi uyum yasaları da meclise gelmemişti. Hala da uyum yasaları çıkmış değil. Ülkelerin yönetim sistemleri sık sık değişmez. Bunun için köklü ve uzun süreli araştırmalar ve çalışmalar yapılması gerekir. Bizim ülkemizde biraz fazla aceleye geldi. Bu nedenle yaşanabilecek sıkıntılar göz ardı edilemez. Çok kısa bir sürede cumhurbaşkanı adayları belirleme süreci yaşandı. Mecliste grubu bulunan siyasi partiler bir yana; 100.000 imza ile aday olmak isteyen vatandaşlar ve grubu bulunmayan patiler için önemli bir dönemeçti. Buna en hazırlıklı parti de sanırım Vatan Partisi lideri Sayın Doğu Perinçek idi.  Bu süreçte gerçekten arı gibi çalıştılar. Birikim, öngörü ve halkın gösterdiği teveccühle 100.000 imza engelini aştılar. Sayın Akşener, Türk demokrasi tarihine geçen “çok kısa sürede kurulan meclis grubu” olmasına karşın verdiği sözü tutarak 100.000 imza ile aday olma yarışına girdi ve ilk günde bu barajı geçti. Grubum var diyerek yan gelip yatmadı ve sözünün eri bir kadın olduğunu gösterdi. CHP, seçim  satrancı tahtasında kolay kolay tahmin edilemeyecek bir hamle ile  Türk demokrasi tarihinde yer alacak bir hamleye imza attı.  Sayın Temel Karamollaoğlu, Saadet partisi’ne gönül vermiş vatandaşların sakin ve azimli çalışması ile 100.000 imzayı üçüncü gün aştı. “ Millet İttifakını” oluşturan partilerden Meclisten gelen tek cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce oldu. Adalet partisi adayı Sayın Vecdet Öz’ün 100.000 imzasını özverili halkımız biraz daha süre olsaydı tamamlamak için elinden geleni yapardı sanırım. Zaten seçim kararı alınmadan önce büyük ölçüde Cumhur ittifakının tek adayla yarışa gireceği ve adayının Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacağı belliydi. HDP’nin adayının Sayın Selahattin Demirtaş  olacağı yaşanan gelişmeler doğrultusunda gün gibi ortadaydı.
Seçmek ve seçilmek temel anayasal bir haktır. 100.000 imza barajının yeterli süre olduğunda aşılabileceği görülmüştür. Bundan sonra bu baraj büyük ihtimalle kaldırılabilir. Görüldüğü gibi su akar yolunu bulur. Seçime katılan tüm partilerin eşit koşullarda yarışabileceği, siyasi nezaket çerçevesinde seçimlerin tam demokrasi şöleni havasında yaşanabileceği günlerin doğması temennisiyle seçime katılan siyasi partilere kolay gelsin.
Bu Pazar seçimden daha önemli bir gün… annemin ve tüm annelerin “Anneler Günü”nü kutlar ve ebediyete göç etmiş tüm annelere Allah’tan rahmet dilerim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat