Loading...

Teknoloji çağı değiştiriyor

6 Temmuz 2019 21:00
A
a
En son Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde çağ değişmişti, yıl 1453 idi. Üzerinden neredeyse 500 yıl geçmiş olmasına rağmen, iki dünya savaşı yaşanmasına rağmen kimse çağ değişikliğinden söz etmedi, etmiyor. Hâlbuki çağımız sessiz sedasız değişiyor. Bu kez değişimin başlangıcını belirleyen bir olay olmamasına rağmen eEn azından çağ değiştirebilecek nitelikte bir olay olmamasına rağmen değişiyor.
Yeni bir zamana doğru yol alıyoruz ki bu içine girmeye başladığımız zaman teknoloji çağı olarak kayıtlara geçecektir, geçiyor. Teknoloji gelişimi o kadar hızlanmış durumda ki “hızına yetişememek” tabiri herkesin dilinde artık. Çünkü her alanda yaşanan yeniliklerin tamamı teknolojiktir. Sağlık, sosyal, bireysel, kurumsal ve askeri alanlar başta olmak üzere hemen her yenilik teknolojik özelliğe sahiptir.
Bireysel olarak, özellikle iletişim alanındaki hızlı gelişim ve değişim baş döndürücü niteliktedir. İnternetin yaygınlaşması ve cep telefonların kullanıma sunulmasından beri iletişim baştan sona teknolojiye dönüştü. Öyle ki, yakın veya uzak akrabalarımızın durumunu artık sosyal medya araçları üzerinden öğreniyoruz. Cenaze, düğün, başka türlü etkinlikler ve sosyal hayatımızda başımıza gelebilecek her türlü hadiseyi anında sosyal medya üzerinden herkese duyuruyoruz veya öğreniyoruz.
Sağlık konusu hakeza..o kadar etkili ürünler geliştirildi ki insan duyunca şaşırıyor. Tedavi eden cihazları gözümüzle şahit olmasak olduğunu iddia edeceğiz. Lazer ile tedavi yöntemleri başta olmak üzere sağlığımız için gerekli olan ve bazen de organlarımızın görevini yerine getirebilen birçok cihaz hâlihazırda kullanılmaktadır.
Askeri amaçlar için kullanılan cihazların yanı sıra teknolojik silahlar akıl almaz özelliklere sahipler artık. Radara yakalanmayan uçaklar ve denizaltıları, radara sahte hedef gösterebilen uçaklar, güdümlü denilen uzaktan kontrol edilebilen ve verilen koordinatlara göre fırlatıldıktan sonra bile yön değiştirebilen füzeler.
Robot teknolojisi ile kurumsal ve sanayi alanında yaşanan gelişmeleri de unutmamak gerekiyor. Başta 3D ( üç boyutlu) yazıcılar olmak üzere en son geliştirilen cihazlar da geleceğimizi çok farklı boyutlara taşıyacaktır. Bu gün 3D yazıcılar evlerde pasta üretimi ve pişirilecek bazı yemeklere şekil vermek için bile kullanılıyor. Tabi ağır sanayide ve özellikle bazı yan parçaların üretiminde hem zamandan hem de maliyetten kazandırması bakımından oldukça değer kazanmış durumda.
Yapay zeka, yazılım, Otomobil, kamusal alanda devlet ile bireyler arasındaki ilişkiyi kayıt altına alma konusunda ve devletin ve çeşitli kurumların vatandaşa sunduğu hizmetlerde tamamen teknoloji ile sağlanıyor.  Hayatımızda teknolojik özelliğe sahip olmayan hemen hiçbir şey kalmamış gibi görünüyor. Belki herkeste bulunmuyor ama imkânı ve isteği olan herkes en azından bulup temin edebiliyor. Örneğin, daha işyerinden ayrılırken evdeki klimaları çalıştırabilir, perdeleri çekebiliriz. Akıllı evler, hemen her prizi uzaktan kontrol edebilme imkânı sağlıyor. Daha da ötesi var, evde ki cihazlar yapay zekaya sahip olabilecek seviyeye geldiler. Böylece ev içerisinde ki rutin işlerimizi anlayıp bize her zaman yapageldiğimiz işleri hatırlatabilir hatta kendi kendilerine yapabilirler. Bir çamaşır makinesi her Pazar içerisinde biriken çamaşırları ev sahibine sormadan, renkli mi beyaz mı ayırımı da yaparak uygun program ile yıkayıp kurutabilir. Evdeki buzdolabı içerisinde bulunan ilaçların hangisinin hangi zamanda alındığını öğrenip ev sahibine bunu hatırlatabilir, ev sahibi evde yoksa bile cep telefonuna mesaj atarak hatırlatabilir.
Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler o kadar hızlı ve çabuk oldu ki artık pek kimse gelecek ile ilgili tahminde bulunmuyor. Yapılacak en ileri tahmin birkaç sene içerisinde gerçekleşiyor. Eskiden gelecek ile ilgili tahminleri en çok sinema filmlerinde izler ve hayran kalırdık ve o tür teknolojik gelişmeleri bu kadar kısa bir zaman içerisinde görebileceğimize pek ihtimal vermezdik. Beş altı yıl öncesine ait bir gelecek ve teknoloji ile ilgili filmin en uçuk sahnesinin bile fazlası cebimize girmiş durumda..
Bu durum gelecek açısından iyi gibi görünüyor, özellikle teknolojinin faydalı olan kısmını herkes istiyor ve severek kullanıyor ancak zararlı tarafları ise insanı ürkütüyor ve düşündükçe olmaz olsun böyle teknoloji diyor insan, ne faydası ne de zararı.
Bu yeniçağa üç şey gerekiyor. Biri isim, bu çağa bir isim vermek gerekiyor ki aslında bu hemen hemen herkesçe kabul görmüş “Teknoloji Çağı”dır. Diğeri ise bunun başlangıcını belirleyen en önemli unsurun ne olduğudur. Buna da çoğunluk “İnternet” demektedir. Son olarak bu çağın bizi nereye kadar götüreceği konusu geliyor ki bu bizim yani insanlığın yani dünyanın son çağı olacağı varsayılıyor. Ne kadar süreceği bilinmemekle beraber tahminler bu son çağın pek de uzun bir zaman sürmeyeceği yönündedir. Yani teknoloji çağının sonu “Kıyamettir”.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat