Loading...

Teneke burunlar dükkanı

14 Ağustos 2019 21:30
A
a
1.Dünya Savaşı askerler üstünde büyük yıkımlar yapmıştı tüm insanlığı etkiledi. Savaşan, savaşmaya herkes zararlı çıktı. Bu savaşta canlarını kaybeden de oldu, bedeninin bir kısmını da yüzünü de. İşte yüzünü kaybeden gazilerin imdadına Amerikalı heykeltıraş Anna Coleman Ladd yetişti. Yüzü tanınmayacak halde olan askerlere maske yaparak onları yeniden topluma kazandırdı.
1917’nin sonlarına doğru Ladd, ağır yaralanan askerler için maskeler yapan “Teneke Burunlar Dükkanı”nın sahibi Francis Derwent Wood ile tanıştı.
Anna Coleman Ladd, Ocak 1918'de dört asistanıyla birlikte "Kızılhaç Portre Maskları Stüdyosu"nu kurdu. Çalışma mekanının "cesur suratsızlar" diye adlandırdığı gazilerin birbirleriyle tanışıp rahatça sohbet edebilecekleri, hatta iskambil oynayabilecekleri sıcak bir atmosfere sahip olmasına özen gösterdi. Estetik protez masklar konusunda önemli bir deneyim birikimi olan Wood ile yazışarak ondan teknik ayrıntıları öğrendi ve hemen işe koyuldu. Kısa sürede Wood'un tekniğini çok daha ileri götürecekti..


 
Çalışmasının ilk adımı, tahrip edilmiş yüzün alçı kalıbının alınmasıydı. Ardından Ladd, yaralı askerin yüzünün tamam olduğu eski bir fotoğraftan, o yoksa ayrıntılı bir tariften yararlanarak eksik bölümleri ekliyor, bozulmuş kısımları düzeltiyor, yeni bir alçı kalıp hazırlıyordu. Bu kalıba iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen bir tür latex olan Sumatra zamkını dökerek elastik bir madde elde ediyor, onu sıvılaştırılmış bakıra yatırıyordu. Verdiği elektrik akımı sayesinde maske bakırla kaplanıyor ve ortaya incecik, hafif ama ömür boyu kullanılabilecek dayanıklılıkta metal bir estetik-protez maske çıkıyordu. Son olarak maskeyi kendi geliştirdiği emaye bir karışımla askerin ten rengine uygun olarak boyuyordu..Renk tonlarını güneşli bir hava ile bulutlu bir havanın ışık seviyeleri arasındaki ortalama bir ışığa göre kalibre edecek kadar özenli çalıştığından, sonuç çoğunlukla bir "başeser" oluyordu.. Provalarda gerektiğinde kaş, kirpik, sakal ve bıyık eklenerek kullanıma hazır hale getirilen, Ladd'in ince metal estetik-protez maskları gazilere adeta gerçek yüzlerini iade ediyordu. Ladd, Paris günlerinde 100 civarında estetik-protez maskın üretim sürecini yönetti. Ateşkesi izleyen günlerde, 1919 başlarında Amerika'ya döndükten sonra, Paris'te yetiştirdiği yardımcıları çok daha fazlasını üreterek savaşın korkunç yüzüyle mücadeleye devam ettiler. Savaştan sonra ABD'de heykel çalışmalarına devam eden Ladd, 1932 yılında Fransa tarafından Légion d'Honneur'le onurlandırıldı...  1939'da 60 yaşında Santa Barbara'da öldüğünde, arkasında benzersiz bir adanmışlık hikayesi,bazıları halka açık alanlarda sergilenen pek çok kıymetli heykel ve sayısız  "cesur suratsız"ın minnettarlığını bıraktı..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat