Loading...

Terör Örgütü PYD/YPG’nin Yapabildiğini Türkiye Neden Yapamıyor?

9 Kasım 2019 20:47
A
a
PYD/YPG/PKK ve bilumum isimleri olan bu terör örgütü nasıl başardı bunu? Bu gün bütün dünyanın gözünde bir karşılığı var. General Mazlum denilen kişiyi bir devlet başkanı gibi görüyorlar.  ABD başkanı Trump bizzat adamı ülkesine davet ediyor.  Oysa Bu ABD başkanları kendisinden randevu isteyen birçok devlet ve hükümet başkanlarına hiç randevu vermiyor. Hele ülke nispeten küçük bir ülke ise ve kayda değer bir kıymeti de yok ise asla randevu alamaz.  Bu başta Irak olmak üzere, Lübnan, Kuveyt, Amman, BAE, Ürdün ile beraber Afrika’nın birçok ülkesi de aynı şekilde kolaylıkla ABD başkanı ile görüşemez. Randevu ile yüz yüze görüşmek bir kenara telefon ile dahi görüştürmezler ama PYD terör örgütü lideri bir çok kez telefon ile Trump ile görüşmüş ve trump tarafından ABD’ye davet edilmiş biridir. Bu, adı üstünde, bir örgüt, bir devlet değil yani. Ki tarihte hiçbir zaman devlet olabilmiş değiller. PYD bunu nasıl başardı?
PYD sadece ABD ile değil, aynı zamanda Fransa tarafından da en yüksek düzeyde karşılanıyor ve görüşülüyor. Cumhurbaşkanı Macron ile de görüştüğü biliniyor. Şu an PYD’nin en büyük destekçisi Fransa.  Almanya da açık bir şekilde desteğini ifade ediyor.  Diğer birçok AB üyesi ülke de bu konuda PYD’ye desteğini açık şekilde belirtiyor. Arap Ülkelerinin de birçoğu desteklerini dolaylı veya bazen de açıkça ifade ediyorlar. Hadi Arap ülkelerini bir kenara koyalım ve kıskançlıkları var diyelim. Çünkü Türkiye hem Müslüman hem de Arap değil ve hem de İslamiyet kalesi.  Oysa İslamiyet Araplar arasında çıkmıştı. İslam Peygamberi bir Arap idi. Nasıl olurda bu gün İslamiyetin son kalesi Türkler olabiliyor. Bu durum Arapları kıskandırıyor olabilir. İslamiyet Milliyetçiliği yani.
Peki, terör örgütü nasıl oldu da bütün bir Avrupa’yı ve ABD’yi hatta Rusya’yı kendi doğrularına inandırabiliyor/inandırabildi? PYD’nin kendi doğrusu dediğimiz şey şu; PYD Suriye’deki Kürtlerin temsilcisi olarak kendini tanıtıyor hatta tüm Ortadoğu’daki Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia ediyor. ABD ve Avrupa onları adeta Kürt devleti olarak kabul ediyorlar.  İşte başlıktaki soru bu, PYD elinde hiçbir imkân olmayan ve terör örgütü olduğu da aslında bilinmesine rağmen bunu başardı.
DEAŞ’ı bitirdiler deniyor. Evet, ABD onları DEAŞ’a karşı kullandı, belki bir iki nokta da nispeten başarılı da oldular ancak gerçekler tam olarak öyle değil. Bu anlatılanlar sadece gerçekleri bilmeyenleri inandırmak için söylenen hikâye kısımlarıdır. Gerçekleri bazı üst düzey yöneticiler dışında pek kimse bilmez. O üst düzey yöneticilerin de “hesabı başka” olduğu için gerçeği söylemiyorlar. Gerçek şu; PYD DEAŞ’a karşı gerçek bir başarı sağlamış değildir. ABD’nin uçakları, silahları ve Irak devletinin askerleri DEAŞ’ı yok etmiştir. Karasal alanda bir iki çatışma dışında PYD DEAŞ’a tek bir kurşun sıkmış değildir.  Tam aksine DEAŞ ile anlaşarak onların kolay bir şekilde tıkandıkları noktaları terk etmelerini sağlamışlardır. Tüm bunlar birçok TV organı tarafından yayınlanmıştır. Bunun böyle olduğunu Türkiye delilleri ile ortaya koymuştur. Ancak yine de Dünya ülkeleri Türkiye’ye değil ABD’nin söylemi ile PYD’ye inanmayı tercih etmiştir.
DEAŞ ile mücadele konusunda Türkiye çok defa beraber hareket edelim diye ABD’ye isteğini iletti. Suriye’nin komşumuz olduğunu karasal harekâtı ABD desteği ile Türkiye olarak çok kolay bir şekilde yapabileceğini, NATO müttefiki olarak da doğru olanın bu olduğu defalarca söylemesine rağmen Barack Obama ve Pentagon ikna edilemedi. ABD PYD ile iş tutmayı yeğledi. Oysa Türkiye, Zeytin Dalı ve Afrin harekâtı ile DEAŞ’a en büyük darbeyi vurdu. Bunu da tüm Dünya hayretle izledi. Hatta Türkiye DEAŞ’ı Rakka’ya sıkıştırmıştı, ABD ve PYD el atmasaydı, yani DEAŞ’lılara kaçmaları için koridor açmasalardı belki de DEAŞ orada bitecekti. PYD DEAŞ ile anlaşarak onların Suriye’nin iç kesimlerine kaçmalarına müsaade etti, hatta yardım etti. Tabi bu yardım PYD’den geliyor gibi görünse de asıl ABD bilgisi ve onayı ile oluyordu.  Tüm bu oyunlara rağmen ve Türkiye’nin tüm dürüstlüğüne ve başarılarına rağmen, ABD ve Avrupa PYD’yi Türkiye’ye tercih etti, ediyor. Türkiye bir türlü kendini ve haklı davasını anlatamıyor.
Yine Türkiye’nin haklı talebi olan “güvenli bölge talebi” dahi bir türlü kabul görmüyordu. Oysa ABD 7000 mil öteden DEAŞ terör örgütü ile savaşmaya geliyordu. Çünkü DEAŞ var ise ABD kendisini güvende hissetmiyordu, 7000 mil ötede olmasına rağmen. Halbuki, Türkiye teröre komşu ama güvenlik endişeleri bile kabul görmüyordu. Türkiye bunun üzerine güvenli bölge için adım attı, askeri operasyon başlattı, bütün dünya ayağa kalktı. Kanada, Fransa, ABD, Avrupa Birliği hatta Arap Ligi acil toplanıp Türkiye’ye kınama mesajları yayınladılar. Operasyonu durdurma çağrılarının yanına sıra başta silah ambargosu olmak üzere çeşitli yaptırımlar ile tehdit ettiler. Türkiye bu operasyonla adeta tüm dünya ülkelerinin kuyruğuna basmıştı. Öyle ki tüm kuyrukları bir yerde imiş, Suriye’nin kuzeyinde, PYD’nin elinin altında, belki de PYD hepsinin kuyruğunu elinde tutuyordu, Türkiye adımını atınca cümlesi birden ciyaklamaya başladı.
İşte bunu merak ediyorum, PYD bunu nasıl başardı ve Türkiye neden böyle bir şeyi başaramıyor. Oysa Türkiye davasında haklı ve iki bin yıllık bir devlet geçmişi olmasına rağmen 30 ya da 40 yıllık geçmişi bile tam olmayan bir terör örgütüne tercih edilemiyor.  Neden?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat