Loading...

Topla, tüfekle, göz yaşıyla değil masada kazanılan savaşın 97. yıl dönümü

7 Ekim 2019 20:45
A
a
Daha önce de aktardığımız gibi...
Mudanya bir ilçeden daha fazlasıdır.
Elbette ki bunu anlayabilene.
Türk Kurtuluş Savaşı'nın barış mührü niteliğindeki 11 Ekim 1922'de imzalanan Mudanya Mütarekesi'nin tarihindeki önemine rağmen bu zaferimizin yıl dönümleri geçmişte hep silik kutlanırdı.
Halbuki işgalci devletlerin dize getirildiği ve bağımsızlığımızın tescil edildiği "barış tacı" Mudanya Mütarekesi masada kazandığımız diplomatik bir savaştır.
Böylesine önemli bir zaferin imzalarının atıldığı Mudanya, işte bu sebeptendir ki, bir ilçeden daha fazla oluşudur.
Şunu kabul etmeliyiz, ne zaman ki Mudanya Belediyesi CHP’li yönetime geçti, Mudanya Mütarekesi'nin yıl dönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenip o günün önemine dikkat çekilir oldu.
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yaptığı açıklamayla bu önemli günün 97. yıl dönümü olan 9-11 Ekim tarihinde ilçede yine bir dizi etkinlikler düzenleyerek coşkuyla kutlanacağını duyurdu.
Konserlerden günün önemine dair söyleşilere, Solo Türk gösterisinden bando gösterilerine değin çeşitli etkinliklerle kutlanacak mütarekenin 97. yıl dönümünün zafer coşkusuna dönüşeceğini söyleyen Başkan Türkyılmaz, mütarekenin Mudanya'nın kimliğiyle özleştiğini belirtiyor.
Mudanya'nın adının geçtiği her ortam da "Barışın ve Kardeşliğin Başkenti" ifadelerini kullanan Başkan Türkyılmaz, bunun gerekçesini de 97 yıl önce Mudanya'dan dünyaya barış mesajının verilmesini gösteriyor.
Anladığımız odur ki, Hayri Türkyılmaz'ın göreve geldiğinden bu güne Mudanya Mütarekesi'nin yeterince bilinmezliğini bilinir hale getirme çabası içinde olduğudur.
Haksız da sayılmaz...
Gerçekten de bir ilçeden çok daha fazlasını bir arada barındıran Mudanya, hem ülkemiz hem de kentimiz için de her yönüyle özellikli bir ilçemiz.
Mahalesef son yıllarda yoğun bir yapılaşmanın göze battığı ilçe adına endişemiz inşallah beton yığınına dönüştürülmemesidir.
Nitekim kentte yaşayanların iş ve şehir stresinden tek kaçış noktası olarak gördükleri yer Mudanya'dır.
Öyle değil mi?
Gitmeyi dahi düşündüğümüz de insanın kendisini mutlu hissettiği, sevgililerin deniz kenarında el ele özgürce yürürken esen soğuk poyrazın melteme dönüştüğü Mudanya'da çünkü sevgi var, huzur var, keyif var...
Topla, tüfekle, savaşla başladığımız yazımızı mevzu Mudanya olanca sevgiyle bitirelim istedim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat