Loading...

Tüketiciler İngaz'dan şikayetçi

30 Nisan 2019 20:35
A
a
Değerli okuyucular Doğalgaz elbette 21.yüzyılı yaşarken oldukça konforlu bir yakıt çeşididir. Katı yakıtlara göre oldukça çevreci bir yakıt türüdür. Isınma, temizlik, mutfak, sanayi ve birçok alanda hayatımıza girmiştir. Eyvallah... Ancak, tüketicilerden gelen şikayetlerden bahsetmek istiyorum. Sanırım birçoğunuzu ilgilendiren bir konu bu. Bana ulaşan en son olay şöyle gelişiyor. Birinci faturayı ödeyememiş ardından ikincisi gelir, ne yapar dağıtıcı şirket ihtarname yollar, süre verir yine ödenmezse sayacı mühürler. Evet prosedür böyle çalışır. İşgüzar elemanlar ne yapmışlar biliyor musunuz? Doğalgaz sayacını (tabiri caiz ise) söküp götürmüşler.  Evet değerli okuyucular, yanlış okumadınız sayacı söküp götürmüşler. Şaka gibi desem olmaz, çünkü şaka filan değil, saati götürmüşler. Mağdur vatandaş diyor ki !.. Çaldılar zannettim diyor. Hane halkının haberi bile yok gelişmelerden. ‘O saati ben taktım, ben sökerim’ demeye getiriyor dağıtıcı firma. Hem kanunen hem de etik açıdan doğru bulmadığımı şu gerekçeye dayanarak söylüyorum. 
     Uygulamaya göre ;
1    Fatura ödenmediği takdirde İhtarname yollanır.
2    Tanınan sürede tüketici yine ödemez ise Sayaç MÜHÜRLENİR. (Neymiş) Mühürlenirmiş.
  Ta ki tüketici borcunu öder, yetkili gelir mühürü söker gaza YOL verir.
     Olay bu şekilde gelişse eyvallah. Ama görevli mühürleme aşamasında mühürlemeye gerek bile duymuyor. Sayacı söküp götürüyor. Nasıl keyfiyet ama. Peki bu keyfiyet niçin?  Onu da anlatayım;
     İNGAZ’ ın gönderdiği yetkili borçtan dolayı sayacı mühürlemesi gerekiyorken, kapama açma bedeli olan 2019 fiyatı 28 tl 32 krş. Ceza bedelini beğenmiyor belli ki. Sayacı götürüyor, keseceği ceza 252 tl. Adı usulsüz gaz kullanma cezası, nasıl iyi para. Bakın sevgili okurlar burada açık bir fırsatçılık olayı meydana geliyor. Ben yetkililere soruyorum niye MÜHÜRLEMİYORSUN?
    Mühürlersen, tüketicinin ödeyeceği kapama açma cezasını beğenmiyorsun, saati söküp götürerek yüklüce usulsüzlük cezasını da giydiriyorsun, vatandaşın ödemekte zaten zorlandığı tüketim bedeline.
     Gaz dağıtıyor hizmet veriyorsun, hizmetinin karşılığını elbette ki yasaların öngördüğü ölçüde alacaksın. Ama yapmayın oynamayın vatandaş ile mühürlenmemiş sayaca mühürlü muamelesi yapıp, ardından sayacı söküp usulsüz gaz kullandın deyip beğenmediğin 28 tl 32 krş yerine 252 tl sana yakışır mantığı hiç hoş değil. Haksız bir cezai müeyyide uygulamasına tamah edilmemeli. Görevlendirdiğin elemanın bilgisizliği veye keyfi bir uygulaması olabilir mi? Bilemem. Onu İNGAZ yetkilileri bilecek. Belediye veye ilgili devlet organları da konuya duyarlı olacaklarına inancımız vatandaş olarak tamdır.
  NOT : Araştırdım Türkiyenin diğer bölgelerindeki Doğalgaz dağıtım şirketleri öyle doğalgaz sayacı filan söküp götürmüyorlarmış, aldıkları bu yapıcı kararın gerekçesi neymiş biliyormusunuz? Hizmet verdikleri vatandaşlar borçlarından dolayı utanmasınlar, onurları kırılmasın,duyulursa rencide olmasınlar diye. İnceliği görüyormusunuz.
   İNGAZ A.Ş. den yazılı bir cevap gelirse yine bu köşemde okuyabilirsiniz.  Sağlıcakla....
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat