Loading...

Türkiye, kaynayan kazan

22 Ekim 2018 21:48
A
a

Türkiye’de yaşayan 4 milyon Suriyeli problemi, harcanan paralar, ülkesiyle ilgili hiçbir anısı olmadığıyla tanımlanan, dolayısıyla ülkesine dönmesine de olası bakılmayan Suriyeli çocuklar için uzmanlar ‘entegrasyon şart’ diyor. Uzmanlar, Suriyelilerde okullaşma oranının arttığını belirtiyorlar. Yönetenlerin tahmin edemedikleri bir mülteci akını ülkeyi Kürtlerden sonra üçüncü bir millete daha yurt yaptı. Acaba 20 yıl sonra bugün bu ülkeyi yönetenler, ‘Buna bir anlık dalgınlık sebep oldu’ mu diyecekler? Hepimiz Erdoğan’ın anılarını yazacağı kitabı edineceğiz.

 

KAŞIKÇI BİLMECESİ

Tanınmış gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha çıkamaması ülke gündeminde yer buldu. Türkiye, batılı doğulu fark etmeksizin her ülkenin at koşturduğu bir deney alanı olma yolunda hızla ilerliyor. Atatürk bir on yıl daha yaşasaydı herhalde tam olarak bir 10 yıl ilerde olurduk. 15 yıl yaşasa da 15 yıl. Şu anda ise ülke olarak kameralarla izlenen bir biri bizi gözetliyor evinin tüm dünyaya yayınını yapıyoruz. Ve Merkel’den de bu olayla ilgili olarak, bu durumda Suudi Arabistan’a silah satışı yapılamayacağına yönelik açıklama geldi.

 

BRUNSON KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Rahip Brunson sonunda hapis cezasından kurtuldu ve ülkenin bir yükü daha sırtından indi. Brunson özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz ülkesine koştu. Aslında ‘Burası benim vatanım, ben buralıyım’ gibi bir şeyler zırvalayıp Türkiye’de kalsa milletvekili bile olurdu. Hükümetin ‘Ver papazı, al papazı’ stratejisi ise işe yaramadı. Herhalde rahip artık Türkiye’nin yakınına bile gelmez. Bağımsız Türk yargısı baktı ki işler yolunda gitmiyor, saldı rahibi. Herhalde bağımsız Türk yargısı da geceleri evinde rahibin adını ana ana gezinmiştir.

 

ANDIMIZ

Andımızla ilgili süreç devam ediyor. Andımızın kaldırıldığı zaman dilimi hükümetin Kürtlerle flörtü dönemine denk geliyor. Herhalde Kürt çocukları Türküm demek zorunda kalmasın diye kaldırılmış bir ritüeldi. Şimdi planlar değiştiği için yeniden gelmesi gündemde. Amerika için, iktidarlar değişse de Amerikan dış politikası değişmez derler. Bizdeyse hem iç politika hem dış politika saatler içinde değişiyor. Acaba az gelişmiş ülkeleri teknoloji üretimi ve politika ilişkisi bakımından ele alabilecek bir akademisyen yok mudur?

 

FETÖ

Kuru yandı, yaş yandı ama FETÖ’de epey yol alındı. Ülkeyi içten kuşatmış, her deliğe sızmış örgüt büyük darbe aldı. Bu adamların yıllardır hak yiyerek, çalarak elde ettiği her şey ellerinden alındı, meslekleri dahil. Hangi akla hizmet darbeye kalkıştılar, nasıl bu kadar örgütlendiler, ne hesapladılar orası meçhul. Fakat ülkeyi daimi bir OHAL’e soktukları kesin. Umalım ki örgüt mensupları cezalarını çeksinler. Çünkü bilenler şu an içinde bulunduğumuz durumu OHAL versiyon 2 olarak tanımlıyor. Ve bu tanım yapısallaşmış olarak ve daha da sıkılaşarak devam ediyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat