Loading...

Uludağ Üniversitemizin gözü aydın...

22 Nisan 2019 21:27
A
a
Kentimizin en önemli marka değerlerinin başında gelen gururumuz hiç şüphe yok ki, Uludağ Üniversitesi'dir.
Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce gencin burada aldığı akademik eğitimle insanlığa katkı sunan üniversitemizin başındaki Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, yaptıklarıyla bu makama yakışmıyordu.
Dört yıllık görev süresi içinde gördük ki, şahsi ve keyfi uygulamalarıyla hareket ederek görevinin ilim üretmek olduğunu unutan Rektör'ün, "Ben istedim oldu" düşüncesindeki hırsı aklının önüne geçmişti.
Rektör Ulcay'ın sırf kendi egolarını tatmin etmek adına gerçekleştirdiği yönetim şekli yüzünden üniversite ile şehir arasında uçurum oluşmuştur.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bursa'dan giden şikayetlerin en başında eski Rektör Yusuf Ulcay'ın keyfi uygulamalarıyla yaşanan olumsuzluklar oluşturmaktadır.
Görevinizin dışında farklı işlerle uğraşırken "Üçüncü nesil üniversite" hedefinin gerisinde kalan Uludağ Üniversitesi, dünya üniversiteler arası bilimsel aktiviteler sıralamasında 342 basamak geriye bu dönemde düşmüştür.
Çünkü üniversiteyi üniversite gibi değil, Tekke gibi yönetmeye kalkmıştır Yusuf Ulcay.
Medresenin bile bir adabı, edebi vardır.
Şehre dokunamayan kendince yönetim şekli yaratmıştır.
Daha da kötüsü üniversite de iç barış bozulmuştur.
Liyakat sistemi kalmamıştır.
Hal böyle olunca da yaşadığımız şehrimiz bu anlamda ve de bu yüzden geri kalmıştır.
Siz hiç hatırlıyor musunuz?
Rektör Yusuf Ulcay yönetimindeki Uludağ Üniversitemizin yaptığı bilimsel çalışmalar neticesi yaşadığımız şehrimizin her hangi bir sorununun çözüme kavuşturulduğunu?
İşte böylesi bir düşünceye sahip zihniyetten Uludağ Üniversitesi geçte olsa kurtulmuştur.
2015 yılında UÜ Rektörlüğü'ne ataması yapılan eski Rektör Yusuf Ulcay, bir dönem daha görevinde kalmasını çok istemesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uygun görülmemiş ve yerine İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz UÜ Rektörlüğü'ne atanmıştır.
Önemli olan koltukları kapmak değil geride hoş bir seda bırakmak ve de dua almak olduğu hatırlatmasını yaparak, başta kentimizin gururu üniversitemiz olmak üzere şehrimize yeni rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz'un hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

X X X X

Başkan flaş patlamadı!

Hafta sonu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Anadolujet ve Bursa Gaziantepliler Derneği'nin organizasyonu ile Gaziantep'deydik.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milletvekilleri Mustafa Esgin, Zafer Işık ve Refik Özen ile birlikte iki şehir arasında kültür işbirliğini geliştirmek üzere Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret ettik.
Ziyaretimiz sonrası heyette yer alan gazeteciler olarak Başkan Fatma Şahin ile anı fotoğrafı çektirmek isteyince iş Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a düştü. Ortaya da böylesi bir kare çıktı.
NOT: Gaziantep ve Halfeti gezisine ait ayrıntılı detay ve fotoğrafları yarınki gazetemizde bulabirsiniz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat