Loading...

Unutulmaz Karadeniz gezisi ve Anzer’li Meva Lezgioğlu

30 Ağustos 2019 20:58
A
a
Merhaba arkadaşlar.  Geçtiğimiz günlerde Ben, eşim Hakan, Tahire ve Cüneyt ile kısa bir Karadeniz turu gerçekleştirmiştik. Yola binek araçla geze geze gideriz diyerek çıktık. Yol gittikçe biz gittik, bazen yollarda durup arabada uyuduk. Şoför arkadaşımız Cüneyt, iyi bir şoförlük sergiledi gerçekten bize. Oldukça dikkatli kullandı aracı. Kafamız esti bazen de bir çay molası bahanesiyle tesislerde, köy ve yaylalarda güzel insanlarla sohbet ettik. Şimdi sizlere gönlü güzel kendi güzel bir Anzer’li  teyzemizden bahsedeceğim. Nasreddin Hocanın eşeğe ters bindiği gibi ben de olayı en sondan başlayarak en başa doğru anlatacağım gibi duruyor. (gülüyor)
Gezi serüvenine neden ilk bu şekilde başladı ki?  Dediğinizi duyar gibiyim. Ama onu unutmak mümkün değil. Tatlı dilli güler yüzlü sıcak kanlı Meva Teyze.
 Aslen tanıyor musunuz diye soracak olursanız, hayır tanımıyorum. Bir Karadeniz gezisinde tanıştık işte kendisiyle.  Bu geziden sonrada ‘en hatırda’ kalan Meva Lezgioğlu oldu. Sıcak kanlı, içten ve de çok misafirperverdi kendisi.  1954 doğumlu Meva teyze. Anzer’in Ballı Köyü’nde ikamet ediyor. Hayvancılık ve arıcılık yapıyor. Meva teyze öyle sıcak kanlı ki, yuvaya geri döndükten sonra bile kendisini hatırlamama sebep oldu.  Yolumuz Anzer’e döndükten sonra meşhur olan Anzer balını görmek, petekleri incelemek ve has Anzer balının fiyatlarını öğrenme hevesiyle içimiz kıpır kıpırdı. Farklı yerler herkesi heyecanlandırdığı gibi bizi de heyecanlandırdığı doğrudur.
Karadeniz‘in her bir karışı hayran kalınası. Keza insanları ayrı bir güzel.  Neyse yola devam ettik ilk önümüze çıkan Anzer Çiçekli köy oldu. Devam ederek Ballı köye vardık. Köye girer girmez sırtında bir sürü odun sarılı bir teyze gördük biz durana kadar teyze evine girmiş bulundu. Kulaklarımda hemen “Karadeniz kadınlar cabbar olur çok çalışkan olur” sözü yankılandı. Köyün hemen girişinde bir kahve var oraya girip selam verdik Anzer balıyla ilgili birkaç bilgi aldık.Derken, tatlı mı tatlı bir teyze yaklaştı meydana doğru. “Hoşceldunuz” diye karşıdan seslendi bize.
Hemen yanına gittik. Oradan buradan konu açıldı. İlla çay demlemek istedi. Biz de geç kaldığımızı karanlık çökmeden yola devam etmemiz gerektiğini söyledik. Ama Meva teyze öyle tatlıydı ki. Kendileri de Anzer balı satıyorlar. Hayvanları otlatmaktan gelmiş, soluk soluğa kalmıştı. Bize evinin kapılarını açtı. Ne yemek istersiniz ne içmek istersiniz diye defalarca sordu ısrar etti. Ancak yolumuz biraz uzundu o yüzden duramadık Anzerli teyzenin yanında. Fakat o tavrı, sadece beş dakikalık tanıdığı bir insana kim yapardı ki? “Misafir ağırlamayanın evinde hayır yoktur yavrularım, misafirlerimiz olmasaydı evlerimiz mezar yerlerine dönerdi sizi Allah gönderdi uzun yoldan gelmişsiniz aç göndermem” dedi. Şimdi gel de unut bu güzel teyzeyi. Belki okuduğunuz da sizlere çok basit gelecek ama o hissiyatı hiçbir zaman unutmayacağım. Meva teyzemizin kalbi çok temizdi, bizim karşımıza çıktı. İnsanın kalbi güzel oldu mu gerçekten karşısına iyi insanlar çıkarıyor. Açıkçası gezinin son anlarına doğru Anzer’e gitmiştik. Meva teyze gibi sıcak tavırlar arayıp, bulamadığımız anlar da çok oldu. Ona onu unutmayacağımızı, bu örnek misafirperverliğinden dolayı da ayrıca teşekkürümüzü Bursa’dan yeniden iletiyoruz.

Bu arada Meva Teyze arıcılık yapıyor. İletişim isteyen ve ilgilenen olursa bana ulaşabilirler.
Devam eden Karadeniz tur yazılarıyla karşınızda olacağım…
Sevgiler..
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat