Loading...

Var mısın? Yok musun?

22 Mart 2019 21:30
A
a
İstanbul Kadıköy ilçesi Caferağa Mahallesi’ndeki bir muhtar adayının seçim öncesi dağıtmış olduğu broşür, sosyal medyada çokça ilgi gördü.
 
Muhtar adayı ve azalar oy istiyorlar, bunda tuhaf bir durum yok elbet, normal olması gerekirken normal olmayan ve aynı zamanda da tuhaf bulunan şey ise broşürde ismi geçen azaların kimliği. Azaların neredeyse tamamı ünlü yazarlar ve akademisyenlerden oluşuyor.
 
Caferağa'dan geliyorsun sizin-bizim muhtarlık bölgesine ve "Bu nasıl bir fark arkadaş" diyorsun..
 
Çok rica ediyorum yaşı yetenler yetmeyenlere anlatsın, O dönemler Bursaspor'un bir başkanlık çıtası vardı, bırak her önüne gelenin başkan olabilmesini, tanınmış her iş adamının dahi oturabileceği bir koltuk değildi o koltuk ve yine aynı şekilde Bursaspor camiasında bir de yönetici profili çıtası vardı, bir kalite vardı, bir nezaket vardı, asalet vardı. Bir eskilere bak, bir de şimdikilere..
Ve hatta ve hatta bir Amigo çıtası bile vardı, nerede Amigo Yaşarlar, Fiko'lar nerede şimdiki amigolar.
Şimdi dön geriye ve bak o yıllara yine aynı şeyi söylersin:
 
-Bu nasıl bir fark arkadaş?
 
Eee, zaman bir şekilde değiştiriyor her şeyi, olumlu veya olumsuz anlamda.. Değişmeyen tek şey ise son yıllarda Bursaspor camiasının içinde bulunmuş olduğu kronik durum son haftalardaki kümede kalma sancıları ve bitmeyen hakem tartışmaları ve gelişime kapalı Türk futbolu dinamikleri, İstanbul-Anadolu kayırmacılığı ve Türk siyaset dünyasının yeşil sahalar üzerindeki kirli eli. Yani kısaca Türk futbolunun sorunları.
Eskiden de böyleydi, emekli hakemler Televizyon programlarına çıkıp pozisyon değerlendirirlerdi, birileri de derdi ki, "Tv'den karar vermek kolay, biz sadece bir kez izliyoruz" . Biz de eyvallah derdik, hakemdir hata yapar.
 
Şimdi VAR diye bir şey icat oldu, hakem yeter ki istesin, aynı pozisyonu 50 kere de izler, 100 kere de izler ve kararını verir..
 
Sen hala daha yanlış karar veriyorsan ben art niyet ararım arkadaş. Her seferinde sen benim canımı yakıyorsan, o zaman ben isyan ederim, derim ki, "Ben niye maç izliyorum, avuç dolusu parayı yayıncı kuruluşa neden döküyorum"?
Şüphe içermeyen tertemiz pozisyonlarda doğal olarak sıkıntı yok ama hakemin niyetine bağlı olarak VAR odasına gidiliyor veya gitme gereği duyulmuyor ve gidildiğinde de hakem dilediği takım lehine pozisyonu yorumluyor. Yani VAR var da, aslında YOK.. Daha doğrusu kimine VAR, kimine YOK. Misal Ellere VAR, bize hiç YOK. Sözde 3 büyüklere çoğunlukla VAR, mevzu Bașakșehirspor oldu mu, hep VAR falan, falan, falan.
 
Bu işin tek çözümü var, Lobi. Bu yönetimle de o lobi işi olmaz..
 
Kent dinamikleri istediği müddetçe o başkan o koltukta oturur hatta bırakmak istese de bırakamaz bu işin ayrı kısmı ama o zaman da işte bu hallere düşersin, 5. şampiyon da olsan seni Akhisar'la aynı kefeye koyarlar.
 
Bütün camia hakem konuştu mu bu iş en çok da teknik adama yarıyor, bir şekilde eleştiri oklarının dıșında kalıyor, tabiri caizse yırtıyor. Samet Hoca da alıyor eline mikrofonu, herkes gibi o da hakemlere giydiriyor. İyi, güzel de Bursaspor'un şu an içinde bulunmuş olduğu durumun sorumlularından biri de Samet Hoca ve inadı.
 
Tecrübeli bir hoca, zeki bir hoca, hem yemek yapmayı biliyor hem de konuklara şirin görünmeyi.. Genç oyuncular, bizim çocuklar falan dedin mi, bizim coğrafyada akan sular durur, tribününden aferini alırsın.
Bursaspor maç kazanamıyordu ama fena da bir noktada değildi ligin ilk periyotunda. Ara transfer döneminde zaten de transfer tahtası kapalıydı, bu konuda kendisine diyecek sözümüz olamaz ama elindeki genç kadro gelişmedi maalesef. Kazanamama sendromuna çözüm bulamadı. Kanımca biraz da Bursaspor kariyerinin bekasını da düşünerekten de risk almadı. Belli oyuncular konusunda fazla ısrarcı oldu, takım puan sıralamasında tehlikeli bölgeye indiği andan itibaren de üstündeki stres arttı ve hatalı kararlar da almaya başladı..
 
Son haftalardaki saha içi müdahaleleri ve tercihleri beni mutlu etmedi camiadaki pek çok kişi gibi..
Haftalardır kulübeye girememiş Onur Atasayar’ı bir anda sahaya attı mesela..
 
Milli takıma seçilmenin gururunu yaşayan genç kaleci Muhammed’i yanında oturuyor falan..
 
İlk 11'i deneme tahtasına çevirdi uzunca bir süredir ve en kötüsü de Özlüce'de gazetecilere futbolcu sikayet ediyor.
 
Kısacası Samet Hoca'nın suyu ısındı da, iş yine dönüp dolaşıp gelecek dere geçilirken at değiştirilir mi, değiştirilmez mi sorunsalına.
Şahsi görüşüm değiştirilir.
 
Hoca değişimi kısa vadede çoğunlukla etkili oluyor. Bu konuda çok tecrübeli bir camiayız ve tecrübeli de taraftarlarız.. Bu güne kadar sadece 4 kez galip gelebildiysen ve içeride de sadece 3 maçın kaldıysa ve fikstürün de bu kadar zorsa ben bu riski alırım ve atı değiştirmek yoluna giderim.. Tabii ki yönetimin tasarrufu.. Bekleyip, görelim.
 
Her şeye rağmen küme düşeceğimizi sanmıyorum ya da öyle ümit ediyorum diyeyim. Dost Ankaragücü ve Göztepe'den birinin küme düşecek 3.takım olacağını öngörüyorum ve bunu söylerken de ne Samet Hoca'ya güveniyorum ne de sahadaki oyuncuların yeteneklerine. Tek güvendiğim yine büyük Bursaspor taraftarı.
 
Bu arada güzel şeyler de oluyor. 5 sezon önce imkansızlıklar içinde kurulan ve her fırsatta frenlenmeye çalışılan Bursaspor basketbol şubesi bir alt ligde destan yazıyor ve bitime 7 hafta kala lider durumda ve en yakın rakibine de şimdiden 4 galibiyet fark atmış vaziyette. Merhaba birinci lig diyebiliriz sanki şimdiden.
 
Böylesine zorlu bir dönemde Bursaspor Basketbol şubesine sponsorluk yapma fedakarlığını gösteren Durmazlar Makine'ye ve desteğini basketbol takımından hiç eksik etmeyen, kar-kış demeden deplasmanlarda takımını hiç yalnız bırakmayan yüce Bursaspor taraftarına da şükranlarımı sunuyorum.
 
Umut dolu yazılarda buluşmak dileğiyle..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat