Loading...

Yaşadığımız şehrin önemini kendimiz bilmiyoruz

8 Ağustos 2019 21:51
A
a
Kentimizde yok olmaya yüz tutmuş tarihi eserlerin son yıllarda restore edilmesi çabaları Bursa'nın tarihindeki önemini de gündeme getirmiştir.
Çünkü yaşadığımız şehrimizin tarihi geçmişindeki önemini bilmiyoruz.
Halbuki, İstanbul'dan önce 1326 yılında fethedilen Bursa, Osmanlı devletinin ilk başkenti olup bu konumunu 130 yıl sürdürmüştür.
Osmanlı devletinin kurucusu Osmangazi ve oğlu Orhangazi ile birlikte altı padişahın kabri bu şehirdedir.
Yaşadığımız kentimizin tarihi geçmişinin ne kadar önemli olduğunu bir süredir LİNE TV ekranlarında yayınlanan Geleceğimiz Turizm programı aracılığıyla izleyicilerimize aktarmaya çalışıyoruz.
Program çekimlerimiz sırasında bir kez daha tanık oluyoruz ki Bursa turizm kenti olmayı fazlasıyla hak ediyor.
Bugünkü yazımda Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, "Muradiye sabrın acı meyvesi" diye nitelendirdiği Osmanlı payitahtı Bursa'da, hanedana ait türbe topluluğunun yer aldığı Muradiye Külliyesi'nden bahsetmek istiyorum.
Ölüm ile yaşamın, rüya ile hakikatin, hüzün ile huzurun bir arada hissedildiği nadide yerlerden biri olarak ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor burası.
Bulunduğu semte de adını veren Muradiye Külliyesi, Bursa'da Osmanlı sultanları tarafından 1425 yılında yaptırılan son külliye olarak varlığını koruyor.
Osmanlı Devleti'nin altıncı padişahı II. Murad Han tarafından yaptırılan külliye cami, medrese, hamam, imaret ve türbelerden oluşuyor.
Külliyenin kabristanın da II. Murad'ın oğlu Şehzade Alaaddin Ali, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Şehzade Mustafa, Fatih Sultan Mehmet'in Napoli'de vefat eden oğlu Cem Sultan'ın türbeleri bulunmaktadır.
Ayrıca hanedana ait 40 kişinin mezarı da buradadır.
Mimari özelliklerinin yanı sıra çini ve kalem işi tezyin-atları ile de külliye dönemin eşsiz örnekleri arasındadır.
Yapıldığı günden itibaren orjinelliğini büyük ölçüde koruyan Muradiye Türbeleri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
Külliyenin içerisinde iki ayrı müze de bulunmaktadır.
Birincisi çeşitli yerlerden getirilen üzerinde Arapça ve Farsça yazılı onlarca mezar taşlarının bulunduğu Mezar Taşları Açık Hava Müzesi.
Diğeri ise külliyenin medrese kısmının da bir süre önce ziyarete açılan Kur'an ve El Yazmaları Müzesi'dir.
Önerim şudur ki.
Boş zamanlarınız da alış veriş merkezlerinde, çarşı pazar da dolaşarak vakit geçirmek yerine özellikle çocuklarınızla ailecek Muradiye Külliyesi'ni ziyaret edip kitabeleri okuyunca yaşadığınız şehrinizin önemini ve de değerini daha net anlayacaksınız.
 

Sırrı Tuğ, Bursa emniyeti için kazanç olur?

Türkiye'nin dördüncü büyük şehri Bursa'nın beş aydır emniyet müdürü yok.
Eskiden emniyet müdürü Bursa'ya kimin atanacağı merak konusu olur devreye siyasiler girerdi.
Şimdi ise tam tersi oluyor.
Bursa'nın beş aydır emniyet müdürlüğü makamının vekaletle doldurulduğu kimse farkında değil.
Niçin atama yapılmadığını bilinmezken Karabük İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ'nun Bursa da görevlendirilmesi beklentisi bir hayli yüksek.
Değişik tarihlerde Bursa'da şube müdürlüğü, emniyet müdür yardımcılığı ve Teftiş Kurulu Bursa Bölge Başkanlığı'nda görev yapan Tuğ, Bursalılar tarafından tanınan ve de sevilen bir polis müdürü.
Biz de umut ediyoruz ki, kenti ve kent insanını tanıyan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ'nun Bursa'ya İl Emniyet Müdürü olarak atanmasıdır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat