Loading...

Yeni ekonomi paketinde ‘küçükbaş hayvancılık’ hamlesi…

15 Nisan 2019 21:04
A
a
Türkiye’de turfanda sebze-meyve fiyatlarında yaşanan artışlar son ayların önemli tartışma konusu olmuşken, bundan daha eskilere dayanan ama önemini hiç yitirmeyen bir konu da kırmızı et fiyatlarının yüksekliği şikâyetleri ve dışarıdan et alımıydı.
Hem tüketici ve hem de hayvan yetiştiricilerinin ortak memnuniyetsizliği sürerken, hükümet kararıyla dışarıdan getirtilen sığır etinin yarım kilogramlık paketler halinde kimi AVM’lerde dana kıyma ve dana kuşbaşı olarak satışa sunulması konuyu bir süreliğine tüketici açısından çözse de yetiştirici açısından sorun sürümekte.
31 Mart seçimlerinin ardından, geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik reform paketine giren küçükbaş hayvancılık hamlesi heyecan yarattı.
Ayrıntılarının Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Bakan Albayrak, Türkiye’de 47 milyon olan hayvan sayısının 4 yıl içinde 100 milyona çıkarılacağını belirtti.
Bu sayı ile kırmızı et sorununun tamamen çözüleceği ve dışarıdan satın almaya gerek kalmayacağının altını da çizdi Bakan Albayrak.
 
* * *
Türkiye, 1980 yıllardan itibaren kırmızı et açığını gidermek için sürekli olarak AB ülkeleri dâhil birçok ülkeden damızlık hayvan ve karkas et satın alıyor.
Kırmızı et ve süt üretiminin artışı için özellikle 1980’li yıllardan sonra sığırcılık ve tavukçuluğa ağırlık verilmişti.
Yani sığır ve tavuk türü öne çıkarıldı, şirketleşmeler önerildi. Bu karar, hiç kuşkusuz dünyadaki çok güçlü sığırcılık ve tavukçuluk lobilerinin, daha doğrusu küresel tekelci şirketlerin Türkiye’deki işbirlikçileri yoluyla gerçekleştirildi.
Bu nedenle de yetiştirilmesi Türkiye koşullarına daha uygun olan ve Türkiye insanının daha çok tüketimini sevdiği koyun ve keçi yetiştiriciliği unutuldu.
Türkiye’de başlatılan dışarıdan sığır dışalımı, günümüzde de sürmekte.
Bununla birlikte koyun ve keçi hepten unutulurken sığır yetiştiriciliğine ağırlık verilen bir hayvancılık politikası da istenilen sonucu bir türlü vermedi.
Sığır yetiştiricilerine yapılan desteklemeler koyun ve keçi yetiştiricileri için geçerli olmayınca koyun ve keçi yetiştiriciliği giderek azaldı.
 
* * *
 
Miktarı söz konusu dahi edilemeyecek kadar az da olsa konuyu politik amaçlarına alet etmek isteyenler ot ve saman dışalımını siyaseten kullandılar Türkiye’de.
Türkiye’nin ot üretme kapasitesinin sınırlı olduğunu bilmelerine karşın bunu ucuz siyasi çıkarları için kullandılar.
Şimdi hükümet bu sorunu çözmek için önemli bir adım atacağa benziyor.
Ortaya konulan hedefler büyük…
Hem halkın tüketimini daha çok sevdiği ve hem de Türkiye coğrafyasına daha uygun olan koyun ve keçi yetiştiriciliği için bölge ve tür bazında bir planlama ile kurumsal altyapının tesisinin gerçekleştirileceği belirtiliyor.
Kuşkusuz özel sektör deneyimi de olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu projedeki eşgüdüm etki ve yetkisini yadsımak olanaksız.
Ne ki, ayrıntıları Mayıs ayında açıklanacak olan projenin hazırlanış safhasında ilgili paydaşların görüşünün alınıp alınmadığı konusu çok önemli.
Ortak akıl yolunun başarıdaki etkisi asla unutulmamalı…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat