Loading...

Yeni Partiler Kurmak

3 Ağustos 2019 21:23
A
a
Yeni bir parti ihtiyacı var mıdır? Her yeni parti kendine az veya çok bir taban bulacaktır. Hele bir dönem devletin üst kademelerinde görev almış kişiler tarafından kurulursa biraz da yüksek bir taban oluşturması daha muhtemeldir.
Her yeni kurulan partinin başarı yakalama olasılığı nedir diye sorarsanız, kanaatim odur ki çok çok azdır. Şimdi birkaç örneğe bakalım; Öncelikle İYİ Parti iyi bir yerde midir? Bence evet, iyi bir yerdedir. Sabredip bazı güncel konularda olumlu tutumlar sergilerse ve iyi bir kullanıp aynı zamanda halkın çoğunluğunun fikriyatına uygun hareketler ortaya koyarsa önü son derece açıktır.  Alternatif bir parti olabilir. İktidar olmak artık parti ile olmayacağı için muhalefet ya da ana muhalefet deyimleri artık bir anlam ifade etmiyor. Ama alternatif parti olarak mecliste söz sahibi olabilir.
Peki yeni kurulmasının ihtimali olan diğer partiler ne olur? Özellikle Ali Babacan ve Abdullah Gül ikilisinin kurmayı planladığı artık herkesçe bilinen partiler başarılı olabilir mi? Öncelikle şunu söylemem gerekiyor; Abdullah Gül gibi aşırı temkinli hareket eden birinin bu partinin kurulmasını başarabilecek mi emin değilim. Parti kurmak için “Pusuda” bekliyor havası yaratıyor bu tavrı. Son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı tavrı sergilemişti, tüm muhalefet partilerin ortak adayı olarak ortaya çıkmıştı ve nihayet bu kararından da vazgeçmişti. Bu hali onu parti kurmada da etkili oluyorsa bu parti kurulamaz. Abdullah Gül aradan çıkarsa kurulma ihtimali daha da yükselir ancak sadece Ali Babacan’ın liderliğinde bu partinin bir yerlere gelebilmesi biraz zor görünüyor. İYİ Parti’nin bile seviyesine ulaşabileceğini sanmıyorum çünkü, İYİ Parti MHP tabanını ve MHP’li küskünleri gayet iyi bir şekilde organize etti. Ali Babacan’ın hitap ettiği tek taban AK Parti’nin küskünleri olacaktır ki onlar da bir kısmı İYİ Parti’de, bir kısmı özellikler Kürtler HDP’de kalanlar da Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiyi beklemektedirler. Demek ki AK Parti’nin darmadağın olmuşlardır. Bu küskünleri tek çatı altında toplayabilseler bile yine de alabilecekleri oy en fazla İYİ Parti’nin oyu kadar olur.
Ahmet Davutoğlu’nun kurmayı düşündüğü partiye gelince, her halde en büyük büyük hayal kırıklığı yaşayacaktır. Ahmet Davutoğlu’nun arkasında bazı kalemler ve köşe sahipleri var ki, “sanırsın çok yetenekli bir insan var ve Türkiye onu iyi değerlendirmemiş o yüzden bu hallere düşmüştür”, öyle yazıyorlar. Bu yazılanlara bakan Davutoğlu da çok büyük hayaller kuruyor ve bu yazılanların halkın görüşü olduğunu sanıyor. Oysa Davutoğlu başbakanlığı döneminde bile halkın nezdinde “sıfırı tüketmek” üzere idi. Denilebilir ki görevden alınarak ona bir miktar iyilik bile yapıldı aksi halde halkın nezdinde çok azalan değerinin tamamını yitirecekti. Şimdi o kalan azıcık değeri basın yandaşları köpürtüyorlar.
Kurulmuş olan Yeniden Refah Partisi hakeza bir başarı elde edemeyecektir. Yine Saadet’ten ayrılan küskünler ile Erbakan özlemi duyan bazı AK Partili küskünler elbette oraya gidecektir. Ama bir Saadet Partisi’nden farkı olmayacaktır.
Tüm bu yeniler ve yeniliklerin hiçbirinin Tayyip Erdoğan’ın sağlığında bir başarı elde edemeyecekleri bir gerçektir. Ya Erdoğan’ın halkın nezdindeki kredisi sıfırlanacak ya da “hak vaki olacak” ki ortaya çıkan boşluktan birileri faydalanabilsin. Başka türlüsü çok zordur. Tayyip Erdoğan’ın kredisi ise bitmek yerine kestikçe dallanıp budaklanan ağaç gibi, önüne engel çıkarıldıkça üstünden atlıyor, o üstünden atladıkça halkın nazarında daha da bir kıymetleniyor. Bu yıllardır bu şekilde devam ediyor. Peki, İstanbul ve Ankara niye böyle oldu diye sorabilirsiniz. Halk Tayyip Erdoğan’ı aldatan etrafında ki ekibe çok kızdı. Partinin içine düştüğü şaşa ve havalara da kızdı, yine Tayyip Erdoğan’a toz kondurmadı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat