Loading...

Maksem’de Tarihi Adım…

Bursa 24 Kasım 2019 10:43
Videoyu Aç Maksem’de Tarihi Adım…
A
a

MHP önceki dönem Osmangazi Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cemil Aydın’ın yıllardır gündemde tuttuğu önemli bir adım kısmen de atılmış oldu.  


Hanife ÖRSOĞLU/Özel haber

Şiirleri en çok bestelenen ve bilindik birçok ilahinin güftekarı Niyazi Mısri’nin 1640’lı yıllarda bugünkü merkez postanenin olduğu yere inşa edilen asitanesi 1940’lı yıllara kadar burada hizmet verdi. Osmangazi Belediyesi Meclisi kasım 2019 oturumunda kısmen de olsa bu önemli şahsın ve asitanesi için bir adım attı. Belediye Meclisi’ni alınan kararla Atatürk Caddesi’nde asitanenin yerinde olan merkez postanenin Maksem Caddesi’ne bakan yüzüne bu vakıf eserinin tarihçesini anlatan bir levhanın asılması kararlaştırıldı.

Bir Adım Daha…

Konuyu sürekli gündeme getiren Cemil Aydın; “Teşekkürler Sayın Mustafa Dündar, Teşekkürler Osmangazi Belediye Meclis Üyeleri, Teşekkürler Sayın Cem Kürşad Hasanoğlu. Bir teklifimiz daha kısmen de olsa hayata geçiyor.  Niyazi Mısri. Türk-İslam Edebiyatının önemli ismi, şair, mütefekkir. Heykel PTT binasının ve çevre arazisinin Niyazi Mısri Vakfına ait olduğunu geçen dönem MHP Grubu olarak Osmangazi Belediye Meclisinde gündeme getirip özelleştirme kapsamında satılmadan kamuda kalmasını, genel ve yerel iktidar olmanın avantajının kullanılmasını teklif etmiştik. Konuya başından beri ilgi gösteren, teklifimize olumlu bakan Sayın Mustafa Dündar, Niyazi Mısri'yi ve vakfını anlatan levhanın meclis kararıyla binaya çakılacağını ifade ederken, levhayı çakma törenine şahsımı davet ederek  teveccüh göstermişlerdir. Niyazi Mısri ve Vakfının levha ile de olsa  Bursa kamuoyunun bilgisine sunulmasını olumlu bulurken asıl amacın bina ve arazinin kamuda kalması olduğu gerçek ve isteğimizi tekrar ifade ediyorum. Ha gayret Sayın Başkan Mustafa Dündar, bir adım daha.” İfadelerini kullandı.

Aydın, Niyazi Mısri Hazretleri’nin vakfına ait arazi üzerindeki tarihi binanın Bursalıların elinde kalması için Osmangazi Belediyesi’ne çağrıda bulundu. Niyazi Mısri Hazretleri’nin 17. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli şahsiyetlerinden bir mutasavvıf olduğunu ifade eden Aydın, “Niyaziye ve Mısriye kolunun, Halvetiye tarikatının kurucusu. 4. Mehmed Han zamanında Bursa’da yaşayan, Bursa-Limni arasında sürgün hayatını geçiren, edebiyat dünyamızın önemli kişilerinden biri. Onun Bursa’da ikamet ettiği dönemlerde yaşadığı ve vakfettiği arazide şu an Ulucami PTT şubesi var. Şeker Hoca Camii’ne kadar Bursa’nın en değerli arazilerinden biri. 2017-veya 2018 yılında özelleştirme kapsamında postane kısmının kamunun elinden çıkarak özel şirketlere geçme durumu mevcut" şeklinde konuştu.

En son yapılan Vakıflar Kanununa göre, tescilli olan vakıf arazilerinin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün uhdesinde kalabileceğine dikkat çeken Aydın, "İstanbul’da Fener Rum Patrikhanesi ve buna benzer vakıf arazilerinin vakfın kendisinin veya şahısların uhdelerinde kaldığını gördük. Osmangazi Belediyesi’ne çağrımız Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile iş birliğine giderek postanenin tekrar kamunun elinde kalmasını sağlaması. Defalarca bu teklifimizi dile getirdik. 2017 veya 2018 yılında özelleştirme kapsamında olan Bursa’nın en değerleri yerinin Bursa’da kalmasını istiyoruz. Niyazi Mısri Vakfı’na ait olduğunun en bariz delillerinden biri de, 1860 tarihli Suphi Bey’in haritasında bu yerin vakfa ait olduğunun belirtilmesi. Ayrıca Mustafa Kara’nın Tarikatlar adlı eserinde bu arazinin Niyazi Mısri Vakfı’na ait olduğu yazıyor” diye konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat