Loading...

Merdiven altı yayıncılığa son!

Türkiye 1 Ağustos 2019 14:58
Videoyu Aç Merdiven altı yayıncılığa son!
A
a

Yaklaşık 1 yıldır beklenen yönetmelik, nihayet dün yayınlandı.Yaklaşık 1 yıldır beklenen yönetmelik, nihayet dün yayınlandı. Son dönemde mantar gibi çoğalarak adeta merdiven altı yayıncılık furyasına dönüşen; personel, teknik donanım ve her türlü sorumluluktan uzak internet televizyonlarına dur deniliyor ve tüm diğer medya hizmet sağlayıcılarının zararlı içerikleri engelleniyor.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu hakkındaki yönetmelik Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre radyo yayını lisans ücreti 10 bin TL; TV yayın lisans ücreti 100 bin TL; isteğe bağlı yayın hizmeti lisans ücreti ise 100 bin TL olarak belirlenmiş durumda.

Anonim Şirket zorunluluğu ve sermayesinin tamamının ödenmiş olma şartı da yönetmelikte yayınlandı. 1 ay içinde lisans başvurusunda bulunmayan kuruluşların yayınları durdurulacak ve yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” resmi gazetede yayımlanarak dün itibariyle yürürlüğe girdi. Yönetmelikle Netflix, PUHU TV gibi oluşumlar lisans almak ve RTÜK’ün yasalarına uymak zorunda kalacaklar.
RTÜK denetimi Netflix, BluTV, puhutv, BeIN CONNECT gibi dijital platformları ve internet üzerinden canlı yayın yapan TV ve radyo kanallarını kapsıyor.

LİSAN ÜCRETLERİ DUDAK UÇUKLATIYOR

Yönetmelikte belirlenen lisans ücretleri yeni gelir kapısının büyüklüğünü de gözler önüne seriyor. Yönetmeliğe göre radyo yayını lisans ücreti 10 bin TL; TV yayın lisans ücreti 100 bin TL; isteğe bağlı yayın hizmeti lisans ücreti ise 100 bin TL olarak belirlenmiş durumda.
Tüm bunlara ek olarak medya hizmet sağlayıcıları yıllık net satışlarından binde 5’ini RTÜK’e ödemek zorunda olacaklar. Lisanslar iptal edilirse ücretler firmalara geri iade edilmeyecek.

İNTERNET SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK ORTAMI SUNAMAYACAK

Yönetmelikle TV dizilerini internete sansürsüz olarak koyabilen TV kanalları artık bunu yapamayacak. Bununla birlikte haber niteliği taşıyan videoların Whatsapp uygulaması üzerinden gönderiminde dahi sıkıntılar yaşanabilecek. Yazım dilinin oldukça karışık ve genelleyici olduğu belirtilen yönetmelik için ek bir fıkra konarak bu kapsamlardan Youtube’un ve Facebook’un çıkarılmaya çalışıldığı da belirtiliyor.


Mevlüt Pamuk
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat