Batuhan ERSEK/ÖZEL HABER

On TV ekranlarında yayınlanan ve Yeni Marmara Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cevat Türe’nin Sunduğu Spor Gündemi Programına Eski Futbolcu Şükrü Fişenk,  Antrenör Murat Vatansever ve Eski Kramponlar Sayfası’ın Kurucusu Salih Fındıkkaya konuk oldu. Programda Bursa Amatör Futbolu konuşuldu.

Kendi oynadığı dönem ile bugünkü futbol ortamının farklılıklarını değerlendiren Şükrü Fişenk ‘’Merinos sahası bizim için ‘Wembley Arena’ gibiydi. Ben oraya keyifle, şevkle gidiyordum. Sabahtan akşama kadar maçları takip ederdik. Bizim elimizde telefon yoktu, kafein almazdık, aklımızda sadece futbol vardı.  Artık futbolcular kimlerle maç yapacağını bile bilmiyor. Ben futbol oynadığım dönemde rakiplerimin maçlarını izliyordum. Şimdilerde ise rakibi bir tek teknik direktörler ya da yardımcıları izliyor. Biz şanssız dönemde futbol oynadık. İşten çıkıp maça gidiyorduk. Şimdi sahalar çok güzel fakat futbolcular sahtekar. Bizim dönemimizde malzemelerimiz kahve köşelerinde dururdu. Formalarımız oralarda içilen sigaralar yüzünden kokardı. Şimdi imkanlar bolca var fakat futbolcu yok. Şimdilerde 244 kulüp var. Ben bu sayıyı doğru bulmuyorum. Bizim zamanımızda genel kaptan yönetimle antrenör arasında bir köprüydü. Artık hocalar takımlarda genel kaptan olmasını istemiyor. Olsa bile dinlemiyor. Genel kaptanlar takımlarda göstermelik bir şekilde bulunuyor. Ben oynadığım dönemde iyi takımlarda oynadım. Gerçekten iyi takımlardı. Fakat şimdiki futbolcular kaçamak dövüşüyorlar. Ben artık keyif almıyorum. Artık çok fazla takım olması nedeniyle futbolcular biri olmazsa diğer takımda oynarım şeklinde düşünüyor. Ne kadar az takım olursa kalite o kadar yükselir. Şimdi önüne gelen takım kuruyor. Hocalar bugün burada, diğer gün orada. Yok böyle bir dünya! Ben eski hocalarımı takdir ediyorum. Takımın başında sezon sonuna kadar kalırlardı.’’ dedi.

Şükrü Fişenk kulüplerin ekonomik yapısı hakkında ‘’Örneğin Yunuselispor geliri olmadığı halde maçlara çıkabiliyor. Süleyman Başkan takımla yakından ilgileniyor. Takımı taksi tutarak maçlara götürüyor. Bölgedekiler takıma hiç destek olmuyor. Boş yere çalışan tesisler var. Işıklar boş yere yanıyor. Giderleri belediye karşılıyor. Eğer belediye bunları kulüplere yüklerse herkes ayağını denk alır. Belediye her semte tesis yaptı. Transfer dönemlerinde futbolcuların bir bölümü zaten kulüp değiştiriyor. Başka takımlara geçen hocalar ise yanlarında bazı futbolcuları da götürüyor. Böyle durumlarda maddi gücü yeterli olmayan kulüpler altta kalıyor. Ben genel kaptanlık yaptığım dönemde formalar belliydi. Şimdi formalar, malzemeler kayboluyor. Antrenörler yüksek maaşlar istiyorlar. Antrenörler bir kulübün çalışanlarıdır. Ancak artık kulübü yöneten bir kimliğe bürünmüş durumdalar. Bu durum kulüplere zarar veriyor. Başka takıma geçtiklerinde güçlü futbolcuları da yanlarında götürerek kulüpleri sıkıntıya sokuyorlar. Sezon içinde iki transfer yapan bir amatör futbolcu, üçüncü ligde oynayan bir profesyonel futbolcu kadar maaş almış oluyor. Her gittiği kulübün malzemesini alıyor, malzemeler kendisinde kalıyor. Ben futbol oynadığım dönemde bir kulübe transferim vardı ve kabul etmiştim. Ardından başka bir kulüp daha yüksek bir miktar teklif etmesine rağmen verdiğim sözden dönmem diyerek teklifi reddetmiştim.’’ İfadelerini kullandı.

Şükrü Fişenk değerlendirmelerine ‘’Semt takımları çok fazla sayıda var. Bunların birleşme ihtimali hem var hem de yok. Örneğin Hürriyetspor kendine bir tesis buldu. Ancak onların kimseyle birleşmek isteyeceğini sanmıyorum. Ancak bu bölgedeki takımlar birleşse BAL Ligi bize az gelir. 3. ligde bile oynarız. Ancak şimdi herkes kendi tesisleri ile uğraşıyor. Birleşsek herkesi yenebilecek güçte oluruz. Fakat bu ortamı nasıl yakalayacağız? Bu dönemde herkes kendini hoca sanıyor. Hepsi tribünlerde ahkam kesiyor. Ben futbol oynadığım süreçte hiçbir zaman, ne bir futbolcuya ne de  bir seyirciye hakarette bulunmadım. Tribünden futbolculara küfür ediyorlar. Futbolcular da buna karşılık veriyor. Bunu doğru bulmuyorum. Önüne gelen kendini hoca sanıyor. Kulüplere de antrenörlere yüksek maaşlar ödedikleri için kızıyorum. Süper Amatör’de, Birinci kümede kulüpler transfer yapıyorlar, fakat bir sonraki sezon mahvoluyorlar. Kulüpler geleceği düşünmüyor, gençlerimizi yok ediyorlar. Ankara’da maç izledim. Orada, bizden bir-iki tık daha iyi futbol oynuyorlar. Ankara’daki maçta hiçbir futbolcu yere düşüp de bir tane bile artistlik hareket yapmadı. Tribünler tıklım tıklımdı. Taraftarlar ailecek maça gelmişti. Gölbaşı yenilmesine rağmen taraftarları Sincan takımını alkışladı. Yaşlı insanların maç izlemeye geldiğini gördüm. Hiçbir futbolcu numara yaparak kendini yere atmadı. Maçın çoğunda futbol oynandı. Bursa’ya geldiğim zaman üzülüyorum. Bursa’da maç izlediğim zamanlar görüyorum. Bazı kendini bilmez taraftarlar küfür ediyor.  Polislere de kızıyorum. Görevlerini yapmıyorlar. Polis taraftarlara yakın olsa o taraftarlar küfür edemez. Orada aileler de maç izliyor.’’ sözleri ile devam etti.

Liglerin son durumunu değerlendiren Murat Vatansever: BAL Ligi’nden bahsetmek istiyorum. Bursa’nın gururu Yıldırımspor’a değineceğim. Sezon başından beri yaptığımız programlarda Yıldırımspor’un üçüncü ligde olması gerektiğini konuşuyorduk. Bu hafta Kütahyaspor’u yendi ve liderliğe yükseldi. Şu anda iki puan önde gidiyor. Kulüp yöneticileri, teknik heyet ve futbolcularını tebrik ediyor, Bursa futboluna katkılarından dolayı tebrik ediyorum.  Gelecek hafta Tavşanlı Linyitspor ile karşılaşacaklar. Bu haftaki maç da çok kritik olacak. Sayın kulüp başkanından taraftarları deplasmana götürmesini rica ediyorum. Böyle bir maçta taraftar desteği çok önemli. Üst lige bu sezon sadece bir takım direkt olarak çıkacak.

Süper Amatör Ligi A Grubu’nda Vefaspor liderliği ele geçirdi. Görükle İpekspor aynı puanla hemen arkasından geliyor. Üçüncü sıradaki Kestel Belediyespor’un ise 32 puanı var. Gelecek hafta çok kritik bir maç var. Görükle İpekspor ile Vefaspor karşılaşacak. Aynı puanda ve liderlik mücadelesi veren iki takım. Bursa’nın derbisi olarak tanımlayabiliriz. B Grubu’nda Mustafakemalpaşa 36 puanla lider. İkinci sırada 29 puanla Gürsu Belediye geliyor. Hürriyetspor ile Mustafakemalpaşa 0-0 berabere kaldı. İki takım da iyi oynadı. Mustafakemalpaşa biraz daha ağır bastı. Hürriyetspor’un genç oyuncuları var ama genç oyuncularla nereye kadar gidebilir acaba? Böyle durumlarda üç veya dört tane tecrübeli futbolcunuzun olması çok fayda sağlar. Çağlayanspor Gürsu Belediye’yi 2-0 yendi. Bunu haftanın sürprizi olarak tanımlayabiliriz. C Grubu’nda Elmasbahçeler 32 puanla liderliğini devam ettiriyor.  Hemen arkasında bir puan farkla Kafkas Gençlikspor bulunuyor. 

Amatör birinci kümede Fatihgücü Spor 46 puanla şampiyon oldu. İkinci Altınok 39, üçüncü Elbeylispor 36 puanla geliyor. Bu haftaki en kritik maç Elbeyli ile Altınok arasında  olacak. 2. grupta Merinosspor 43 puanla şampiyon oldu. İkinci Hürspor 36, üçüncü Yiğitlerspor 36, dördüncü Hüdavendigar 33 ve beşinci İhsaniyespor 33 puanda geliyor. Burada da çok kritik bir durum var. Dört takım ikincilik için yarışıyor. İki grubun da ikincileri henüz belli olmadı. Şunu eklemek istiyorum: Mustafakemalpaşaspor, taraftarıyla lige renk katmıştır. İkinci küme de bu hafta başladı. Bu ligde parası olan iyi takım kuruyor. Olmayan takım da ne kadar hazırlansa da fark etmiyor.  İkinci kümede kalite düşük.

Sezon içinde iki sefer transfer olma durumu sadece Bursa’da olan bir durum değil. Türkiye genelinde bu yaşanıyor. Fakat tabii ki yanlış. Bunun dışında amatör kümede imkansızlıklar devam ediyor. Amatör küme profesyonel lig gibi değil. Aslında disiplinin amatör kümeden başlaması lazım. Başkanlar kendilerine göre hoca arıyor. Ya da başkanları yönlendiren birileri oluyor. Örneğin Yalçın Koşukavak’ı Bursa’ya gelmeden önce neredeyse hiç kimse tanımıyordu. Onu başkanın getirdiği söyleniyor. Ya da başka birisi başkanı yönlendirdi. Amatör kümede hocalar hangi takımla anlaştıysa sezon sonuna kadar götürmesi gerekiyor. Örneğin bazı hocalar var. Kulübün teknik direktörü konumunda ama kulübede bulunmuyor. Bu çok yanlış. Yeterli denetimler de yok. İnsanlar da haliyle böyle durumları soruyor. Bu şekilde olmaz ki!’’ şeklinde konuştu.

Bursaspor-Eskişehirspor maçı hakkında konuşan Salih Fındıkkaya ‘’Bir kayıp yaşadık. Ancak dünyanın sonu değil.  Bu kaybın telafisi Osmanlıspor maçı. Sonrasında Adana Demirspor, bu maçı finalin ilk ayağı olarak görüyorum. Ardından kritik Erzurumspor maçı geliyor.  Osmanlı maçını kazandığımız takdirde Adana Demirspor maçına 30-35 bin kişinin geleceğini düşünüyorum. Zor bir yoldayız. Şu anda misafir olduğumuz TFF 1. Ligdeyiz. Seneye inşallah ev sahibi olduğumuz Süper Lig’e döneceğiz. Çıkamayacağımız düşüncesi aklımın ucundan bile geçmiyor. Kadro yapılan takviyelerle güçlendi. Çok güzel bir seyircimiz var. Bunu gururla söylüyorum. Osmanlıspor, çok zor bir maç olacak. Geçen haftaki mağlubiyeti unutup önümüze bakmalıyız. Osmanlıspor’u da izledim. Eskişehirspor gibi dinamik değil. Eskişehirspor maçından bir ders alındı. Ankara’dan üç puanla döneceğiz ve Adana Demirspor maçına odaklanacağız.’’ ifadelerini kullandı.

Son olarak Salih Fındıkkaya ‘’Amatör nedir? Amatör oyuncu yetiştirmektir. Bu bir basamaktır. Şu anda Sivasspor’da oynayan Mert Hakan Yandaş Bursa çıkışlı bir futbolcu. Demek ki buralardan Süper Lig’e çıkılabiliyormuş. Bazı kulüpler altyapıya yönelmeli. Bazıları da A takımlarına ağırlık vermeli.’’ dedi.