Loading...

Metin Taş: “ENFLASYONU İSTEDİĞİN GİBİ HESAPLARSIN”

Bursa 9 Kasım 2019 09:29
Videoyu Aç Metin Taş: “ENFLASYONU İSTEDİĞİN GİBİ HESAPLARSIN”
A
a
Özel Haber / Büşra Çakır

Prof. Dr. Metin Taş ,On TV'de Mehmet Ali Yılmaz ve Can Ertan'ın konuğu oldu. 
On TV ekranlarına gelen, Mehmet Ali Yılmaz ve Can Ertan’ın hazırlayıp sunduğu “Yüz Yüze” programının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Metin Taş oldu. Yılmaz ve Ertan’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Taş, ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ankara’ya taşınma sürecini aktaran Taş, “Çocukların eğitimiyle ilgiliydi. Çocukları özel okutmamız gerekiyordu, orada imkanlar daha iyiydi. O sebepten dolayı taşındık. Gazi Üniversitesi’ne geçtim. Orada başka iş yapma imkanı buldum. İyi ki de gitmişim. Sonra kürkçü dükkanına geri döndük. Artık emekli olduk çocuklar büyüdü, çok fazla çalışmanın gereği yok diye düşünüyorum. Daha sosyal işlere kendimize zaman ayırmak istiyorum. Ben bahçeyle uğraşmayı seviyorum. Oğlum avukatlık yapıyor, ona biraz yardımcı oluyorum. Çünkü bizim alanda bir boşluk var. Vergi Davaları alanında boşluk gözüküyor. Oğlumun o alanda yetişmesine katkıda bulunacağım, hedefim o” şeklinde konuştu.

“ENFLASYONU İSTEDİĞİN GİBİ HESAPLARSIN”

Enflasyon konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Taş, “Teknik olarak enflasyonu dilediğin gibi hesaplatırsın. Pinpon topuna ağırlık verirsin. Geçmişte gaz yağı lambası gibi bir şey vardı. Şimdiki endeks sepetini bilmiyorum. Ağırlıklarını düşürürsün yani halkın daha çok tükettiği daha çok zam görenlerin belli kat sayıları ağırlıkları var hesaplamak için. Çok zam görenlerin ağırlığını düşürürsün, hiç zam görmeyenin ağırlığını arttırırsın. Bir laf vardır. Hatta ben onu Özer Hoca’nın lafı sanıyordum. Özer hoca meşhur etti bize o lafı. Benjamin Disraeli diye bir kişininmiş o laf. Üç türlü yalan vardır yalan, kuyruklu yılan bir de istatistik. Dolayısıyla o konunun ehli değilim ben. Bende %8 değil, bende daha fazla. Akademisyen maaşları resmi olarak bakıldığı zaman düşük. Ama akademisyen olmak her şeye rağmen iyi .Çok özgür bir çalışma, özgür bir üniversite yapılmadığı için çok rahat bir ortam olduğu söylenemez. Diğer kamu görevlilerine oranla bakıldığında iyi bir meslek. Ancak baktığınız zaman tayin yok. Yani herhangi bir üniversiteye geldiğinde kimse seni sürgün etmez. İşini yaptığın sürece sorun olmaz. Tabi daha önemli alanlarda çalışıyorsan zor. Çünkü gerçekleri söylemen sosyal sorumluğun akademisyenliğin ahlak gereği. Ama aynı zamanda da belli bir noktada risk içeriyor” ifadelerini kullandı.

“FUTBOLU OTURARAK İZLERİM” 

Spor konusunda da değerlendirmeler yapan Taş ,Real Madrid karşısında Galatasaray’ın 6-0 lık skoru için ise şunları söyledi; “Ayın 6 sı olduğu için mi 6 tane? 12 tane de olabilirdi beterin beteri vardır. 12-0 da olabilirdi maç. Futbol çok ilgilendiğim bir alan değil. Maçlar falan gidiyorum ama yani endüstriyel değil.  Bursaspor’a baktığımız zaman maalesef düştük. Yapacak bir şey yok. Ben futbol otoritesi değilim. Ama yani perşembenin gelişi çarşambadan belli olur hesabı gibi düşünebiliriz” Can Ertan’ın ‘Futbol ondan seviliyor orta zekâlı herkesin anlayabileceği bir oyun. Futbolda otorite olmaya gerek yok’ yorumuna ise Prof. Dr. Metin Taş; “Ben oturdum mu izlerim. Yani pozisyonları da şey yaparım ama ben kapalı tribünde izliyordum. Holigan dediğin tipler bir anda “Ayağa, ayağa” diye bağırıyor. Bütün stat bağırıyor. Millet kalkıyor ben oturuyorum. Biri bana “Niye kalkmıyorsunuz?” dedi. Bu adam benim amirim değil ki ben böyle seyretmek istiyorum. Ya da rakip takım gol atıyor ayağa kalkıp hakeme bağırıyor. Dürüstlük prim yapmıyor. Onun için biz üniversitedeki arkadaşlarla bilet aldık yan yanayız problem yok, birbirimizi kolluyorduk.  Ama bu yıl tek başımayım. Bilet kombinem var ama çok fazla gitmiyorum. Çünkü seyircilerden biraz problemli arkadaşlar var, rahat bırakmıyorlar. Hani ben bağırma çağırma anlamında değil orada bir varlık destek var diye düşünüyorum” dedi.

“ULUDAĞ’IN EN GEYİK HOCASI”

Mehmet Ali Yılmaz’ın ‘Sen gelmeden önce biraz ekşi sözlükte araştırma yaptım, Uludağ’ın İdari Bilimler fakültesinde ‘’en geyik hocası’’ yorumunu yapmışlar. Dersleri en çok izlenen denmiş. Şu çok hoş ben de senin arkadaşın olmaktan dolayı onur duydum Türkiye’nin tartışmasız en iyi mali hukuk uzmanlarından birisi diyor senin için ekşi sözlük yazarı. İnsan olması ve öğrencilerine insan gibi davranması denmiş bilgisini paylaşmasına karşın Taş, “Ben başarmadım onu anlatmaya çalışıyorum. Yani kendiliğinden de oldu. Onu da şöyle anlatayım size; üniversitelerde bir öğretim üyesi eğitim fakültesi alanında değilse pedagoji dersi görmüyor. Yani öğretim bilim dersi yok. Dolayısıyla hocalarımızdan asistan olduğumuz dönemde bakarak görerek ya da öğrenciliğinizde gördüğünüz hocalardan birilerini falan rol model alıyorsunuz. Ben asistanlığın döneminde bütün hocalarla derse girdim, nasıl ders anlatılmaması gerektiğini öğrendim. Öyle yapmamaya çalıştım sadece” diye konuştu. 

“ÖĞRENCİNİN İLGİSİNİ ÇEKMELİSİNİZ”

O dönem birlikte çalıştığı hocaların birbirinden değerli olduğunu aktaran Prof. Taş, “Şu tip şeyleri görebiliyorsunuz bir ders kitabı geliyor işte hocamız a, b neyse önemli değil kürsüye oturuyor. Yakın gözlüğünü takıyor, kitabını açıyor kendi yazdığı kitap. Geçen hafta 27. Sayfada kaldık uyduruyorum, şimdi 28’den devam oradan okuyor. Diksiyonda da sorun var. Bazen diksiyon olur etkiler böyle ders anlatılmaz. Öyle durumlarda insanlar da uyuyor. Yani biraz öğrenciyi katmak lazım. Özellikle sıkıcı alanlarda öğrenciyi derse çekmek gerekiyor. Dolayısıyla geyik oradan geliyor. Tutup da kanun maddesini 45 dakika 1 saat boyunca anlatırsak öğrencinin 45 dakikalık derste algılayabileceği maksimum süre 15 dakika. 16. Dakikada kopar öğrenci. O arada siz nabzı tutup ilgisini çekecek bir şey söylediğinizde, yeri gelip konuyla ilgili fıkra anlattığınızda bir espri yaptığınızda öğrenci rahatlar. Bir daha yükleme yaparsınız. Ama hepsi öğrenmiştir. Yani bir tarzım yok. Kendimi değerlendirmedim ama klasik anlayışta benim beğenmediğim anlayışta ders anlatım şeklinin dışına çıkmaya çalıştım. Zaman zaman ölçüyü kaçırmış da olabiliriz. Ama ben kendimden memnum problemim yok. İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde de derse gidiyorum. Arada gitmiyorum mesela, öğrenciler gitmediğim zaman bozuluyor. “Niye gelmedi hoca asistanı falan mı yok?” diyorlar. Hoşlarına gidiyor, benim de hoşuma gidiyor. Siz de motive oluyorsunuz karşınızdaki almak istediği zaman ya da gözünüzün içine baktığı zaman anladığını gördüğünüz zaman o seni de mutlu ediyor” açıklamasını yaptı.   

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU

 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat