Engin ÖZKONUK/Özel haber

 

Şehreküstü Meydanı’nda Bursa Müftülüğü tarafından inşasına başlatılan ‘Tartışmalı’ bina ile ilgili olarak, STK ve Siyasi Partiler meydan olarak kalmasını istiyorlar.

 

STK ve Siyasi Partiler, Diyanet Vakfı’na ait olan arsa üstüne içinde Kütüphane’nin de bulunduğu 3 katlı ‘Gençlik Aktivite Merkezi’ ile ilgili Bursa Kamuoyu da ‘inşaatın yapılmayarak, eski Müftülük binasının yıkılarak kazandırılan alanın, Şehreküstü Meydanı’na kazandırılmasını’ istiyor.

 

Osmangazi sınırları içindeki temeli birkaç gün önce atılan tesisle ilgili muhalefet partileri ilçe başkanları projeyi sert bir dille eleştirmiş, inşaatın durdurulmasını istemişti. Gözler bu konuda sessizliği koruyan Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP Osmangazi İlçe Başkanlıklarına çevrilmişti. MHP Osmangazi İlçe Başkanlığı inşaatla ilgili net tavrını ortaya koyarak; “İnşaattan vazgeçin, Bursalıların sesine kulak verin” dedi.

 

“Yeni Beton Yığınları İstemiyoruz”

 

MHP Osmangazi İlçe Başkanı Seyfi Seyfioğlu, 15 Temmuz Demokrasi Alanı ve Şehreüstü'nde Diyanet Vakfı tarafından yapılmak istenen bina için;"Bahse konu mevkiiye inşa edilecek yeni bir beton yığını yerine, Bursa halkının kaynaşıp, kent insanının kucaklaşacağı, Hanlar Bölgesi'nin girişini oluşturan, Ulucami'nin de önünü açan bu yer, bırakın meydana katılsın" ifadesini kullandı. Seyfioğlu; “2015 yılında dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe' nin onayı ile Bursa Osmangazi Şehreküstü meydanında bulunan Bursa İl Müftülüğü binasının yıkılıp, bulunduğu mevkiiyi meydana eklemek istemişlerdir. Ancak 2015 yılında başlanan ve 2017 yılında yapımı tamamlanarak şu an faaliyette bulunan İstanbul yolu güzergahında ki Bursa İl Müftülüğü binası 3000 kişilik camii, 800 kişilik konferans salonu, lojmanlar ve sosyal tesisler ile birlikte hizmet vermektedir. Buna rağmen Bursa Müftülüğü mevzuattaki yasal boşluklardan yararlanarak yıkılan yere tekrar aynı şekilde müftülük binası yapmak istemektedir.” dedi.

 

“Ulucami’nin Önünü Açın!”

 

Seyfioğlu; “Dolaysıyla Şehreküstü'de yıkılan Müftülük binasının yerine tekrardan bir bina inşa etmek ile birlikte şehrin bütün güzelliklerinin bulunduğu, insanların sosyalleştiği, kaynaşarak bir uyum içinde olduğu meydanın ihtişamı ve görünürlüğü açısından hoş bir görüntü ve izlenim oluşturmayacağı, bahse konu mevkiiye inşa edilecek yeni bir beton yığını yerine, Bursa halkının kaynaşıp, kent insanının kucaklaşacağı, Hanlar Bölgesi'nin girişini oluşturan, Ulucami'nin de önünü açan bu yer, bırakın meydana katılsın, Şehreküstü'ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı bu sayede genişleyerek Ulu Caminin silueti ve Şehreküstü Meydanı'nın görünümünün doğal hali ihtişamını koruması gerekmektedir. Unutulmasın ki; Kent meydanları toplumsal yaşamda çok önemli bir role sahiptir ve Meydanlar, kentte kamu iletişimi ve katılımını canlı tutar, sosyal etkileşim için gereken ortami sağlamaktadır. Buna ek olarak, meydanlar Kentin işleyiş mekanizmasında önemli bir yer tutmaktadırlar. Kent meydanları, sadece insanların siyasi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel ihtiyaçları da karşılamaktadır.Meydanlar bireylerin sosyalleşmesine, farklı duyguları hissetmelerine neden olmakla birlikte, farklı kültürel geçmişlere sahip bireylerin biraraya geldiği buluşma ve toplanma mekanları olarak da hizmet vermektedir. Bütün bunlar doğrudan bireylerin algısına hitap etmektedir ve onların psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Gündelik hayatta yoğun stres ve trafik karmaşası ile dolu olan modern şehirlerde, bireylerin talepleri doğrultusunda tasarlanan mekanların bulunması vatandaşlık hakkıdır. Kent kamuoyu 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na yeni bina değil, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin girişi olan meydanın genişlemesini istiyor. Diyanet İşleri Başkanlığının' da bu çağrımıza kayıtsız kalmayacağı kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.