Bursa Atatürk Stadyumu’nun yıkılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Bursa Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yönetimiyle katıldığı törenle hizmete açıldı geçtiğimiz ay bilindiği gibi.

Bu ay içinde birkaç kez gittim, dolaştım arkadaşlarla…

Millet kıraathanesi, sıcak su çeşmeleri, peyzaj alanları ve yürüyüş alanları ile Bursa'nın nefes aldığı bir yer olduğunu gördüm.

42 bin metrekarelik alanda oluşturulan Bursa Millet Bahçesi, yerin altındaki 480 araçlık otoparkıyla kent merkezindeki trafiğe de nefes aldıracak.

Koşu pisti, termal suların aktığı şadırvanlı çeşme, yeşil alanlar, su gösteri alanları ve 500 metrekare alanlı Millet Kıraathanesi'nin bulunduğu Millet Bahçesi, kentteki endemik bitki çeşitliliğini de ortaya koyan bir botanik alan görevi görüyor.

Bursaspor'un 2010 yılındaki efsane şampiyonluğunu yaşadığı ve 5. büyük unvanını alışının mekânı da olan Millet Bahçesi, Bursaspor köşesiyle de futbol severlere güzel anılarını yeniden canlandırma olanağı sunmaya aday bir mekân olmuş.

 

* * *

 

500 Metrekare alanlı Millet Kıraathanesinde henüz yapım çalışmaları sürmekte.

Malum açılış, ülke genelindeki yeni 13 Millet Bahçesi ile Başkan Erdoğan tarafından telekonferans yoluyla birlikte açılmıştı.

Henüz alanda tuvalet sorunu sürmekte…

Tamamının kullanıma açılışı sanırım bir süre daha sürecek gibi.

İşte bu 500 Metrekarelik kapalı Millet Kıraathanesinin tam üzerindeki boş alanda bir yıllığına hizmet görecek geçici bir kapalı alan oluşturulmuş.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Dijital Gösterim Merkezi adı altında bir proje için oluşturulmuş.

Bursa’nın da yer aldığı yedi ilde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından oluşturulanDijital Gösterim Merkezlerinden birisi de bu mekân.

Geçtiğimiz hafta İletişim BaşkanlığıBursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı’nın davetiyle mekânı ziyaret ettik.

 

* * *

 

Bu buluşma vesilesiyle İletişim Başkanlığı’nın amaç, hedef ve etkinlikleri ile Bölge Müdürlüklerinin yapılandırma süreçleri konularında bilgilendik.

Milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunan İletişim Başkanlığı, bu ay ‘15 Temmuz Milletin Zaferi’ temalı Dijital Gösterim ile başlamış bulunmakta.

15 Temmuz zaferini unutturmamak adına hazırlanan Dijital Gösterim MerkezindeFetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında milletin verdiği mücadele ve kazanılan zafere ilişkin önemli anlar Temmuz ayı boyunca dijital ortamda sergilenmiş olacak halka.

Dijital Gösterim Merkezi, hafta içi ve hafta sonu 12.00-20.00 saatleri arasında vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Her ay içeriklerini farklı bir tema ve kavram üzerine geliştirecek olan Dijital Gösterim Merkezinde, gelecek aylarda,  Başkan Erdoğan’ın öncülük ettiği SİHA, Anadolu Uçak Gemisi, Hürkuş gibi Türkiye’nin yerli ve Milli olanaklarla geliştirdiği üstün teknolojiye sahip savunma sanayii üretimlerinin dijital haritalama gösterimi yapılacak.

İletişim BaşkanlığıBursa Bölge Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, 360 derece görsel deneyim alanında 30 Ağustos Zafer Bayramı, Selçuklu Mimarisi, Göbeklitepe, Anadolu’nun Yüzleri gibi tarihi ve kültürel temaların da dijital gösterimlerinin gerçekleştirileceğini belirtti..

Ayrıca Ara Güler, Necip Fazıl Kısakürek, Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi tarihi şahsiyetlerin dijital hologram gösterimlerinin de yapılacağı merkezlerde aynı zamanda Türkiye’nin 2023 hedefleri ve mega projeler gibi atılımlar da ziyaretçilere sunulacağını da sözlerine ekledi Gölbaşı.