.

Elif Kuş BEŞİK/ Özel Haber 


Geçtiğimiz hafta “Cemevi” tartışmaları ile alevlenen MHP’li Bülent Erden-Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz cephesinde ikinci raund! 
Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Bülent Erden, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz için hazırladığı ara dönem karnesini sosyal medya üzerinden paylaştı. Erden; Türkyılmaz’ın 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Mudanyalılara verilen sözler üzerinden videolu bir paylaşım yaptı. Erden; “Verilen Sözler -64-, Gerçekleşen Sözler -0-” paylaşımını yaparak verilen sözlerin tamamını da yazdı. 


“İş yapmıyor, çenesi çalışıyor!”


Erden; “Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz seçim vaadi olarak Mudanyalılara onlarca söz verdi. Bunları yerine getirmesini beklerken Büyükşehir Belediyesi ile Kamu Kurumlarına haksız ithamlarda bulunarak suçladı. Biz MHP olarak bu vaatlerin verilen sözlerin bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz. O koltuğa 5 yıl daha oturduysan sorumluluğunu da yerine getirmek zorundasın. Eğer yatırım gücün yoksa neden söz verdin. Muhalefetin görevi belediye başkanı ile çene yarıştırmak değil, verilen sözlerin yerine getirilmesini sağlamaktır. Mudanyalıların özlemle beklediği sözlerin biran önce gerçekleştirilmesinin sorumlusu başta Türkyılmaz olsa da muhalefet olarak bizden destek isterse, Mudanyalıların menfaatine olacak her yatırımın yanında dururuz. Ancak Türkyılmaz bunu yapmak yerine her ortamda muhalefeti sorumlu tutan açıklamalarda bulunuyor. Mecliste bizden ses çıkmaz ise bu sefer duruyor, kendi partililerini eleştirmeye başlıyor. Mudanyalılar, Mudanya’da yaşamanın bedelini iş yapmaktan daha çok çenesini çalıştıran bir belediye başkanına sahip olarak ödüyor. Bizi üzen verilen sözlerin yerine getirilmemesi noktasında engellemeler olduğu iddia edilmesine rağmen ortada gerekçeler yok. Süreci takip edeceğiz.” Dedi. 


İşte 64 Maddelik Verilen Sözler;
2014

1- Mudanya Tirilye tipi zeytinimizi kimliğine kavuşturacağız
2- Üniversite binaları kampüsler halinde olacak
3- Eğitim Vadisi projemiz var
4- Spor Vadisi projemiz var
5- Kent içinde ki eski yapıların tamamı Tirilye’de ki yapıların tamamı dahil orijinal haline eski haline kavuşturulacak. 
6- Ulaşım trafik ve otopark birbirine bağlantılı, en büyük sorun bu. Güzelyalı’dan Mudanya Arnavutköy’e kadar giden bir tramvay projemiz var.
7- Kırık yollarla trafiği rahatlatacağız, kent içi yollarla birlikte trafik sorunu da bitmiş olacaktır
8- BUDO’nun bulunduğu alanı Cumhuriyet Meydanı Haline dönüştürüyoruz. Cumhuriyet alanında insanlarımızın buluşma noktaları, Cumhuriyetin tüm değerleri sanatsal gösterilerin yapıldığı, konserlerin yapıldığı açık hava tiyatrosunun, amfi tiyatro, cep sinemalarının olduğu Atatürk Meydanı ile birlikte engelsiz parklarımızla birlikte mükemmel bir parka dönüşüyor. 
9- Cumhuriyet Meydanında Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün Selanik’te doğduğu evin birebir aynısını yapıyoruz.
10-Yıldız Tepe mezbelelik halinde, heyelan bölgesi, görüntü kirliliği var, güvensiz bir bölge. Minibüs duraklarını içeriye alıyoruz. Yolu arkaya alıyoruz, bakın tüp geçitten geçiriyoruz. O heyelanı önlüyoruz. 
11-Mütareke Meydanı’nın ön tarafında bulunan tarihi değeri olan bir Ziraat Bankamız var. Ziraat Bankası ile görüşmelerimizde Mudanya’ya kazandırabilirsek, belediye olarak alabilirsek onlara bir yer göstereceğiz yapacağımız esnaf sarayında. Ziraat Bankası’nın bulunduğu binayı da Mudanya Kütüphanesi olarak hizmete sunacağız. 
12-Tirilye’ye ait kızlar-Kadınlar plajı şimdiki hali mezbelelik. Burayı yeşili ile bütünleştirip mükemmel bir hale getiriyoruz. Altıntaş, Altınkum, Beyaz Kayalar, Güzel Yalı’da Motel Köksal önünde ki plajda Sıemens altında ki Demirhane plajlarında, Triliye’deki kadınlar plajı Eşkel plajı,Eğerce, Söğütpınar, Ayazma plajı ve bütün sahil tertemiz olacak, düzenlenecek . Hepsinde su ve tuvalet ihtiyacı giderilip ücretsiz olacak. 
13- Mudanya’da ki en güzel camiyi ben yapacağım. Cami mimarisine uygun, dış görünümüyle, teknolojinin tüm gelişmiş nimetlerinden faydalanacak doğal gazı, aydınlatmasıyla, bahçesi ile birlikte avlusu ile birlikte. Şadırvanı, misafirhanesi, kütüphanesi olan mükemmel bir camiyi biz yapacağız. 
14- Mudanya’mızda en güzel Cemevini biz yapacağız. 
15- Biz Mudanya’mızda sıfır işsizlik sıfır yoksulluk anlayışı ile yola çıktık. 
16- Benim Belediye Başkanı olduğum Mudanya’da hiçbir insan, hiçbir çocuk yatağına aç girmeyecek. 
17- Deprem envanterini çıkartacağız. İnsanlarımızın hemşehrilerimizin asla sağlıksız yapıda oturmasına izin vermeyeceğiz. 
18- Hemşehrilerimizin depreme karşı bilgi sahibi olması için uzmanlarca bilgi verilecek.
19- Afet anında toplanma yerlerini yapacağız.
20- Köyler için sabit köylü pazarları yapılacaktır. 
21- Adil ve eşit olacağız, hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz.
22- Mudanya merkezde verilen hizmetler neyse, Evciler’den Altıntaş’a, Hançerli'sinden Çınarlı'sına varana kadar, Tirilye, Güzelyalı dahil bugüne kadar olduğundan çok daha fazla hizmeti Hayri Türkyılmaz’ın Belediye Başkanı olduğu bir Mudanya Belediyesi’nden alacaklardır. 
23- 30 Mart akşamına kadar çok sevdiğim partimin belediye başkan adayıyım ama bütün hemşehrilerim bilsin ki 31 Mart’tan itibaren tüm Mudanyalıların Belediye Başkanı olacağım. 
24- Uzmanlarla imar planı hazırlayacağız. Çağdaş bir kentte olması gereken, yeşil alanları, yolları, parkları, otoparkları, okul alanları, hizmet alanları dahil her şey hesap edilecek ve Mudanya’mız geleceğe böyle taşınacak. O imar planı asla bir daha değiştirilmeyecek, yandaş olmayacak. Mudanya’da artık paydaş hemşehriler olacak. Mudanya’da yaşayan tüm hemşehrimiz Mudanya Belediyesi’nin paydaş hemşehrisi olacak. Buda bizim ana ilkelerimizden biri. 
25- Diyoruz ki Mudanyalı hemşehrimizle, birlikte yöneteceğiz, ‘Biz yaptık oldubitti yok.’ Dayatmayacağız, diretmeyeceğiz, dayanışma içerisinde el ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz. Mudanya’mızda hemşehrimizin istediği her şey olacak. Mudanyalı hemşehrimizin istemediği bir şey asla yapılamayacak, bir başkasına da yaptırılmasına izin verilmeyecek. 
26- Mahalle komitelerini kuruyoruz. Herkesin hatta ufacık bir çocuğumuzun görüşünü, katkılarını alarak onlarında görüşleri doğrultusunda projemizi en ideal hale getireceğiz. Sürekli halkın içerisinde olan birisiyim zaten
27- Göreve geldiğimizde Belediye Başkanlığı kapısını söküp atıyoruz. Yetinmiyoruz belediyede ki tüm birimlerin kapısını söküp atıyoruz. O belediye artık halkın belediyesi olacak. 
28- Şu mesajı vermek istiyorum, belediyede çalışan, alın teri döken tüm insanlarımız tüm çalışan kardeşlerimiz rahat olsunlar. Hiç kimsenin ekmeği ile oynamayacağım. Bunu herkes böyle bilsin. Hiç kimsenin ekmeği ile oynamayacağım diyorum, Mudanyalı hemşehrimin tümü bilsin ki bizim mutluluğumuz başkalarının mutsuzluğu üzerine olmayacak. Bizim sevincimiz başkalarının üzüntüsü üzerine olmayacaktır. Hiç Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız. 
29- Bu güne kadar hep mağdurların, hep mazlumların yanında yer almış birisi olarak, hep emekten yana tavır koymuş birisi olarak, hep çalışandan yana üretenden yana, haklıdan yana, haktan yana tavır almış birisi olarak bundan sonra ki yaşamımda ölene kadar böyle devam edecek. O çalışan insanlarımız rahat olsun. 
30- Mudanya ilk defa bilimle buluşacak, halkın beklentileri ve sorunları ilk defa bilimle çözülecek. Mühendis anlayışı ile çözülecek. Mudanya’mızda ilk kez bir mühendis Belediye Başkanı olacaktır. Bu Mudanya’mızı geleceğe taşıma açısından çok önemlidir.
31- Kadına şiddetin hiç olmadığı bir kent haline dönüşeceğiz. 
32- Mal varlığımı belediyenin kapısından girmeden açıklayacağım. Mal varlığımı belediye kapısına asacağım.
33- Kuracağımız WEB TV’de Mudanya Belediyesi WEB TV’sinde hep olacaktır. Yalnız ben değil, eşim dahil çocuklarım dahil. Hepsinin mal varlıkları orada olacaktır. Herkes, tüm Mudanyalı hemşehrilerim evlerinde otururken bir düğmeye basacak, benim mal varlığımda ki varsa değişim aile efradı ile birlikte hepsini göreceklerdir. İnşallah ben şunu da biliyorum, o belediye de beş yıl bittiğinde mal varlığımız azalacağını da biliyorum. 
34- 30 Martta diyoruz ki, 31 Mart’ta tabela asacağız, ‘Gülümseyin Nilüfer desiniz ’diyor, Mustafa Başkanım Geçit Köprüsü’nden sonraya asacağız ‘Gülümsemeye devam edin Mudanya’dasınız ‘ diyeceğiz. İnsanlarımız Mudanya’da da gülümseyecek, insanlarımız Mudanya’da mutlu olacak. 
35- Ben Necati Başkan’ında kazanacağına inanıyorum. Biz asla Büyükşehir Belediyesi’nden gelecek paraya bakmayacağız. Kendimiz kazanacağız, kendimize güveniyoruz. Oradan geleceklerle başka hizmetler sunarız. Bize ayrılan zaten bir pay var, biz o hakkımızı da alırız. 
36- Ne Mudanya’nın, ne de Mudanyalı hemşehrimin hakkını kimseye yedirmeyiz. 
37- Köylerimizde toprak analizlerini yapacağız. Tarım aletlerinin traktörlerin lastiklerini dahi bir telefon edecekler, Mudanya Belediyesi yerinde yapacak. 
38- Arazi yollarını yapacağız. 
39- Camilerin okulların temizliğini biz yapacağız. Parklarımızın temizliğin mezarlıkların düzenlemesini dahi biz yapacağız. 
40- Bütün cenaze masrafları belediye tarafından karşılanacak. 
41- Her köyümüzde sondajlar yapacağız, su çıkartacağız, su depolarını yapacağız. 
42- Yapacağımız köylü pazarlarıyla ürettiklerini satacaklar, daha çok kazanacaklar zevk alacaklar. Köylümüz yeniden milletimizin efendisi olacak. 
43- Köylerimiz belediyeden en fazla hizmeti alacaktır. Bunu bizden bir başkasının yapması mümkün değildir. 
44- Bir telefon yeter, hangi köy olursa olsun orada gider nikah kıyarım.
2019
45- Sağlık kart ve halk kart
46- Altın Yıllar Yaşam Köyü
47- Çağrışan Çocuk Meyve Ormanı
48- Bademli Doğal Yaşam ve Spor Merkezi
49- Cumhuriyet Meydanı projesi ‘otopark ve Cumhuriyet Meydanı’
50- Agah Bursalı Yaşam Ormanı
51- Kuracağımız benzin istasyonu ile tıpkı yatlarda olduğu gibi çiftçiye ucuz maliyetine mazot vererek desteğimiz sürecek. 
52- Asfalt Şantiyemizi kurarak bütün köy, arazi yolları asfaltlanacak bu da bizim sözümüz. 
53- Hasköy Soğuk Hava Deposu
54- Tarım ve kongre fuar merkezi
55- Kadın Dayanışma ve Üretim Evi
56- Myrleia Arkeo Park Müze
57- Tirilye, ‘Sakin Şehir Tirilye’ unvanına kavuşacak.
58- Tirilye’de Rumlardan kalma zeytinyağı fabrikası var. Kamulaştırılıp Tirilye Zeytinyağı Enstitü ve Müzesi olacak
59- Tirilye Sanat Evi
60- Kültür Otobüsü
61- Girit Mutfağı Akademisi
62- Gençlik Bilim Merkezi
63- Kadın ve Genç Yaşam Evi
64- Onunla ilgili yaptığımız çalışmayı biliyorsunuz, Cemevi ile ilgili yer tahsisi yapıldı, projesi hazırlandı, ruhsatı da hazır. Önümüzdeki dönem bitirilecek. Projemize almadık, almamıza gerek yok çünkü yapıyoruz. Yaptığımız ve benimde içinde olduğum bir proje. Cemevi için Mudanya’mızın en güzel yerinde 29 yıllığına bir yer tahsisi yapıldı. Bununla ilgili projesi hazırlandı, ruhsatı da kesildi önümüzdeki günlerde işte bu süreçte bir temel atma süreci vardı. 31 Marttan sonra temelini atarak inşallah kısa sürede Cemevimizi de bitireceğiz. Barışın ve kardeşliğin başkentinde her alanda olduğu gibi dinlerin de kardeşliğini yaşatmış olacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.