Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı'nın önceki günkü oturumunda uzunca süredir tanık olmadığımız tartışmalar ve de sonucuna şahit olduk.
Muhalefeti, iktidarı herkes eteklerindeki taşları döktü.
Sonuç;
Her ay BUSKİ su faturalarıyla abonelerden alınan paraların ortalama yıllık tutarı olan 204 milyon lira bundan böyle vatandaşın cebinde kalacak.
Meselenin aslını bir cümlede aktarsak da meclis toplantısında yaşanan detaylar o kadar değildi.
En baştan anlatalım.
Malum BUSKİ su faturalarının yüksek miktarda gelmesi uzunca süredir Bursa kamuoyunda tepkilere neden olmaktaydı.
Zira bu durumu CHP ve İYİ Parti'nin başkanları da çeşitli eylem ve toplantılar yaparak bu durumu dile getirmeleriyle hedef tahtasına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuldu.
Hatta suya zam yapıldı açıklaması olmamasına rağmen,"Gizli zamlar geldi. Su faturaların yüksek gelmesi bu sebeptendir" şeklindeki asılsız algı sanki gerçekmiş gibi şehir efsanesine dönüştü.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ faturaları ile BUSKİ faturaları Bursalılara "Bakın nasıl kazıklanıyoruz" diye gösterildi.
Ama gerçek böyle değildi.
Çünkü İSKİ su faturalarında su metreküp birim fiyatı ile BUSKİ metreküp birim fiyatı neredeyse denk.
Tek fark, 2010 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi'nce hem de 'oy birliğiyle' alınan karar, yasanın ön gördüğü Katık Atık Toplama Bedellerinin tahsisi için BUSKİ su faturalarına ek kalem olarak konulup vatandaştan toplanması ve bu paraların da ilgili 17 ilçe belediyesine aktarılması yönündeydi.
Gelinen nokta da görüldü ki, bazı büyükşehir belediyelerinin bu yasası uygulamayıp Katı Atık Bedeli almama yoluna gitmiş.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ise tam tersi yasaya dayandırarak aldığı meclis kararını uygulamaya geçmiş.
Ortaya da şöyle bir sonuç çıktı.
Su metre küp birim fiyatı neredeyse aynı olan yasası uygulamayan bazı belediyeler ile BUSKİ'nin faturası karşılaştırıldığında haliyle genel toplam da yüksek görülüyordu.
Hesap bu kadar net ve sabitken muhalefet su faturalarının metre küp birim fiyatlarının Türkiye'de en yüksek uygulanan kentin Bursa olduğu algısı yaymaya çalışarak muhalefet dışına çıkmıştır.
Belediye Başkanı Aktaş'da, 30 büyükşehir içinde en ucuz su içen iller arasında Bursa'nın 13'ncü olduğunu açıklarken de şu önemli ayrıntıyı vurguluyordu:
"Su faturalarının yüksek gelmesine en önemli etken suyu az da kullansanız çok da kullansanız mesken ve işyerlerinin büyüklük-küçüklük oranına göre değişen miktarlarda sabit alınan "Katı Atık Bedeli"dir. Ayrıca BUSKİ marifetiyle toplanan miktar 17 ilçe belediyesinin talep ettiği oranda alınmaktadır. Ayrıca bu paralar toplandıktan sonra kuruşuna kadar ilçe belediyelerine yasa geriyi iade edilmektedir"
Başkan Aktaş'ın her daim konuyu gündeme getirmesine rağmen faturanın kimilerince kendisine kesilmek istenmesine tepkisi, etkili oldu.
Hafta içinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşmesinde Katı Atık Bedeli'ni İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Konya, Sakarya, Eskişehir gibi 18 ili örnek vererek yasanın tüm şehirlerde denk uygulamaya geçilinceye kadar toplamayacakları yönünde ilk meclis toplantısında karar alacaklarını aktarmış.
Başkan Aktaş, ardından da devam eden AK Parti İlçe Kongrelerine katılımlarındaki konuşmalarında perşembenin gelişini çarşambadan gösterircesine, "Su faturaları üzerinden beni vurmaya çalışanlara meclis toplantısında el mi yaman bey mi yaman görecekler" diyerek aslında olacakların ipucunu veriyordu.
Öyle de oldu.
Önceki gün yapılan meclis toplantısında Başkan Aktaş şöyle bir önerge verdi.
BUSKİ faturalarına Katı Atık Toplama Bedeli başlığıyla eklenerek 17 ilçe belediyesi adına toplanan paraları ekim ayından geçerli olmak üzere alınmayacağını, ilçe belediyelerinin ise toplayıp toplamaması kendilerine bırakılacağı yönündeydi.
Önergeye ilk itiraz CHP'li Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan'dan geldi.
Nitekim de CHP'li Başkan Sertaslan, Katık Atık Bedeli'nin BUSKİ faturalarıyla toplanmasının yasal olduğunu aksi halde kendilerinin toplamasının şikâyet konusu durumunda zimmet çıkarılabileceğini söyledi.
Sertaslan'ın itirazına cevap MHP Gemlik ve Büyükşehir belediyeleri mecilis üyesi Osman Durdu'dan geldi.
Osman Durdu, "Vicdanen ve ahlaken muhalefet partileri Bursa'da bindiği dalı kesmiştir. Önce hesap soracaksa muhalefet partileri gidecek il başkanlarına,'niçin bodoslama çıktınız, popilizim yaptınız? Al işte Alinur başkan da şimdi bunu yaptı' demelidir" sözlerine salondan alkış geldi.
Ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Osman Ayradilli de, önerinin kendi guruplarında değerlendirilip daha sonraki meclis toplantısında oylanması için süre istedi.
Bunun üzerine Başkan Aktaş, meselenin çok açık ve net olduğunu, vatandaşın menfaatine olacak bir işin üzerinde değerlendirilecek bir şey olamayacağını söyleyerek önergesinin oylanmasını talep etti.
Bu sırada Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve İznik Belediye Başkanı Kağan Ali Usta, Katık Atık Bedeli toplanmamasında ciddi bütçe açığı oluşacak olmasına rağmen vatandaşın menfaatine alınacak bir karar olduğunu ve bakanlıkça bir denklik sağlanıncaya kadar ilçe halkından bu bedeli almayacaklarını ifade ettiler.
Salonda bunlar yaşanırken CHP ve İYİ Parti gruplarında müthiş bir telefon ve mesaj trafiği yaşanmaya başlandı.
Öyle ya, canlı yayından toplantıya izleyen muhalefet partili yöneticilerin meclis üyelerine gönderdiği talimatlar doğrultusunda karar vereceklerdi.
Tartışmaların ardından geçilen oylamada AK Parti, İYİ Parti ve MHP'nin evet oylarına karşın CHP grubu çekimser oy kullandı.
Böylece, Bursa'nın aylardır gündemini meşgul eden iktidara göre Katık Atık Bedeli muhalefete göre su bedeli parası tartışması alınan oy çokluğu kararıyla son bulmuş olacaktır.

* * * *

CHP ŞU DÖRT SORUYU SORMALIYDI

- Katık Atık Beleli almama kararı için neden bugüne kadar beklediniz?

- CHP ve İYİ Parti olarak konuyu gündeme getirmeseydik Katık Atık Bedeli almaktan yine de ferakat edecek miydiniz?

- Devlet yönetiminde söz sahibi iktidar partiniz bugüne kadar Katı Atık Bedeli'ni niçin 19 büyükşehir belediyesinden de alınması şartını işletmezken Bursa'nın da içinde yer aldığı 9 büyükşehirde yaşayan vatandaşlardan toplandı?

- Bugüne kadar toplanan paralar geri iade edecek mi?

* * * *

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI
TRİBÜNLERE OYNUYOR

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçe halkının kendisine verdiği Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi görevini pek çok kez mazeret belirterek yerine getirmiyor.
Türkyılmaz'ın bu konuda iki bahanesi var.
Birincisi, Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantıları'nın ne zaman yapılacağına ilişkin tarih ve saatinin kendilerine son gün iletiliyor olmasıymış!
Bunun için de belirtilen tarih ve saate verdiği randevuları iptal edemeyeceği için meclis toplantısına katılamıyormuş.
Bu durum mecliste öyle belirgin hale geldi ki, temmuz ayı toplantısında CHP Grubu sözcüsünün Hayri Türkyılmaz'ın yine mazeretli oylanması talebine, MHP Gemlik Belediye Meclis Üyesi Osman Durdu red oyu kullanmıştı.
Bu güne kadar mecliste böyle bir duruma ilk kez karşılaşıyoruz.
Osman Durdu'ya bu davranışının gerekçesini sorduğumuzda yanıtı şöyle oldu:
"Buradaki yaklaşım, usul, nezaketsizliktir bizi rahatsız eden. Şimdi sen halkçıyım diyeceksin halkın meclisine katılmayacaksın. Başkan Türkyılmaz'ın halkın meclisine gelmeme gerekçesi olamaz. Ayrıca Hayri Başkanın toplantılara katılıp bilgi ve tücrübeleriyle meclise katkı sağlamasını bekleriz"
Osman Durdu'ya, Hayri Başkanın toplantılara katılmama yönündeki diğer bir bahanesinin,"Oy çokluğu onlarda olduğu için nasıl olsa onların dediği oluyor" dediğini hatırlatınca:
"O zaman iktidar partisinin dışında kalan hiç bir meclis üyesi gelmesin. Mudanya halkının sorunlarını kim gündeme getirecek?"
Osman Durdu ayrıca Türkyılmaz'ın geçtiğimiz perşembe günkü meclise gelmemesi halinde aldıkları grup kararı gereğince mazeret yoklamasında red oyu kullanacaklarını ama neyse ki, Hayri Başkanın kısa süre de olsa toplantıya katıldığını söyledi.


Ama Hayri Başkan yapacağını yine yaptı.
Meclis toplantısının ilk oturumuna sadece 10 dakika katılıp salondan da ayrılırken çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından şöyle paylaştı:
"Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeyiz. Eylül ayı olağan meclis toplantısı 1. birleşimine katıldık. Meclis üyelerimizle birlikte gerek Mudanyamız gerekse de tüm Bursamız adına alınan kararların takipçisi olmaya devam edeceğiz"
Anlaşılan o ki Başkan Türkyılmaz, tepkilerden olsa gerek meclis salonunda olduğunu gösteren fotoğrafını paylaşmak için katılım göstermiş.