Son küresel pandemi krizi ile birlikte; hem ekonomilerde hem de işletmecilik alanında bazı duvarlar yıkılıyor ve yerlerine yeni kurallar, kavramlar ve paradigmalar geliyor.

Pazar payı da, değişime uğramaya aday kavramlardan biri…

Çünkü perakende sektöründeki yeni gelişmeler sonrasında; pazar payının cüzdan payı ile karşılaştırılması bir zorunluluk haline geldi.

Yani… Cüzdan payı, pazar payının önüne geçmeye başladı.

Dünya ölçeğindeki birçok şirket, cüzdan payını daha çok önemsemeye ve gelecek planlarını buna göre oluşturmaya başladı. Çünkü cüzdan payının sadık müşteri ile artacağını herkes biliyor artık…

Yani; istatistiklere giren pazar payı kriterinin pabucu dama atılmaya başlandı.

Bu korona virüs döneminde; özellikle e-ticaret ile başlayan yeni akım, müşteri sadakatinin de ön plana çıkmaya başladığı bir süreci işaret ediyor.

Özellikle sokağa çıkma yasağının yaşandığı Mart-Haziran-2020 sürecinde insanların evlerinden sipariş ettikleri mal siparişlerini zamanında, sağlam ve sorunsuz bir şekilde müşteri adreslerine teslim etmeyi başaran firmaların çoğu müşteri sadakati de yarattılar.

Bunların çoğu da süpermarket firmaları….

                        TURİZMDE FRANSA VE ABD KARŞILAŞTIRMASI

Cüzdan payının bir başka başarı ölçütü olan pazar payına göre daha öne çıkmasının temel nedeni daha net görülebilir ve müşteri sadakati ile daha kolay ulaşılabilir olmasıdır.

Daha açık bir söylemle; müşterinin bir şirket tarafından sunulan mal veya hizmet alımları için ayırdığı paranın ne kadarının şirkete, ne kadarının ise diğer rakiplere aktardığı önem kazanmaya başladı.

Artık birçok şirket için, pazar payı değil, cüzdan payı ölçütü BAŞARI için anlam taşıyor.

Müşterilerinizi sizin markanızdan son derece memnun olabilir ve tavsiye de edebilirler. Ancak bir başka markadan da en az sizinki kadar hoşlanıyorlarsa, satış kaybı kaçınılmaz oluyor.

Bunu daha anlaşılabilir hale getirmek için bir örnekle de açıklamak gerek galiba…

2019 İstatistiklerine göre (pandemi öncesi) dünyanın en çok turist çeken ülkesi: Fransa’dır. Bu ülkeye yılda 90 milyon turist geliyor. Fransa’nın pazar payı yüksek ve dünyanın en fazla turist ağırlayan ülkesi… Ama ABD’ye de turist geliyor. Bu ülke turist sayısında Fransa’dan geride kalıyor ama ziyarete gelen turistlere para harcatmayı iyi biliyor. Bu sayede; ABD  turizmde şişkin bir cüzdan payı elde ediyor.

Yani; Fransa dış turizmde pazar payını artırmış ama ABD’de cüzdan payı ile daha çok kazanıyor

İşte bu Fransa-ABD örneği ile; pazar payı ile cüzdan payını karşılaştırmak mümkün olabiliyor.

Çünkü; müşterisine en fazla para harcatan kazanıyor artık...

Pazar payına odaklananlar ise; müşterisi dükkana geldiğinde cüzdanını sıfırlattığına tanık oluyorlar ve üzülüyorlar.

                           FUTBOLCUYA DEĞİL,TOPA ODAKLANMAK

Müşteri sadakati cüzdan payında ilk önemli kriter olarak yer alırken, yeni müşteri kriteri daha gerilere düşüyor galiba…

Şişkin cüzdanlara alışveriş yaptırmanın “futbolcuya değil topa odaklanmak ile” mümkün olabileceğini belirten alışveriş uzmanları, mükemmel müşteri sadakatinin erişilmez keyfine dikkat çekiyorlar.

Yunanistan’da yakın bir geçmişte yaşanan büyük ekonomik krizin, Euro bölgesi ülkelerine oldukça fazla olumsuz etki yaptığı o özel günler; cüzdan payı/pazar payı karşılaştırmalarının fazlasıyla yapılacağı bir dönem oldu.

Biliyoruz ki; dünya fokur-fokur kaynayan bir kazan gibi artık…

Bölgesel savaşlar, ekonomik krizler, depremler, doğa olayları ve çalkantılarla her gün yeni bir aksiyon merkezi oluşuyor yeryüzünün bir yerlerinde…

COVİD-19’da bunlardan en önemlisi galiba artık…

Çünkü ne zaman ve nasıl sona ereceği henüz NET bir şekilde bilinmiyor.

Öte yandan… Hayat devam ediyor.

Herkes; hak ettiğini yaşıyor.

Hayatı idame ettirmek için, yeni bir şeylere daha gereksinim olduğu da ortaya çıkıyor.

Zaten reel ekonomide ortaya çıkan yeni pradigmalar, satıcı-müşteri ilişkilerinde sıra dışı bir süreci işaret ederken, şirket ve ülke bütçelerinin de bu alandaki başarı ile güçlenebileceği görüşünü netleştiriyor.

Bu da; öküz altında buzağı arama devrinin çoktan sona erdiğinin somut bir kanıtı oluyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Sular yükselince; balıklar karıncaları yer. Sular çekilince de karıncalar balıkları…Bugünkü üstünlüğüne güvenme hiçbir zaman. Kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir. (KIZILDERELİ ATASÖZÜ)