Öteden beri ülkeler arası ekonomik ve siyasi ilişkilerin arka planında hep enerji konusu olmuştur.

Savaşların da nedenleri arasında enerji birinci planda yer almıştır.

Ülkelerin sürdürülebilir kalkınmalarını ve toplumsal refahlarını sağlayabilmesi için artan enerji talebini karşılamaları gerekmektedir. Bu bağlamda Türkiye mevcut enerji kaynakları göz önüne alındığında kendi kendine yetebilen bir ülke olmadığı görülmektedir.

Türkiye petrol ve doğalgaz yoksunu bir ülkedir.

Doğalgazda yüzde 95 oranında dışa bağımlı olan Türkiye kalkınmasını sürdürebilmek için bu doğal gazı dışarıdan alıyor bilineceği gibi ve bunun için her yıl 40 milyar doların üzerinde döviz ödemektedir.

Türkiye’nin dış ticaret cari açığının da nedeni budur…

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz bu sorunu inşallah çözecektir ve yeni keşiflerle dışarıya bile satabileceğimiz bir duruma geleceğimiz umut edilmektedir.

* * *

Enerjimizin önemli bir bölümünü karşılayan Akarsu barajları bilineceği üzere 70’li yıllarda merhum Süleyman Demirel hükümetleri döneminde yapılmıştır.

Ne ki, enerjinin çok büyük bölümü o dönemlerde yine de dışarıdan sağlanmaktaydı.

Komşu Bulgaristan’dan elektrik enerjisi satın aldığımız yıllarda Demirel’in ‘Büyük Türkiye’ sloganı muhalefet tarafından alay konusu yapılmaktaydı!

Gazeteciler de Demirel’e bir ara ‘Efendim, küçücük Bulgaristan’dan elektrik enerjisi satın almamızı muhalefet eleştiriyor, ne dersiniz’ sorusuna Demirel’in, ‘Ne varmış bunda, yazın biz onlardan alıyoruz, kışın onlar bize veriyor’ esprisi o günler çok konuşulmuştu.

Aradan geçen 40-50 yılın ardından Allah Karadeniz’de bize de önemli miktarda doğal gazı bize de nasip etti.

Hem Karadeniz ve hem de Akdeniz’de yeni keşiflerle artık bizim Bulgaristan ve Romanya’ya enerji satışımız olabilecek inşallah.

Nereden nereye.

Başkan Erdoğan’ın söylediği gibi ‘Allah onlara petrol ve doğalgazı, bize de insanlığı vermişti, şimdi doğal gazı da nasip etti.’

* * *

Geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, Tuna-1 olarak bilinen Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen doğal gaz rezervinin 320 milyar metreküp olduğunu ve bu gazın 2023 yılında kullanıma sunulacağını duyuran Başkan Erdoğan, "Yeni doğalgaz keşifleri de kuvvetle muhtemel" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Keşif ile birlikte ithalatımızda ciddi azalma bekliyoruz. Doğal gazı vatandaşlarımızın çok daha ekonomik fiyatlarla kullanabileceği altyapıyı oluşturmuş oluyoruz" dedi.

Karadeniz'de bulunan doğal gaz rezervinin piyasa fiyatı 65 milyardolar yani 476.729.500.000,00 TL.

Bulunan rezervin 320 milyar metreküp olarak öngörüldüğü, sismik verilerin daha fazla rezerv olabileceği yönünde olduğu, Türkiye'nin daha derin sondaj çalışmaları yapmayı planladığı ifade ediliyor.

Bu kuşkusuz daha da sevindirici…

* * *

Başkan Erdoğan Türkiye'nin bir enerji dış satımcısı olana kadar dinlenmeyeceklerini vurgulaması Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını belirtmesi açısından önemli kuşkusuz…

Dış basın bu ve gelecek keşiflerin, Türkiye'nin salt gaz dış alımını azaltmayacağını, Türkiye'nin kendisinin artık bir enerji dış satımcısı olabileceğine dikkat çekerken, CHP ve İYİ Parti sözcülerinden bir kısmınınamasız ve fakatsız yapılan keşfin kendilerini de sevindirdiklerini açıklamaları sevindirici, bir kısmının ise milli adımları itibarsızlaştırmak için birbirleri ile yarışmaları mide bulandırıcı hiç kuşkusuz.