Teknoloji her geçen gün yenilikler sunuyor hayatımıza. Bu yenilikler sadece bir alanda olmuyor, hayatımızın hemen her alanında sürekli yeni bir ürün, yeni bir uygulama, yeni bir teknik ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum günlük yaşantımızın da hızla değişmesini gerektiriyor, biraz da değişime mecbur kalıyoruz.

Televizyonların gerek cihazları ve gerekse yayın yöntemleri de teknoloji ile birlikte ne kadar hızlı geliştiğini ve değiştiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. İlk tüplü siyah beyaz televizyonlar vardı, renklisi geldiğinde büyük bir değişim olmuştu. Sonrasında çıkan plazma ve LCD TV’ler bir nebze değişime alıştırmıştı bizleri, artık çok şaşırmaz olduk ancak değişim son hızla sürüyordu. Yayın yöntemleri karasal anten yayını ile başlamış, uydu aracılığa ile çanak antenler üzerinden dijital yayına geçilmişti. Günümüzde internet TV yayınları ise günbegün artmaktadır. Bu internet TV yayınları, hem günlük yayın akışı izleme imkânı sunuyor hem de geçmiş dizi ve sinemaları sonraki bir zamanda izleme imkânı veriyor.

Hele internet üzerinden kısa videolar sunan Youtube ve benzeri sosyal medya ortamları bu kadar çok talep görüyor izleniyorken, normal TV yayınlarının değişime ayak uydurmaması düşünülemezdi ki öyle de oluyor. Son günlerde dijital TV yayıncılığı yeni bir atılım yapıyor. Bu atılımın başını Netflix çekiyor. Sadece internet üzerinden yayın yapan bir TV yayıncı kuruluşudur ve üyelik sistemi ile hizmet veriyor. Üye olan ve uygun paket ücretini ödeyen herkes evindeki Plazma veya LCD televizyonundan internete girip netflix izleyebiliyor. Netflix bu günlerde başka bir konuda gündeme gelmiş durumda. Sinema yapımcıları ki son zamanların en çok sinema yapımı gerçekleştirenlerin başında Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan geliyor. Bir de ülkemizde hemen tüm AVM’lerde sinema zincirlerine sahip olan MARS gurubu arasında tatsız bir tartışma çıkmış, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan yayınlanmak üzere olan en yeni filmlerini yayınlamaktan vazgeçmişlerdi. Nihayetinde hükümet duruma müdahale etti, bazı yasal düzenlemeler gerçekleştirip yapımcılar ile yayıncılar arasındaki sorunları çözdü. Cem Yılmaz’ın “Kara komik Filmler 2 arada” filmi ve Yılmaz Erdoğan’ın “Organize İşler 2” devam filmi sinemalarda yayınlama kararı alındı. Yılmaz Erdoğan’ın filmi gecikmeli olsa da yayınlandı. Yılmaz Erdoğan bu arada başka bir şey yaptı, Netflix ile anlaştı ve filmini aynı zamanda Netflix’te de yayınladı. Bu durum ayrı tartışmalar yarattı.

Böyle devam eder ve Netflix üzerinden sinemalar yayınlamaya devam ederse sinema salonları “sinek avlama” dönemine gireceklerdir. Dijital TV yayıncılığının geleceğinin çok parlak olduğunu Apple da farketmiş olacak ki yeni bir karar aldı ve Netflix benzeri bir TV yayınına geçeceğini açıkladı. Başka büyük şirketlerde benzeri çalışmalar yapıyor ve internette irili ufaklı benzerleri de her geçen gün artan talep ile büyümektedirler.

Bu dijital yayıncılık tabi sadece TV’ler için geçerli değil, gazeteler de bu gelişimden etkileniyorlar. Dünyada birçok büyük gazete dijital yayıncılığı ön plana çıkartmış bazıları baskılı gazeteciliği tamamen bırakmıştır. Ülkemizde ise bunu ilk yapan Habertürk gazetesi oldu. Bunun dışında internette yayın yapan birçok dijital gazete zaten çok okunanlar sıralamasında yerlerini almışlardı.

Video izlenme oranları çok yüksek, özellikle kısa videolar çok izleniyor. Youtube artık en çok ziyaret edilen internet yayıncılığının başında geliyor. İnsanlar Google’a sordukları soruların cevabını ararken, çıkan sonuçlardan videolu anlatımları birinci sırada tercih ediyor. Yazılı anlatımı olan sonuçları açıp okumak istemiyor. İnsanoğlu artık okumayı sevmiyor. Birilerinin çektiği videoları dinleyerek ve izleyerek bilgi sahibi olmayı yeğliyor.  Bu durumda gazetelerden videolu yayıncılığa geçenler her zaman çok ziyaret edilenler arasında gireceği muhakkaktır. Kulis ve yazarlar da artık klavyenin başına oturup yazmak yerine bilgisayarındaki kamerayı açıp o günkü yorumunu, kulisini yazmak yerine anlatarak kaydedip gazetesine gönderecek ve gazete o kulisleri yayınlayacaktır. Biz okuyucular ( ki ismimiz de izleyici olarak değişecektir) oturup yazarın yorumunu izleyeceğiz, okumak zorunda! Kalmayacağız…