Plutarkos ne güzel demiş: “Issız yerlerde kendin için bir âlem ol.’’

Filozofun öğüdüne uyup kendime sinema âlemi kurdum; günde en az iki tane olmak üzere dünya sanat sineması filmlerini izliyorum.

Sinema sanatını öğrenmek için uzun yıllardır verdiğim emek, şu zorlu korona günlerinde  bana moral ve yaşama sevinci olarak geri döndü.

*********************

Film okullarından, yönetmenlerden, eleştirmenlerden, sinemateklerden, film dergilerinden, sinema kitaplarından yararlanarak oluşturduğum yaklaşık 300 filmlik listemdeki her filmi izleyeceğim.

Başlangıçta; İtalyan Yeni Gerçekçilik ve Fransız Yeni Dalga filmlerine öncelik verdim. Ve çok sevdiğim yönetmenlerden (Tarkovski, Fellini, Kubrick, Bergman, Chaplin, Welles, Kurusawa )filmler izledim.

Bu filmlerin bir kısmını daha önce seyretmiştim; ama, iyi bir film defalarca izlenebilir; nitekim her tekrar izleyişimde, o filme ilişkin yeni şeylerin farkına varıyorum.

*********************

“Niçin film izlemeli?” derseniz.

Her film size yeni bir hayat ekler; insana bakışınızı, hayatı algılayışınızı, hayat tecrübenizi geliştirir; duygu ve düşünce ufkunuzu berraklaştırır.

Filmler bizi aklen, ahlaken, güzellik duygusu bağlamında olgunlaştırırlar.

ARABADA FİLM

 

Elektronik posta adresime Nilüfer Belediyesi’nden gelen; “Nilüfer’de Arabalı Sinema Keyfi Başlıyor’’ başlıklı iletiyi heyecanla açtım; bir solukta okudum.

Özetleyeyim…

Nilüfer Belediyesi, koronavirüs nedeniyle sinemaya gidemeyenler için, Balat Atatürk Ormanı’nda, ücretsiz olarak, haftada iki gün, arabada açık hava sineması etkinliği başlatıyor.

Tedbir de alınmış…

Sosyal mesafe kuralları uygulanacak; film boyunca kimse aracını terk edemeyecek.

*********************

Sinema keyfi 10 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de “Yılanların Öcü” filmiyle başlayacak. 12 Haziran Cuma “İtirazım Var”, 17 Haziran Çarşamba “Selamsız Bandosu”, 19 Haziran Cuma “Ölümlü Dünya”, 24 Haziran Çarşamba “Ah Güzel İstanbul”;, 26 Haziran Cuma “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar”, 1 Temmuz Çarşamba “Vesikalı Yarim”, 3 Temmuz Cuma “Unutursam Fısılda” filmleri sinema tutkunları ile buluşacak.

Türk filmlerinden oluşan güzel bir program olmuş.

*********************

İletide deniyor ki…

Film sırasında, arabalı sinema nostaljisinin bir parçası olan patlamış mısır, gazoz gibi yiyecek ve içecekler satışa sunulacak.

Açık havada film izlemek isteyenler Nilüfer Belediyesi’nin biletweb sitesinden 5 Haziran’dan itibaren yerlerini ayırtabilecekler. Film alanında toplam 70 araç bulunabileceği için gösterimlerine katılmak isteyenlerin yerlerini önceden ayırtması gerekiyor.

*********************

Arabada film izlemek özellikle gençlerin itibar ettiği bir ABD geleneğidir.

Amerika’da yaklaşık 50 yıl önce arabada film izlenen 4 bin açık hava sineması vardı. Arabayla sinemaya gitmek popülerdi ama zamanla bu ilgi azaldı; günümüzde ancak 200 civarında sinema kalmıştır.

*********************

Meraktayım; bakalım bu güzel etkinlik hangi ölçüde ilgi görecek.